типОбука во училница
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 2. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 3. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
Конфигурирање на напредни Windows Server 2012 услуги

** Redeem Your Microsoft Vouchers(SATV) for M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 ServicesTraining Course & Certification **

Преглед

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Training

Овој курс е дел три од серија од три курсеви. Преку оваа серија ќе ги стекнете вештините и знаењата неопходни за спроведување на јадрото на Windows Server 2012, вклучувајќи ја инфраструктурата на Windows Server 2012 R2 во постоечка средина на претпријатието.

Ќе ги научите задачите за напредни конфигурации и услуги потребни за спроведување, управување и одржување на инфраструктурата на Windows Server 2012. Ќе ги покривате напредните услуги за мрежно поврзување, услугите на доменот на Active Directory (AD DS), управување со идентитетот, управување со права, Федерални услуги, балансирање на мрежниот товар, пренасочување на кластери, континуитет во работењето и обновување на катастрофи. Овој курс вклучува материјал од официјалниот Microsoft Learning Product 20412 и може да ви помогне во подготовката за испит 70-412: Конфигурирање на напредни Windows Server 2012 услуги. Испитот 70-412 е еден од трите испити потребни за MCSA: Windows Server 2012 сертификација.

Цели

 • Конфигурирајте и управувајте со iSCSI, BranchCache и менаџерот за ресурси на датотечниот сервер (FSRM)
 • Спроведување динамична контрола на пристап
 • Спроведување на балансирање на мрежниот товар
 • Имплементирање на кластери на откажување со Hyper-V
 • Спроведете распоредувања на дистрибуирани домени на Active Directory (AD DS)
 • Спроведување AD DS-локации и репликација
 • Имплементирај сервиси за сервиси за Active Directory (AD CS)
 • Спроведување на услуги за управување со права на Active Directory (AD RMS)
 • Имплементирај ги федералните услуги за Active Directory (AD FS)

целната публика

Системски администратори и ИТ професионалци кои бараат да се здобијат со вештини и знаења неопходни за извршување на напредно управување и обезбедување на услуги во таа Windows Server 2012 или Windows Server 2012 R2 околина.

Предуслови

 • Искуства кои работат во Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 или Windows Server 2012 Enterprise средина
 • Искуства во имплементација, управување и конфигурирање на Active Directory и мрежна инфраструктура
 • Еквивалентно знаење и искуство за:
  • Инсталирање и конфигурирање на Windows Server 2012 (M20410)
  • Администрирање на Windows Server 2012 (M20411)

Course Outline Duration: 5 Days

1. Спроведување на напредни мрежни услуги

 • Конфигурирање на функции за протокол за конфигурирање на напредни динамички домаќин (DHCP)
 • Конфигурирање на нагодувања за Напредно име на домен (DNS)
 • Имплементирање на управување со IP адреси

2. Имплементирање на напредни датотеки

 • Конфигурирање на складирање на интернет на мал компјутерски систем (iSCSI)
 • Конфигурирање на кеш на филијали
 • Оптимизирање на употребата на чување

3. Спроведување на динамичка контрола на пристап (DAC)

 • Имплементирање на компоненти на DAC
 • Спроведување на DAC за контрола на пристап
 • Имплементација на одбиена помош од пристап
 • Имплементација и управување со папки на работа

4. Спроведување на дистрибуирани AD DS распоредувања

 • Дистрибуирани AD DS распоредувања
 • Распоредување на дистрибуирана AD DS околина
 • Конфигурирање на AD DS Trust

5. Имплементирање на AD DS Sites и репликација

 • AD DS репликација
 • Конфигурирање на AD DS-страници
 • Конфигурирање и следење на AD DS репликација

6. Спроведување на АД ЦС

 • Јавна клучна инфраструктура
 • Распоредување на органите за сертификација
 • Распоредување и управување со шаблони на сертификати
 • Спроведување на дистрибуција и поништување на сертификати
 • Управување со наплата на сертификати

7. Спроведување на AD RMS

 • Управување со права на активни директориуми
 • Распоредување и управување со AD RMS инфраструктура
 • Конфигурирање на заштита на содржина на AD RMS
 • Конфигурирање на надворешен пристап до AD RMS

8. Спроведување на АД ФС

 • Распоредување на АД ФС
 • Спроведување на АД ФС за една организација
 • Распоредување на АД ФС во сценарио за бизнис на бизнис

9. Спроведување на балансирање на мрежното оптоварување (НЛБ)

 • Балансирање на мрежното оптоварување
 • Конфигурирање на NLB кластер
 • Планирање на имплементација на НЛБ

10. Имплементација на кластеринг

 • Неуспешно групирање
 • Конфигурирање на апликациите и услугите со голема достапност на Кластерот за откажување
 • Одржување на Кластерот за откажување
 • Имплементација на мулти-сајт Failover кластер

11. Имплементација на Кластеринг на откажување со Hyper-V

 • Интеграција на Hyper-V со кластерирање на грешки
 • Имплементирање на виртуелни машини Hyper-V на кластерите со откажување
 • Спроведување на движење на виртуелната машина на Hyper-V

12. Спроведување на континуитет за обновување на бизнисот

 • Преглед на заштита на податоци
 • Спроведување на резервна копија на Windows Server
 • Имплементација на сервер и податоци за наплата

Ве молиме пишете ни на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

За повеќе информации љубезно Контактирајте не.

M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Training in Gurgaon | M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services from our M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Training. Our M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services.

Innovative technology solutions is well-equipped M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Training Introduction

M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services. After visualizing the demand of M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services, Innovative Technology solutions started offering M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training in Gurgaon for individual and M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services, Corporate trainer for M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services , Bootcamp for M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training. Best M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training programme. Taking online or classroom M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services Certification training in India


✓ M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training in Gurgaon


✓ M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training from India


✓ M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services online training


✓ M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training


✓ M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services classroom training


✓ M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services certification

✓ M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services video tutorial


✓ M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training in India


✓ Enterprise training on M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services


✓ Use M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services efficiently


✓ M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services guide


✓ best M20412 XCHARX Configuring Advanced Windows Server 2012 Services training institutes in delhi ncr