типонлајн курс
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 2. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
20342B - Напредни решенија на Microsoft Exchange Server 2013

20342B XCHARX Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Training Course & Certification

Опис

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

Напредни решенија на Microsoft Exchange Server 2013 обука

Овој модул ќе ги научи студентите како да конфигурираат и администрираат MS Exchange Server 2013 пораки средина. Овој модул исто така ќе ве научи како да го конфигурирате Exchange Server 2013 и ќе понуди најдобри практики, упатства и размислувања кои ќе им помогнат на студентите да го оптимизираат распоредувањето на Exchange Server.

Objectives of Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Course

Prerequisites for Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Certification

 • Предаден 70-341: Основни решенија на Microsoft Exchange Server 2013, или еквивалентно
 • Најмалку две години работно искуство со Exchange Server
 • Најмалку шест месеци работно искуство со Exchange Server 2010 или Exchange Server 2013
 • Најмалку две години искуство со администрирање на Windows Server, вклучувајќи ги и Windows Server 2008 R2 или Windows Server 2012
 • Најмалку две години искуство со работа со Active Directory
 • Најмалку две години работно искуство кое работи со резолуција на име, вклучувајќи DNS
 • Да се ​​доживее работа со сертификати, вклучувајќи сертификати за јавен клуч (PKI)
 • Искуството работи со Windows PowerShell

Course Outline Duration: 5 Days

Модул 1: Дизајнирање и имплементирање на отпорност на сајтови

Овој модул објаснува како да дизајнира и имплементира издржливост на страниците за Exchange Server 2013.Лекции

 • Site Resilience and High Availability in Exchange Server 2013
 • Планирање на еластична имплементација на локацијата
 • Имплементација на отпорноста на локацијата

Лабораторија: Дизајнирање и имплементирање на еластичност на локацијата

По завршувањето на овој модул, студентите ќе можат да дизајнираат и имплементираат отпорност на страници за Exchange Server 2013.

Модул 2: Планирање на виртуелизација за Microsoft Exchange Server 2013

Овој модул објаснува како да планирате стратегија за виртуелизација за улогите на Exchange Server 2013.Лекции

 • Планирање на распоредување на Hyper-V до Exchange Server 2013
 • Виртуелизација на серверски сервери на Exchange Server 2013

Лабораторија: Планирање на виртуелизација на улогите на серверот за размена

По завршувањето на овој модул, студентите ќе можат да планираат стратегија за виртуелизација за улогите на Exchange Server 2013.

Модул 3: Преглед на Exchange Server 2013 обединети пораки

Овој модул го објаснува основниот концепт на Унифицирани пораки во Exchange Server 2013.Лекции

 • Преглед на телефонија технологии
 • Унифицирани пораки во Exchange Server 2013
 • Компоненти за обединети пораки

Лабораторија: преглед на обединети пораки

По завршувањето на овој модул, учениците ќе можат да го објаснат основниот концепт на Унифицирани пораки во Exchange Server 2013.

Модул 4: Проектирање и имплементирање на Exchange Server 2013 обединети пораки

Овој модул објаснува како да дизајнира и имплементира Унифицирани пораки на Exchange Server 2013.Лекции

 • Дизајнирање на распоредување на обединети пораки
 • Распоредување и конфигурирање на компонентите за обединети пораки
 • Проектирање и имплементирање на Exchange Server 2013 UM интеграција со Lync Server 2013

Лабораторија: Дизајнирање и имплементирање на Exchange Server 2013 обединети пораки

По завршувањето на овој модул, студентите ќе можат да дизајнираат и имплементираат Unified Messaging Exchange Server 2013.

Модул 5: Дизајнирање и имплементирање на безбедност во транспортот на пораки

Овој модул објаснува како да дизајнира и имплементира безбедносна безбедност на пораките.Лекции

 • Преглед на политиката на пораки и барања за усогласување
 • Дизајнирање и имплементирање на усогласеност на транспортот
 • Designing and Implementing Active Directory Rights Management Services (AD RMS) Integration with Exchange Server 2013

Лабораторија: Дизајнирање и имплементирање на безбедност во транспортот на пораки

По завршувањето на овој модул, учениците ќе можат да ја дизајнираат и имплементираат безбедноста во транспортот на пораки.

