типОбука во училница
РЕГИСТАР
Конфигурирање на Cisco Nexus 9000 Склопки во ACI режим v2.0

Конфигурирање на Cisco Nexus 9000 Склопки во ACI режим v2.0 курс за обука и сертификација

Преглед

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

Конфигурирање на Cisco Nexus 9000 прекинувачи во ACI режим v2.0 обука

Овој курс е дизајниран за инженери кои имплементираат и управуваат со CIsco Nexus 9000 во ACI режим. Курсот ги опфаќа клучните компоненти и процедури потребни за да се разбере како да се конфигурираат и управуваат со Cisco Nexus 9000 Склопки во ACI режим, вклучувајќи го и начинот на поврзување на ACI Fabric со надворешните мрежи и услуги.
Овој курс располага со екстензивни практични лаборатории кои започнуваат со откривање на ткаенина ACI и вклучуваат ангажирање на профили за аплицирање, интеграција на хипервизори, графички сервиси, поврзување со надворешна мрежа и кратко истражување на APIC API API.

Цели

По завршувањето на овој курс, ученикот ќе може да ги исполни овие општи цели:

 • Опишете го прекинувачот Cisco Nexus 9000 Series ACI
 • Разговарајте за ACI Fabric
 • Прегледајте го хардверот на серијата Cisco Nexus 9000
 • Конфигурирајте го APIC
 • Конфигурирајте ACI L4-L7 сервис интеграција
 • Интегрирајте ги хипервизорот APIC
 • Разбирање на програмабилност и оркестрација на мрежата ACI
 • Разговарајте за ACI поврзување со надворешни мрежи
 • Спроведување на ACI менаџмент
 • Опишете ги опциите за миграција

Предуслови

Присутните треба да ги исполнат следниве предуслови:

 • Добро разбирање на мрежните протоколи - CCNA или CCNP Препорачано
 • Добро разбирање на архитектурата на Центарот за податоци - CCNA DC Препорачано
 • Добро разбирање на VMware околината - VSICM Препорачано

целната публика

Овој курс е дизајниран за традиционални мрежни и центри за податоци инженери задолжени за инсталирање и работење на Cisco Nexus 9000 серија на прекинувачи во средина на центарот за податоци кои сакаат да ги надградат своите вештини. Насочени улоги вклучуваат:

 • Инженери на центарот за податоци
 • Персонал за техничка поддршка
 • Мрежни инженери

Course Outline Duration: 5 Days

Воведување Cisco ACI

 • Describing the Cisco Nexus 9000 Series Switch ACI Solution
 • Describing the Cisco ACI Fabric
 • Describing Cisco Nexus 9000 Series Switch Hardware

Конфигурација на Cisco ACI

 • Configuring Cisco APIC
 • Configuring Layer 4 Through Layer 7 Services
 • Configuring APIC Hypervisor Integration

Cisco ACI програмабилност и оркестрација

 • Demonstrating Cisco ACI Network Programmability
 • Cisco ACI Network Orchestration

Cisco ACI надворешна поврзаност, управување и миграција

Лабораторија 1: Истражувајте го инвентарот на ткаенината
Лабораторија 2: Конфигурирај основни мрежни конструкции
Лабораторија 3: Конфигурирајте филтри за политики и договори
Лабораторија 4: распоредување три-ниво Примена профил
Лабораторија 5: Регистрирајте домен VMM со Cisco ACI
Лабораторија 6: Конфигурирање на VMware ESXi домаќин за користење на APIC DVS
Лабораторија 7: Поврзете го EPG со доменот на VMware vCenter
Лабораторија 8: Поврзете го VM со групата на EPG
Лабораторија 9: распоредување на графикон за услуги со профил на апликација
Лабораторија 10: Конфигурирај го APIC користејќи го API-от
Лабораторија 11: Извоз на договори помеѓу станарите
Лабораторија 12: Конфигурирај го Cisco APIC Користејќи го Cisco APIC REST до Python адаптерот (ARYA).
Лабораторија 13: Конфигурирај го Cisco APIC користејќи APIC Пакистан API на Cisco
Лабораторија 14: Конфигурирај го Cisco APIC да комуницира со надворешен слој 3 Network
Лабораторија 15: Конфигурирајте го APIC за комуникација со надворешната мрежа 2
Лабораторија 16: Конфигурирајте го APIC за голи метали за да ги откриете металните комуникации
Лабораторија 17: Следење и решавање проблеми ACI
Лабораторија 18: Конфигурирање на APIC RBAC за локални и оддалечени корисници

Ве молиме да ни пишете на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

За повеќе информации љубезно Контактирајте не.

Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 Training in Gurgaon | Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 from our Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 Training. Our Конфигурирање на Cisco Nexus 9000 прекинувачи во ACI режим v2.0 обука во Гургаон is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0.

Innovative technology solutions is well-equipped Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 Training Introduction

Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0. After visualizing the demand of Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0, Innovative Technology solutions started offering Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training in Gurgaon for individual and Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0, Corporate trainer for Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 , Bootcamp for Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training. Best Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training programme. Taking online or classroom Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 Certification training in India


✓ Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training in Gurgaon


✓ Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training from India


✓ Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 online training


✓ Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training


✓ Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 classroom training


✓ Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 certification

✓ Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 video tutorial


✓ Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training in India


✓ Enterprise training on Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0


✓ Use Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 efficiently


✓ Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 guide


✓ best Configuring Cisco Nexus 9000 Switches in ACI Mode v2.0 training institutes in delhi ncr