типОбука во училница
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 2. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 3. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
HP Data Protector

Опис

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

HP за заштита на податоците

Backing up data with Data protector. To work on DP – you need to understand how to back up data, Restore date and general administration. Our Course On Data protector will help you to understand the minimum hardware requirement for installation of HP data Protector.One can backup exchange, SQL server, File servers or more in Data Protector, the Hp Data protector course will not only help you to understand how to take back but also help you to understand how to restore from backup.Our Data protector training will help you to understand the essentials of HP DP.Our installation module covers the method of installation, various components of installation and components for troubleshooting.

Hardware Requirement for installation Data Protector – before installing Data protector you need to finalize on component i.e. Cell Manager, Client or installation server. The recommended RAM is 16 Gb and 4 cores of CPU, hard drive space depends on your work. Data protector Cell Manager includes Client and installation server.You need twice as much total RAM for recovery of the Internal Database. And 40 MB RAM required for each parallel backup session. e.g. If you want to run 30 parallel backup sessions, 2 GB of RAM are needed because you need to have extra RAM in buffer. Our course contains the complete exposure of installation of Data protector.

Once installation is done you can go to command prompt to check whether all applications are up or not – the command is – omnisv –status. There are 60+ commands and hundreds of options, the major are omnisv (start, status and stop), if you have learned Linux basic process it means you are familiar with commands.

This course provides the essential knowledge to enable storage administrators to configure and manage HP Data Protector software. The hands-on lab exercises reinforce the theory sessions to ensure a thorough understanding of backup and recovery concepts, the functionality of the software and its application to typical storage implementations.

For more information and training on Data Protector contact aman.khanna@itstechschool.com

Цели

 • Инсталирајте и дистрибуирајте го софтверот HP Data Protector во вашата околина или извршете надградба од претходната верзија на HP Data Protector.
 • Конфигурирајте го софтверот на HP Data Protector.
 • Конфигурирајте ги вашите решенија за резервни копии со касети и дискови за употреба со HP Data Protector.
 • Користете го софтверскиот производ на HP Data Protector за да направите резервна копија, враќање и следење од GUI и командната линија.
 • Управувајте со софтверот HP Data Protector

целната публика

Складирање и системски администратори со користење на HP Data Protector софтвер.

Предуслов

 • Системска и мрежна администрација или еквивалентно искуство.
 • За специфични предуслови и барања за постигнување на кое било од поврзаните сертификати, погледнете го описот за сертификација на веб-страницата на HP ExpertOne.

