типОбука во училница
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. CEH V10 (10th December 2018)

  декември 10 - декември 14
 2. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 3. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 4. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
Конфигурирање и распоредување на приватен облак (M20247)

** Redeem Your Microsoft Vouchers (SATV) for 20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training Course & Certification **

Преглед

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training

Во овој курс, ќе се стекнат со вештини и знаења потребни за да се дизајнира, инсталира и конфигурира облак инфраструктура. Ќе научите како да ја конфигурирате и распоредите инфраструктурата на апликацијата, како и клучните компоненти на System Center 2012 R2 кои се неопходни за управување со услугите на облак-инфраструктурата.

Ќе ги покриете барањата потребни за да се произведе дизајн на високо ниво за облак-околината. Преку практична практика, ќе ја конфигурирате и распоредите инфраструктурата на апликацијата, како и да научите како да конфигурирате сервер за опслужување на пред-подигнување (PXE), сервер за надградба и база на ажурирање на софтверот. Ќе научите како да конфигурирате каталог на услуги и да го објавите овој каталог на порталот за самопослужување. Ќе го покриете она што е потребно за распоредување и конфигурирање на System Center 2012 - Менаџер за заштита на податоци (ДПМ) и Оркестратор во облак.

Цели

 • План за хибриден облак
 • Конфигурирај и распореди приватен облак со System Center 2012 R2 Виртуелна машина
 • Прошири и одржува облак инфраструктура
 • Конфигурирајте ја испораката на апликација за облак
 • Креирај приватни облак блокови
 • Распоредување и пристап до приватни облаци
 • Следење на облак инфраструктура
 • Прошири и прилагоди следење на облак-инфраструктурата
 • Спроведување на управување со услуги за облак
 • Конфигурирајте висока достапност, отстранување на катастрофи и заштита за облак
 • Автоматизирајте го и стандардизирајте го облакот
 • Конфигурирајте облак со повеќе закупец

целната публика

 • Облак администратори кои ќе бидат одговорни за дизајнирање, инсталирање и конфигурирање на облак инфраструктура
 • Администраторите на Центарот за податоци кои ќе бидат одговорни за дизајнирање, инсталирање и конфигурирање на on-premise, Microsoft Private Cloud инфраструктура

Course Outline Duration: 5 Days

1. Планирање за Облак

 • Обласни модели
 • Распоредување на приватен облак
 • Дизајнирање на приватни облак инфраструктура
 • Windows Server 2012 R2 Hyper-V компоненти
 • Системски центар 2012 R2 Компоненти
 • Распоредување на Hyper-VClustering со Виртуелна машина менаџер (VMM)

2. Конфигурирање и распоредување на приватниот облак со Microsoft System Center 2012 R2 Виртуелна машина менаџер (VMM)

 • VMMArchitecture и компоненти
 • Конфигурирање на напредно вмрежување во VMM
 • Инсталирање и надградба на VMM
 • Конфигурирање на VMM безбедност и улоги
 • Групи на домаќини

3. Проширување и одржување на Облачната инфраструктура

 • PXE и ​​ажурирачки серверски улоги
 • Распоредување на сервери за домаќин на Gad-Metal Hyper-V
 • Конфигурирање на улогата на серверот за надградба
 • Креирање и ремедирање на основната линија за ажурирање

4. Конфигурирање на испорака на апликација

 • Динамична примена распоредување
 • Пакети за веб-распоредување
 • Виртуелизација на серверска апликација
 • Конфигурирање на компоненти на сервер-V
 • Секвенција и распоредување на виртуелни апликации

5. Креирање на приватни облак блокови

 • Конфигурирање на шаблони и профили
 • Конфигурирање на мрежи и сајтови
 • Конфигурирање на Фондацијата за услуги
 • Конфигурирање на кориснички улоги

6. Распоредување и конфигурирање на пристап до приватниот облак

 • Приватни облак ресурси
 • Инсталирање и Конфигурирање на Контролорот на апликации
 • Креирање и управување со шаблони за услуги

7. Следење на инфраструктура на облак

 • Оперативен менаџер Архитектура и безбедност
 • Управување со оперативниот менаџер
 • Конфигурирање на улоги и известувања
 • Конфигурирање на пакети за управување
 • Конфигурирање на интеграција со системскиот центар 2012 R2

8. Проширување и прилагодување на мониторингот на приватни облак инфраструктура

 • Конфигурирање на советник за системски центар
 • Конфигурирање портал на SharePoint Server
 • Мониторинг на шаблони
 • Дистрибуирани мониторинг на апликации

9. Спроведување Управување со услуги за Облак

 • Администратор на услуги
 • Надградба до системски центар 2012 R2 Service Manager
 • Работни позиции за менаџер на услуги
 • Конфигурирање на приклучоци за менаџер на услуги
 • Конфигурирање на известувања за менаџерот на услуги

10. Конфигурирање на висока достапност, наплата на катастрофи и заштита за облак

 • Планирање за Hyper-V Recovery Manager
 • Планирање на распоредувањето на ДПМ
 • DPM архитектура и компоненти
 • Надградба на ДПМ
 • Конфигурирање на DPM за приватниот облак
 • Конфигурирање заштита на апликации за облак
 • Враќање на апликации во облак

11. Автоматизирање и стандардизирање на облак

 • Оркестраторска архитектура и компоненти
 • Распоредување и конфигурирање на основни компоненти
 • Управување со Runbooks
 • Конфигурирање на интеграциските пакети

12. Конфигурирање на самопослужување и повеќенаменски Облак со Windows Azure Pack

 • Конфигурирање на Windows Azure Pack

Ве молиме пишете ни на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

За повеќе информации љубезно Контактирајте не.

M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training in Gurgaon | M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud from our M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training. Our M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud.

Innovative technology solutions is well-equipped M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training Introduction

M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud. After visualizing the demand of M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud, Innovative Technology solutions started offering M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training in Gurgaon for individual and M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud, Corporate trainer for M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud , Bootcamp for M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training. Best M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training programme. Taking online or classroom M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud Certification training in India


✓ M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training in Gurgaon


✓ M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training from India


✓ M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud online training


✓ M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training


✓ M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud classroom training


✓ M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud certification

✓ M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud video tutorial


✓ M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training in India


✓ Enterprise training on M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud


✓ Use M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud efficiently


✓ M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud guide


✓ best M20247 XCHARX Configuring and Deploying a Private Cloud training institutes in delhi ncr