типОбука во училница
време3 денови
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. CEH V10 (10th December 2018)

  декември 10 - декември 14
 2. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 3. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 4. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
Шеф Основи за обука курс и сертификација

Шеф Основи за обука курс и сертификација

Преглед

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

Преглед на курсеви за основни курсеви за готвач

Chef Fundamentals е сеопфатна инструктор-предавана обука која ја опфаќа основната архитектура на Chef Devops и соодветните алатки. Овој тренинг-курс за обучувачи на "Шеф-основите на обучувачите" готвач-Основи е сеопфатна обука за предавачи по инструктори која ја покрива основната архитектура на шеф-уредите и соодветните алатки. Секоја од основните единици во курсот има раце на вежби за зајакнување на материјалот. Ќе го научите готвачот користејќи го. На крајот од класата, учениците ќе имаат код складиште кое може да се користи и модифицира за решавање на вистински деловни проблеми.

Предуслови за обука на главен говорник

 • Администрација на мрежи и системи на Windows или LINUX, Основни виртуелизација и OOPS концепти ќе бидат предност за овој курс.

Course Outline Duration: 3 Days

 1. Предизвици за управување со ИТ инфраструктура
  • Што е управување со конфигурацијата?
  • Зошто ви е потребна алатка за управување со конфигурација за автоматизирање на ИТ
  • Што е готвач?
  • Зошто готвачот може да биде добра алатка за Вашето претпријатие
  • Каде одиме овде?
 2. Готвач развој алатки
  • Инсталација и конфигурација
  • Инсталирај и конфигурирај го Chef Development Toolson Linux
 3. Руби основи
  • Преглед на Руби
  • Руби Синтаксис и примери
 4. Основи на готвач
  • Готвач Синтаксис и примери
  • Работа со нож
  • Пишување прв готвач рецепт
  • Готвач и неговата терминологија
  • атрибути
  • Метаподатоци
  • Рецепти
  • ресурси
  • Шаблони
  • Дефиниции
  • Рецепти
  • Пишување рецепти
  • Зависности за готвење
  • Контролирање на импотенцијата
  • Известувања
  • Променливи на шаблонот
 5. Готвачи
  • Користење на готварски книги
  • Windows - IIS, MSI, Exe, Zip датотеки, Tomcat,
  • Linux - RPM, Shell Script, Yum Repos,
  • Заеднички - SVN, скитници, тест кујна
  • Воведување на Vagrant & Virtualbox
  • Воведување на ГИТ
  • Врти ја својата прва виртуелна машина
  • Воведување на OpsCode
 6. Развивање книги за готвење
  • Развивање на вашиот прв готвач
  • Пишување рецепт
  • Креирање на индексната датотека
  • Промена на метаподатоци
  • Поставување на готвачот
  • Водење на готвачот
  • Додај атрибут
  • Додај ресурс на стандардниот рецепт
  • Додајте ја датотеката со обрасци
  • Подигни и трчање во готвачот
  • Користење на средини
 7. Моделирање на вашата инфраструктура
  • Улоги
  • Спроведување на улога
  • Утврдување кои рецепти ви се потребни
  • Примена на рецепти за улоги
  • Мапирање на вашите улоги во јазли
  • Опкружувања
  • Организирање на вашите податоци за конфигурација
 8. Инклузија на рецепт
 9. Управување со зависноста на рецепт.
 10. Berkshelf
 11. Податочни кеси
 12. Барај улоги
 13. Притисни работни места
 14. Сува бегство
 15. Информации за:
  • Chef-Соло
  • Готвач-нула
 16. Смена на проблеми и дебагирање
  • Готвач за смена на проблеми и дебагирање
  • Отстранување грешки на клиентот
  • Отстранување на рецепти користејќи дневници
  • Отстранување на рецепти со помош на школка
  • Смена на проблеми готвач клиентот

Пракса пишување / користење на повеќе рецепти.

Ве молиме да ни пишете на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

За повеќе информации љубезно Контактирајте не.

Chef Fundamentals Training in Gurgaon | Chef Fundamentals Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Chef Fundamentals as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Chef Fundamentals Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Chef Fundamentals from our Chef Fundamentals Training. Our Chef Fundamentals Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Chef Fundamentals.

Innovative technology solutions is well-equipped Chef Fundamentals Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Chef Fundamentals Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Chef Fundamentals labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Chef Fundamentals Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Chef Fundamentals Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Chef Fundamentals Training Introduction

Chef Fundamentals is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Chef Fundamentals services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Chef Fundamentals. After visualizing the demand of Chef Fundamentals, Innovative Technology solutions started offering Chef Fundamentals training in Gurgaon for individual and Chef Fundamentals training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Chef Fundamentals in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Chef Fundamentals Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Chef Fundamentals training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Chef Fundamentals training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Chef Fundamentals, Corporate trainer for Chef Fundamentals , Bootcamp for Chef Fundamentals training. Best Chef Fundamentals training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Chef Fundamentals training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Chef Fundamentals training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Chef Fundamentals training programme. Taking online or classroom Chef Fundamentals training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for Chef Fundamentals Certification training in India


✓ Chef Fundamentals training in Gurgaon


✓ Chef Fundamentals training from India


✓ Chef Fundamentals online training


✓ Chef Fundamentals training


✓ Chef Fundamentals classroom training


✓ Chef Fundamentals certification

✓ Chef Fundamentals video tutorial


✓ Chef Fundamentals training in India


✓ Enterprise training on Chef Fundamentals


✓ Use Chef Fundamentals efficiently


✓ Chef Fundamentals guide


✓ best Chef Fundamentals training institutes in delhi ncr