блог

7 Јан 2017

Извршниот директор на "Епл", Тим Кук, добива $ 198 милиони во 2016, дали е вистина

Највисоките официјални претставници на "Епл" ги забележаа падот на платите пред една година, додека главен извршен директор Тим Кук го доби своето најголемо исплата од неговата рекорд на 2011.

Петте главни поручници на Кук добија околу $ US22.8 милиони ($ 31 милиони) секој за 2016, како што е наведено во интермедијарното објавување документирано во петокот. Пакетите за компензација вклучуваа долари US2.8 милиони во плата и парична награда, и $ US20 милиони во вредност грантови.

Беркшир Хатавеј на Ворен Бафет откри дека во Епл има повеќе од една милијарда долари.

Кук $ US8.75 милиони ($ 12 милиони) откри надомест за финансиски 2016, вклучувајќи ги и $ US3 милиони компензација и $ US5.37 милиони пари награда, не претставува 1.26 милиони акции пренесени од огромната чест што ја доби во пресрет на претворање во извршниот директор на Apple .

Тие вределе околу $ US136 милиони ($ 186 милиони) кога тие се доделени - најголем пренос Кук доби во една осамена година од чест. Проценката на акциите е исклучена во табелата за надомест за посредување при документирање, бидејќи само евидентира нови стипендии за вредност.

Придобивката е огромно отскокнување од 2015 кога извршниот директор доби $ US10 милиони во компензација и награда, и $ US64.2 милиони во акции од неговиот 2011 грант за унапредување. Поголемиот дел од акциите за финансиски 2016 не беа одредување на извршување и по овие линии не се изложени на опасност од откажување, дури и кога Apple го објави својот прв годишен договори за намалување од 2001.

Доцните форми на iPhone, најголем генератор на приходот на Apple, не ги оживеаа програмираните ремонти на начин пред моделите. Ривалите во Кина произведуваат помалку скапи уреди додека создадените нации ја постигнуваат точката на потопување.

Одборот призна дека кун 1 милион затворени акции поставени да се продаваат во две додатоци над 10 години кога тој ја презеде контролата над организацијата со седиште во Калифорнија во 2011.

Во 2013, панелот за наградување ги поврзуваше 33% од акциите со извршувањето на релативната акција на организацијата наспроти S & P 500 на сопственото одредено барање на Кук и планираше да ги исплаќаат акциите секоја година. По една година, организацијата направи 7-за-1 акции поделба.

Извршниот директор на "Епл", Тим Кук, се приближи до милиони 200 милиони евра и покрај фактот дека производителот на iPhone ги објави првите годишни понуди ...

Извршниот директор на "Епл", Тим Кук, се приближи до милиони долари пред една година, и покрај фактот дека креаторот на iPhone го пријави својот прв годишен пропаѓање на договорот од 200. Фотографија: Дејвид Пол Морис

Кук доби секој од 280,000 извршувањето поврзани акции резервирани за 2016 од акциите на Apple во текот на три години заврши август 24 беше во првите три места меѓу организациите на листата. Дополнително добил акции 980,000 за да му остане на работа.

Консолидиран со минати исплати, Кук собрал акции во вредност од повеќе од $ US350 милиони ($ 479 милиони), бидејќи тој мора да биде извршен директор.

Тој е дополнително на вистинскиот пат да добие половина од акциите во прилог на релативната заработка и да ги плати во август 2017 и 2018 во светлината на тригодишните приходи на акционерите, според информациите што ги собрал Блумберг.

2016 производителот на iPhone-овиот производител на акции во текот на годината, вклучувајќи ги и профитите, го надмина 12 за секој денар, победувајќи половина од S & P 500 организациите.

Донации од вредност за високи потпретседатели Анџела Арендтс, Еди Ку, Лука Маестри, Дан Ричио и Брус Сјуел се дополнително нецелосно поврзани со релативниот поврат на акциите на Apple повеќе од три години. Останатите жици во рок од четири и пол години откако им е дозволено. Парите награди се исплатени под фокус, бидејќи организацијата ги пропуштила нето-договорите и целите на платите за работа.

Поттикник од откровенијата за наградување на Apple е главен директор за дизајн, Џони Ив, наречен од страна на некои од најсуштинските претставници на организацијата. Ive изложи значителен број на најпознатите предмети на Apple, вклучувајќи ги и iMac, iPod и iPhone.

Епл агентите не реагираа веднаш на повик и е-мејл испратен надвор од работното време.

GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!