типОбука во училница
време1 ден
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 2. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
AWS обука за техничка обука

AWS технички основи за обука и сертификација

Опис

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

Преглед на предметот AWS Technical Essentials

AWS (Амазон Веб Услуги) Курс за технички основи во НЕГОВИТЕ (Innovative Technology Solutions) има за цел да ги запознае учесниците со производи, услуги и заеднички решенија на Amazon Web Services. Оваа AWS обука ќе ги покрие основните основи за да се изгради експертиза во идентификувањето на AWS услугите за да можат да донесуваат информирани деловни одлуки за ИТ решенија според на уникатни барања. Тоа ви обезбедува основи за да станете поуспешни во идентификувањето на услугите на Amazon Web Services за да можете да донесувате информирани одлуки за ИТ решенија врз основа на вашите бизнис барања и да започнете да работите на AWS.

Objectives of AWS Technical Essentials Training

 • Дознајте за основните концепти на дизајн на центарот за податоци.
 • Разбирање на концепти и терминологија поврзани со AWS платформа
 • Научете да навигирате и да ја користите AWS Management Console.
 • Управување со идентитетот и пристапот (IAM) & Спроведување безбедносни практики за AWS.
 • Користат инфраструктурни услуги, вклучувајќи Амазон еластичен пресметан облак (EC2), Амазон Еластичен Блок Продавница (EBS), Амазон VPC (Виртуелен Приватен Облак), Автоматско Скалирање, Еластичен Load Balancing (ELB) и Amazon S3 (Едноставна Складишна Сервиса).
 • Користат база на податоци услуги, како што се Амазон Релациона база на податоци на услуги (RDS) и Амазон DynamoDB.
 • Спроведете алатки за управување во AWS вклучувајќи AWS Trusted Advisor и Amazon CloudWatch.

Intended Audience of AWS Technical Essentials Course

Оваа AWS обука се препорачува за професионалци кои сакаат да започнат во AWS или оние кои се одговорни за опишување на AWS услугите на клиентите. Развивачите, Solution Architects и SysOps администраторите кои сакаат да ги користат услугите на AWS, исто така, можат да присуствуваат на овој курс.

Prerequisites for AWS Technical Essentials Certification

 • Поединци одговорни за артикулирање на техничките придобивки од AWS услугите на клиентите
 • Поединци заинтересирани за учење како да започнете со користење на AWS
 • Администратори на SysOps, архитекти на решенија и програмери заинтересирани за користење на AWS услуги

Course Outline Duration: 1 Day

 1. Вовед и историја на AWS
 2. AWS Инфраструктура: пресметување, складирање и вмрежување
 3. AWS безбедност, идентитет и управување со пристап
 4. AWS бази на податоци
 5. AWS алатки за управување

Ве молиме да ни пишете на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

За повеќе информации ве молиме контактирајте не.

AWS Technical Essentials Training in Gurgaon | AWS Technical Essentials Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on AWS Technical Essentials as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and AWS Technical Essentials Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on AWS Technical Essentials from our AWS Technical Essentials Training. Our AWS Technical Essentials Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on AWS Technical Essentials.

Innovative technology solutions is well-equipped AWS Technical Essentials Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known AWS Technical Essentials Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. AWS Technical Essentials labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on AWS Technical Essentials Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best AWS Technical Essentials Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

AWS Technical Essentials Training Introduction

AWS Technical Essentials is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using AWS Technical Essentials services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on AWS Technical Essentials. After visualizing the demand of AWS Technical Essentials, Innovative Technology solutions started offering AWS Technical Essentials training in Gurgaon for individual and AWS Technical Essentials training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on AWS Technical Essentials in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for AWS Technical Essentials Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for AWS Technical Essentials training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • AWS Technical Essentials training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on AWS Technical Essentials, Corporate trainer for AWS Technical Essentials , Bootcamp for AWS Technical Essentials training. Best AWS Technical Essentials training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on AWS Technical Essentials training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online AWS Technical Essentials training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online AWS Technical Essentials training programme. Taking online or classroom AWS Technical Essentials training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for AWS Technical Essentials Certification training in India


✓ AWS Technical Essentials training in Gurgaon


✓ AWS Technical Essentials training from India


✓ AWS Technical Essentials online training


✓ AWS Technical Essentials training


✓ AWS Technical Essentials classroom training


✓ AWS Technical Essentials certification

✓ AWS Technical Essentials video tutorial


✓ AWS Technical Essentials training in India


✓ Enterprise training on AWS Technical Essentials


✓ Use AWS Technical Essentials efficiently


✓ AWS Technical Essentials guide


✓ best AWS Technical Essentials training institutes in delhi ncr