Course Outline Duration: 4 Days

 1. HP адаптивни резервни копии и решенија за наплата
  • Заштитник на податоци 9.0
  • HP Backup Navigator
  • Податоци Заштитник за управување со пакет
 2. HP Data Protector Architecture
  • Методи за резервна копија и репликација
  • Концептот на мобилен
  • Архитектура за заштита на податоци
  • Мобилен менаџер и Сервер за инсталација
  • Диск, медиуми и агенции за интеграција
  • Внатрешна база на податоци
  • Типична сесија за заштита на податоци
  • Заштита на податоците
 3. Лиценцирање и структура на производи
  • Лиценца за заштита на податоци
  • Преглед на структурата на производот
  • Известување за лиценци и проверка
 4. Брзо вклучување
  • Спецификација за резервна копија на концептот
  • Конфигурирајте медиумски базен и уред
  • Конфигурирај и изврши резервна копија
  • Следи ја сесијата на резервна копија
  • Започнете со Враќање
  • Изврши извештај за една сесија
 5. Инсталација на софтвер за заштита на податоци HP
  • Преглед на инсталацијата, планирање и методи
  • Инсталација на Cell Manager во Windows
  • Управување со Cell Manager во Unix
  • Инсталација на клиентот
  • Извоз и увоз на клиенти
  • Додавање компоненти на клиенти
 6. Надградба
  • Преглед на надградба
  • Поддржани патеки за надградба
  • Надградба на менаџер на Windows Cell
  • Надградба на Unix Cell Manager
  • Мигрирање на Менаџерот на мобилен на друга платформа
 7. Медиумски менаџмент
  • Медиумски базен концепт
  • Својства на медиумскиот басен
  • Креирање медиумски базен
  • Концепт и имплементација на слободен базен
  • Средни својства
  • Следење на локација и приоритет
  • Форматирање на лента медиуми
  • Смеење со медиумски базени
 8. Резервен уред
  • Преглед
  • Концепт на логички уред
  • Формат на лента за заштита на податоците
  • Конфигурирање на уреди за складирање со касета
  • Конфигурирање на мемориски уреди за складирање
  • Уреди за дедупликација
  • Уред и библиотечни алатки
 9. Резерва
  • Типови на спецификација за резервни копии
  • Резервни карактеристики
  • Статични и Динамички уреди Распределба
  • Балансирање на оптоварување - распределба на објектите
  • Резервна копија
  • Креирајте и започнете со Спецификација за резервни копии
  • Проток на процесот на закрепнување
  • Следи ја резервната сесија
  • Рестартирањето не успеа Бекап
 10. Напреден распоредувач
  • Распоред на резервна копија
  • Управувајте со пропуштените Job Executions
 11. Враќање
  • Вршење на Враќање
  • Враќање на секвенцата
  • Објект и сесија Враќање
  • Едно или паралелно враќање
  • Враќање на контролната точка
 12. Мониторинг, известување и известувања
  • Мониторинг и известување
  • Следење на седницата
  • Извештај категории и испорака методи
  • Конфигурирајте и планирајте Извештаи
  • Веб интерфејс за известување
  • Стандарден преглед за известување
  • Додавање известувања
 13. Репликација на медиуми и објекти
  • Интерактивна медиумска копија
  • Операција со автоматизирани медиуми
 14. Интерна база на податоци (IDB)
  • Концепт Вградена база на податоци
  • Архитектура
  • Структура на ИДБ директориум
  • Граници на внатрешна големина на базата
  • Задачи за администрација
  • Управување со IDB расте
  • IDB Одржување
 15. безбедност
  • Контрола на пристап
  • Кориснички групи и кориснички права
  • Додавање корисници и групи
  • Ограничувања на корисникот
  • Интеграција на LDAP
  • Клиентот и безбедноста на мобилните телефони
  • Inet Impersonation
  • Промена на лозинката за веб интерфејс
 16. Ревизија
  • Преглед на ревизија
  • Ревизија на резервна копија на сесијата
  • Подобрен најавување на настани
 17. Катастрофи
  • Методи за наплата на катастрофи
  • Фази на катастрофирање
  • Креирај слика за наплата на катастрофи
  • Подигнување на сликата за наплата
  • Користење на Мониторот за напредок во наплата
  • Disaster Recovery на различен хардвер
 18. Смена на проблеми
  • Пријавете и следете ги датотеките
  • Генерација на траги од грешки
  • Отпакувач на отпакувања на отпакувања
  • Отстранување проблеми со мрежата
  • Отстранување проблеми со уреди
  • Типични проблеми за зачувување и враќање
  • omnihealthcheck
  • Копирај објект
  • Копирање на интерактивен објект
  • Испратено пост и закажано копирање на објекти
  • Филтрирање на објекти и библиотеки
  • Автоматски избор на уред
  • Опции за копирање спецификации
 19. Консолидација на објекти
  • Подобрени прирачни резервни копии
  • Синтетички целосни резервни копии
  • Виртуелни целосни резервни копии
  • Консолидација на интерактивни објекти
  • Испратете пост и закажана објектна консолидација
  • Опции за спецификација за консолидација
  • Користете сценарија за случај

Престојни настани

Во овој момент нема претстојни настани.

Ве молиме да ни пишете на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

сертификација

По завршувањето Заштитник на податоци Кандидатите за обука треба да дадат "HP0-A113" испит за сертификација

За повеќе информации љубезно контактирајте со нас.

HP Data Protector Training in Gurgaon | HP Data Protector Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on HP Data Protector as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and HP Data Protector Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on HP Data Protector from our HP Data Protector Training. Our HP Data Protector Training во Гургаон is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on HP Data Protector.

Innovative technology solutions is well-equipped HP Data Protector Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known HP Data Protector Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. HP Data Protector labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on HP Data Protector Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best HP Data Protector Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

HP Data Protector Training Introduction

HP Data Protector is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using HP Data Protector services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on HP Data Protector. After visualizing the demand of HP Data Protector, Innovative Technology solutions started offering HP Data Protector training in Gurgaon for individual and HP Data Protector training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on HP Data Protector in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for HP Data Protector Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for HP Data Protector training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • HP Data Protector training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on HP Data Protector, Corporate trainer for HP Data Protector , Bootcamp for HP Data Protector training. Best HP Data Protector training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on HP Data Protector training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online HP Data Protector training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online HP Data Protector training programme. Taking online or classroom HP Data Protector training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for HP Data Protector Certification training in India


✓ HP Data Protector training in Gurgaon


✓ HP Data Protector training from India


✓ HP Data Protector online training


✓ HP Data Protector training


✓ HP Data Protector classroom training


✓ HP Data Protector certification

✓ HP Data Protector video tutorial


✓ HP Data Protector training in India


✓ Enterprise training on HP Data Protector


✓ Use HP Data Protector efficiently


✓ HP Data Protector guide


✓ best HP Data Protector training institutes in delhi ncr