Модул 6: Дизајнирање и имплементирање на задржување на пораки

Овој модул објаснува како да дизајнира и имплементира задржување на пораки во Exchange Server 2013.Лекции

 • Преглед на управување со пораки и архивирање на пораки
 • Проектирање на место во архивирање
 • Проектирање и имплементирање на задржување на пораки

Лабораторија: Дизајнирање и имплементирање на задржување на пораки

По завршувањето на овој модул, студентите ќе можат да дизајнираат и имплементираат задржување на пораки во Exchange Server 2013.

Модул 7: Дизајнирање и имплементирање на усогласеност на пораки

Овој модул објаснува како да дизајнира и имплементира усогласеност со пораки.Лекции

 • Проектирање и имплементирање на превенција на загуба на податоци
 • Дизајнирање и спроведување на одржување на место
 • Проектирање и имплементирање на е-откривање на место

Лабораторија: Дизајнирање и имплементирање на усогласеност на пораките

По завршувањето на овој модул, студентите ќе можат да дизајнираат и имплементираат усогласеност со пораки.

Модул 8: Дизајнирање и спроведување на административна безбедност и ревизија

Овој модул објаснува како да дизајнира и имплементира административна безбедност во Exchange Server 2013 околина.Лекции

 • Проектирање и имплементирање на контролата на пристапот базирана на улоги (RBAC)
 • Дизајнирање и имплементирање на дозволи за разделување
 • Планирање и спроведување на логирање на ревизијата

Лабораторија: Дизајнирање и спроведување на административна безбедност и ревизија

По завршувањето на овој модул, студентите ќе можат да дизајнираат и имплементираат административна безбедност во Exchange Server 2013 околина.

Модул 9: Управување со Exchange Server 2013 со Shell за управување со Exchange

Овој модул објаснува како да го користите Windows PowerShell 3.0 за управување со Exchange Server 2013.Лекции

 • Преглед на Windows PowerShell 3.0
 • Управување со примачите на Exchange Server преку користење на Shell за управување со Exchange
 • Користење на Windows PowerShell за управување со Exchange Server

Лабораторија: Управување со Microsoft Exchange Server 2013 со користење на Exchange Management Shell

По завршувањето на овој модул, студентите ќе можат да користат Windows PowerShell 3.0 за управување со Exchange Server 2013.

Модул 10: Дизајнирање и имплементирање на интеграција со Microsoft Exchange Online

Овој модул објаснува како да дизајнира и имплементира интеграција со Exchange Online.Лекции

 • Планирање за размена на интернет
 • Планирање и имплементација на миграцијата на размена на интернет
 • Планира да коегзистира со Online Exchange

Лабораторија: Дизајнирање на интеграција со Exchange Online

По завршувањето на овој модул, студентите ќе можат да дизајнираат и имплементираат интеграција со Exchange Online.

Модул 11: Проектирање и имплементирање на соживот на пораки

Овој модул објаснува како да дизајнира и имплементира коегзистенција на пораки.Лекции

 • Проектирање и имплементирање на Федерацијата
 • Дизајнирање на соживотот помеѓу организациите на Exchange Server
 • Проектирање и имплементација на движења на Cross-Forest Mailbox

Лабораторија: Имплементирање на соживот на пораки

По завршувањето на овој модул, учениците ќе можат да дизајнираат и да спроведат коегзистенција на пораки.

Модул 12: Дизајнирање и спроведување на надградби на серверот за Exchange

This module explains how to design and implement upgrades from previous Exchange Server versions.Лекции

 • Планирање на надградбата од претходните верзии на сервери за размена
 • Спроведување на надградбата од претходните верзии на размена

Лабораторија: Надградба од Exchange Server 2010 до Exchange Server 2013

По завршувањето на овој модул, студентите ќе можат да дизајнираат и имплементираат надградби од претходните верзии на Exchange Server.

Ве молиме да ни пишете на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

По завршувањето на "Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 TrainingXCHARX Candidates need to take 70-342 Exam for its certification.

20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Training in Gurgaon | 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 from our 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Training. Our 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013.

Innovative technology solutions is well-equipped 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Training Introduction

20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013. After visualizing the demand of 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013, Innovative Technology solutions started offering 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training in Gurgaon for individual and 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013, Corporate trainer for 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 , Bootcamp for 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training. Best 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training programme. Taking online or classroom 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 Certification training in India


✓ 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training in Gurgaon


✓ 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training from India


✓ 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 online training


✓ 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training


✓ 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 classroom training


✓ 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 certification

✓ 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 video tutorial


✓ 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training in India


✓ Enterprise training on 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013


✓ Use 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 efficiently


✓ 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 guide


✓ best 20342B: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013 training institutes in delhi ncr