типОбука во училница
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. CEH V10 (10th December 2018)

  декември 10 - декември 14
 2. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 3. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 4. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
CCISO-портфолио

Опис

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training

Програмата ЦИСО на Советот на ЕУ на Советот ги сертифицира водечките професионалци за безбедност на информациите ширум светот. Основна група на директори на високо ниво на безбедност на информациите, Советодавниот одбор на CCISO, придонесе со формирање на темелите на програмата и конципирање на содржината што ќе биде покриена со испит, тело на знаење и обука. Некои членови на Одборот придонесоа како автори, други како писма за испити, други како проверки за обезбедување на квалитет, а други како обучувачи. Секој сегмент на програмата беше развиен со аспирант CISO во умот и изгледа да се пренесе знаењето на искусни професионалци на следната генерација во областите кои се најкритични во развојот и одржувањето на успешна програма за безбедност на информации. Сертифициран CISO (CCISO ) програма е прва од ваков вид обука и сертификација програма со цел да се произведуваат на највисоко ниво директори за безбедност на информации. CCISO не се фокусира исклучиво на техничко знаење, туку на примената на принципите за управување со безбедноста на информациите од гледна точка на извршната власт. Програмата беше развиена со седница на CISO за тековните и аспиранти CISOs.Со цел да седат за CCISO испит и да заработи на сертификација, кандидатите мора да ги исполнуваат основните CCISO барања. Кандидатите кои сè уште не ги исполнуваат условите на CCISO, но се заинтересирани за управување со безбедноста на информациите, можат да ги следат сертификатите за управување со безбедноста на информациите на ЕИС (EISM).

целната публика

CCISO се сертифицирани во знаењето и искуството во следните домени на CISO:

 • Управување (политика, правна и усогласеност)
 • Е Управување со контрола и управување со ревизија (проекти, технологија и операции)
 • Управување - Проекти и операции
 • Основни надлежности за информациска безбедност
 • Стратешко планирање и финансии

Course Outline Duration: 5 Days

Домен 1: управување (политика, правна и усогласеност)

 • Програма за управување со информациска безбедност
 • Дефинирање на програма за управување со безбедноста на информации
 • Регулаторно и правно усогласување
 • Управување со ризикот

Домен 2: Е Управување со контрола и управување со ревизија

 • Дизајнирање, имплементирање и управување со безбедносни контроли
 • Разбирање на видовите и целите на безбедносните контроли
 • Спроведување на рамки за контрола на контролата
 • Разбирање на процесот на управување со ревизијата

Домен 3: безбедност програма за управување и операции

 • Улогата на КИСО
 • Проекти за информациска безбедност
 • Интеграција на безбедносните барања во други оперативни процеси (менаџмент на промени, контрола на верзии, disaster recovery, итн)

Домен 4: Основни концепти за безбедност на информациите

 • Пристап контроли
 • Физичка безбедност
 • Disaster Recovery и бизнис континуитет планирање
 • мрежа за безбедност
 • Управување со заканите и ранливоста
 • апликација за безбедност на
 • Системска безбедност
 • Енкрипција
 • Проверка на ранливост и тестирање на пенетрација
 • Компјутерска форензика и одговор на инциденти

Домен 5: стратешко планирање, финансии, и управување со добавувачи

 • Стратешко планирање на безбедноста
 • Усогласување со бизнис цели и толеранција на ризик
 • Безбедносни појавувачки трендови
 • Клучни индикатори за успешност (KPI)
 • финансиско планирање
 • Развој на бизнис случаи за безбедност
 • Анализирање, прогнозирање и развивање на буџет за капитални трошоци
 • Анализирање, прогнозирање и развивање на оперативен буџет
 • Враќање на инвестицијата (ROI) и анализа на трошоци и придобивки
 • Управување со добавувачи
 • Интегрирање на безбедносните барања во договорниот договор и процесот на набавки

Ве молиме пишете ни на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

сертификација

 • In order to sit the exam, you must have five years of IS management experience in each of the 5 CCISO domains verified via the Exam Eligibility Application
 • Откако апликацијата ќе биде одобрена, ќе бидат издадени упатства за купување ваучер од Pearson VUE. Кандидатите кои не ги исполнуваат овие услови, имаат можност да седат на испитот за испитување на информациската сигурност на ЕЗ-ЕС (Е | ИСМ), како дел од програмата за помош на CCISO.
 • Курс за обука вклучува ваучер за испит од ЕК-Советот

За повеќе информации љубезно Контактирајте не.

EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training in Gurgaon | EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO from our EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training. Our EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO.

Innovative technology solutions is well-equipped EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer XCHARX CCISO labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training Introduction

EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO. After visualizing the demand of EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO, Innovative Technology solutions started offering EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training in Gurgaon for individual and EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO, Corporate trainer for EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO , Bootcamp for EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training. Best EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer XCHARX CCISO training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer XCHARX CCISO training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training programme. Taking online or classroom EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Certification training in India


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training in Gurgaon


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training from India


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO online training


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO classroom training


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO certification

✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO video tutorial


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training in India


✓ Enterprise training on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO


✓ Use EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO efficiently


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO guide


✓ best EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training institutes in delhi ncr