типОбука во училница
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. CEH V10 (10th December 2018)

  декември 10 - декември 14
 2. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 3. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 4. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
Конфигурирање на Cisco Nexus 9000 во режим на NX-OS (C9KNX)

C9KNX - Конфигурирање на Cisco Nexus 9000 во NX-OS режим на обука и сертификација

Преглед

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

C9KNX - Конфигурирање на Cisco Nexus 9000 во NX-OS режим на обука

Конфигурирање на Cisco Nexus® 9000 во NX-OS Mode1 е инструктор-базиран, практичен курс, кој го нудат Cisco® Learning Services. Курсот ја опфаќа севкупната архитектура и работењето на Cisco Nexus 9000 серијата на прекинувачи за центри за податоци кои работат во традиционален или NX-OS

Цели

По завршувањето на овој курс, ученикот ќе може да ги исполни овие општи цели:

 • Опишувајќи го решението на NX-OS мод на Cisco Nexus 9000 Series
 • Опишувајќи ја хардверот на серијата Cisco Nexus 9000
 • Опишувајќи ја Cisco Nexus 9000 Series хардверска архитектура
 • Опишувајќи Топологија Опции за Cisco Nexus 9000 Серија Склопки
 • Архитектура и работа на оперативниот систем Cisco NX-OS
 • Конфигурирање на VXLAN на Cisco Nexus 9000 серијата на прекинувачи
 • Портовите канали
 • Виртуелна порта канали
 • Отвори најкраток пат (OSPF)
 • Протокол за граничен премин (BGP)
 • Бидирекционална детекција на товар (BFD)
 • Детално разгледување на проблемите со процесорот и меморијата
 • Broadcom школка
 • Квалитет на услугата (QoS)
 • Постапки за инсталација и одржување на лиценци
 • Опишувајќи мрежа програмабилност и автоматизација

Предуслови

Cisco препорачува да ги имате следните предуслови и вештини:

 • Целосно познавање на мрежното поврзување на Cisco
 • Податоци центар и виртуелизација знаење

целната публика

Овој курс е дизајниран за традиционални мрежни и центри за податоци инженери задолжени за инсталирање и работење на Cisco Nexus 9000 серија на прекинувачи во средина на центарот за податоци кои сакаат да ги надградат своите вештини. Насочени улоги вклучуваат:

 • Инженери на центарот за податоци
 • Персонал за техничка поддршка
 • Мрежни инженери

Course Outline Duration: 4 Days

Модул 1:

Cisco NX-OS архитектура, дизајн и работење

 • Cisco NX-OS софтверска архитектура
 • Cisco NX-OS платформите-специфични карактеристики
 • Cisco NX-OS и Cisco IOS® споредба на софтвер

Модул 2:

Опишувајќи ја хардверот на серијата Cisco Nexus 9000

 • Опишете ја Cisco Nexus 9500 шасијата
 • Опишете ги модулите за надзор на Cisco Nexus 9500
 • Опишете ги системските контролери на Cisco Nexus 9500
 • Опишете ги навивачите на Cisco Nexus 9500 и напојувањето
 • Опишете ги модулите на ткаенината Cisco nexus 9500
 • Опишете ги модулите на картичката Cisco Nexus 9500
 • Опишете ги Cisco Nexus 9300 прекинувачите
 • Опишете поддршка на Cisco Nexus 9000 FEX
 • Опишете 40GE и 100GE вмрежување во центарот за податоци
 • Наведете ја оптиката поддржана од семејството Cisco Nexus 9000

Модул 3:

Опишувајќи ја Cisco Nexus 9000 Series хардверска архитектура

 • Опишете ја Архитектурата на Cisco Nexus 9500 Модуларни Склопки
 • Опишете ја архитектурата на Cisco Nexus 9500 линиски картички
 • Опишете пренасочување на пакети во прекинувачите на Cisco Nexus 9000
 • Опишете ја архитектурата на Cisco Nexus 9300 Склопки

Модул 4:

Cisco NX-OS архитектура, дизајн и работење

Опишувајќи го решението на NX-OS мод на Cisco Nexus 9000 Series

 • Опишете ги трендовите во програмската достапност на центарот за податоци, софтверското дефинирано мрежно поврзување и виртуелизација
 • Опишете ги индивидуалните компоненти на Nexus 9000 решението
 • Опишете ги придобивките од NXOS подобрувањата

Модул 5:

Опишувајќи Топологија Опции за Cisco Nexus 9000 Серија Склопки

 • Опишете топологии на традиционалните центри за податоци на прекинувачите на серијата Cisco Nexus 9000
 • Опишете ги топините на рбетот и лисјата на прекинувачите на серијата Cisco Nexus 9000
 • Опишете ги топологиите за преклопување на прекинувачите на серијата Cisco Nexus 9000

Модул 6:

Опишувајќи го оперативниот систем на Cisco Nexus

 • Опишете ги компонентите на NX-OS
 • Опишете ги одликите за достапност на Cisco Nexus 9000 серијата на прекинувачи
 • Опишете ги функциите за управување на семејството на префрлување на Cisco Nexus 9000

Модул 7:

Серија на Cisco Nexus 9000 се префрлаат на центарот за податоци

 • Cisco Nexus 9000 серија Архитектура на хардвер
 • Пренасочување на пакети на Cisco Nexus 9000 серија
 • Смена на проблеми на Cisco Nexus 9000 серијата на прекинувачи
 • Размислувања за распоредување на Cisco Nexus 9000 серија
 • Карактеристики на Cisco Nexus 9000 серија NX-OS
 • Конфигурирање на VXLAN / EVPN на прекинувачите на серијата Cisco Nexus 9000

Модул 8:

Конфигурирање на VXLAN на Cisco Nexus 9000 серијата на прекинувачи

 • Опишете ја употребата на мрежни преклопувања во Дизајн на центар на податоци
 • Опишете VXLAN
 • Опишете ја работата на VXLAN контролната плоча
 • Опишете ја функцијата VXLAN податоци-авион
 • Конфигурирајте го VXLAN на прекинувачите на серијата Cisco Nexus 9500

Модул 9:

Опишувајќи мрежа програмабилност и автоматизација

 • Опишете ги програмските функции на прекинувачите на серијата Nexus 9000
 • Опишете ги функциите за автоматизација на прекинувачите на серијата Cisco Nexus 9000
 • Опишете ги можностите за следење на прекинувачите на серијата Cisco Nexus 9000

Лабораториски преглед:

 • Лабораторија 1: Управување со Cisco Nexus хардвер и софтвер
 • Лабораторија 2: Конфигурирање на карактеристики на Cisco NX-OS Layer 2
 • Лабораторија 3: Конфигурирање на карактеристики на Cisco NX-OS Layer 3
 • Лабораторија 4: Конфигурирање на Cisco NX-OS со висока достапност
 • Лабораторија 5: Управување со уредот на Cisco Nexus 9000 Series
 • Лабораторија 6: Отстранување на проблеми на Cisco Nexus 9000 Series
 • Лабораторија 7: Конфигурирање на VXLAN / EVPN
 • Лабораторија 8: Програмабилност на Cisco Nexus

Ве молиме да ни пишете на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

За повеќе информации љубезно Контактирајте не.

C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Training in Gurgaon | C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode from our C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Training. Our C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode.

Innovative technology solutions is well-equipped C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Training Introduction

C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode. After visualizing the demand of C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode, Innovative Technology solutions started offering C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training in Gurgaon for individual and C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode, Corporate trainer for C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode , Bootcamp for C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training. Best C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training programme. Taking online or classroom C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode Certification training in India


✓ C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training in Gurgaon


✓ C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training from India


✓ C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode online training


✓ C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training


✓ C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode classroom training


✓ C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode certification

✓ C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode video tutorial


✓ C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training in India


✓ Enterprise training on C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode


✓ Use C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode efficiently


✓ C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode guide


✓ best C9KNX XCHARX Configuring the Cisco Nexus 9000 in NX-OS Mode training institutes in delhi ncr