типОбука во училница
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. CEH V10 (10th December 2018)

  декември 10 - декември 14
 2. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 3. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 4. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
обука за кода во Гургаон

Преглед на курсот

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

Сертифициран организациски развој аналитичар - CODA обука

Оваа програма за сертифицирани OD аналитичар ви помага да ги идентификувате потребите на една организација и нејзините луѓе. Ќе обезбеди насоки за формулирање и спроведување практики кои се најпогодни за променливите потреби на организацијата. Покрај тоа, ќе обезбеди познавање на основните принципи и теории за развој на организацијата и да се изгради способност во целиот спектар на OD надлежности.
Среден Земја консултанти е горда да ви донесе својата глобално признати програма за сертифициран организациски развој аналитичар. Победа започнува со почеток. Значи, со цел да се победи и да се држи чекор со темпото на растечките трендови на пазарот, мора да ги надгради своите вештини. Ние, кај консултантите од Средната Земја, ги разбираме вашите барања и ве уверуваме дека по присуството на нашата програма ќе имате предност пред другите.

Цели

 • Добијте сеопфатен информативен пакет за време на програмата и за домашна употреба
 • Learn from the industry experts who have a vast experience in the area of Organizational development
 • Мрежа со други професионалци со иста позадина и интерес
 • Brand yourself as a certified Organizational Development Analyst
 • Единствена "без ризик" гаранција за враќање на парите
 • Кандидатите имаат пристап да контактираат со инструкторите за сомнежи и разјаснувања преку телефон и електронска пошта.

целната публика

 • На курсот може да присуствуваат HR професионалци, ОР лекари, HR консултанти и обучувачи, факултети во управните институции и секој кој е заинтересиран за полето на OD.

Course Outline Duration: 2 Days

МОДУЛ 1: преглед на организациски развој

 • Материјални и нематеријални аспекти во организацијата мајор Мегатрендс
 • Како OD има корист организацијата користејќи примери на успешни компании
 • Преглед на OD
 • OD историја и предности
 • Некои големи мислители
 • Акциски истражувачки модел
 • Борк-Лит победи модел
 • MEC-CAMI модел со користење на човечки процеси, јасност на стратегијата и мисијата

МОДУЛ 2: стратегија и мисија

 • Мисија, вредности и визија
 • Што е стратегија?
 • Процес на стратегиски менаџмент со анализа на стратегијата, имплементација на стратегија и избор на стратегија
 • Модел на пет модели на Портер
 • Вредност Дисциплина користење на производот лидерство, клиент интимност, оперативна ефикасност

МОДУЛ 3: Организациона дијагноза

 • Разбирање на бизнис извонредност
 • Дијагноза на организациско ниво
 • PESTEL Анализа на моделот на отворени системи за макрото опкружување
 • Шест организациски модел на кутија
 • EFQM модел на извонредност
 • Моделот на Малколм Бал е составен од категории како лидерство, стратешко планирање, фокус на купувачи и пазари итн.
 • Модел на бизнис извонредност на ТАТА
 • CII модел на бизнис извонредност

МОДУЛ 4: HR процеси

 • PCMM
 • Почетното ниво
 • Ниво 2-изведба Центричност вклучува фактори како работна средина, комуникација, компензација итн.
 • Ниво 3-компетентност центричност вклучува фактори како работна сила планирање, развој на компетентност, учество култура итн
 • Ниво 4 - Team & Organizational Centricity вклучува фактори како тим градење, менторство, организациски ефикасноста на управување итн
 • Ниво 5-Оптимизирање вклучува фактори како тренинг, развој на лична компетентност итн.

Ве молиме пишете ни на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

сертификација

40 HR сертификација Процес: 16 ХР работилница проследена со водена проектна работа на 24 Hr

За повеќе информации љубезно Контактирајте не.

Certified Organizational Development Analyst – CODA Training in Gurgaon | Certified Organizational Development Analyst – CODA Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Certified Organizational Development Analyst – CODA as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Certified Organizational Development Analyst – CODA Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Certified Organizational Development Analyst – CODA from our Certified Organizational Development Analyst – CODA Training. Our Certified Organizational Development Analyst – CODA Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Certified Organizational Development Analyst – CODA.

Innovative technology solutions is well-equipped Certified Organizational Development Analyst – CODA Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Certified Organizational Development Analyst – CODA Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Certified Organizational Development Analyst XCHARX CODA labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Certified Organizational Development Analyst – CODA Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Certified Organizational Development Analyst – CODA Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Certified Organizational Development Analyst – CODA Training Introduction

Certified Organizational Development Analyst – CODA is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Certified Organizational Development Analyst – CODA services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Certified Organizational Development Analyst – CODA. After visualizing the demand of Certified Organizational Development Analyst – CODA, Innovative Technology solutions started offering Certified Organizational Development Analyst – CODA training in Gurgaon for individual and Certified Organizational Development Analyst – CODA training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Certified Organizational Development Analyst – CODA in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Certified Organizational Development Analyst – CODA Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Certified Organizational Development Analyst – CODA training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Certified Organizational Development Analyst – CODA training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Certified Organizational Development Analyst – CODA, Corporate trainer for Certified Organizational Development Analyst – CODA , Bootcamp for Certified Organizational Development Analyst – CODA training. Best Certified Organizational Development Analyst – CODA training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Certified Organizational Development Analyst XCHARX CODA training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Certified Organizational Development Analyst XCHARX CODA training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Certified Organizational Development Analyst – CODA training programme. Taking online or classroom Certified Organizational Development Analyst – CODA training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for Certified Organizational Development Analyst – CODA Certification training in India


✓ Certified Organizational Development Analyst – CODA training in Gurgaon


✓ Certified Organizational Development Analyst – CODA training from India


✓ Certified Organizational Development Analyst – CODA online training


✓ Certified Organizational Development Analyst – CODA training


✓ Certified Organizational Development Analyst – CODA classroom training


✓ Certified Organizational Development Analyst – CODA certification

✓ Certified Organizational Development Analyst – CODA video tutorial


✓ Certified Organizational Development Analyst – CODA training in India


✓ Enterprise training on Certified Organizational Development Analyst – CODA


✓ Use Certified Organizational Development Analyst – CODA efficiently


✓ Certified Organizational Development Analyst – CODA guide


✓ best Certified Organizational Development Analyst – CODA training institutes in delhi ncr