типОбука во училница
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. CEH V10 (10th December 2018)

  декември 10 - декември 14
 2. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 3. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 4. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
ISO 20000 ПРАКТИК

ISO 20000 практикант за обука курс и сертификација

Опис

Публика и предуслови

сертификација

ISO 20000 практикант за обука курс

Клиентите бараат нивните (внатрешни или надворешни) ИТ сервис провајдери да докажат дека се способни да го обезбедат потребниот квалитет на услуги и да имаат соодветни процеси за управување со услуги. Врз основа на процесите, ISO / IEC20000 е меѓународно признат стандард за Управување со ИТ услуги кој ги одредува условите за давателот на услуги да планираат, воспостават, имплементираат, работат, следат, прегледуваат, одржуваат и подобруваат СМС. Барањата вклучуваат дизајн, транзиција, испорака и подобрување на услугите за да ги исполнат договорените барања за услуги.

ISO / IEC20000 сертификат се доделува по ревизии спроведени од регистрирани тела за сертификација, кои обезбедуваат дека давателот на услугата дизајнира, имплементира и управува со систем за управување со ИТ услуги во согласност со барањата на стандардот.

Овој курс обезбедува доволно разбирање на ISO / IEC 20000 и неговата примена за да може да ги анализира и примени стекнатите знаења на голем број активности кои ќе ги поддржат организациите во согласност со барањата од Дел 1 и постигнување и задржување на сертификатот за ISO / IEC 20000 .

Курсот го опфаќа второто издание на стандардот (ISO / IEC 20000-1: 2011) кој го откажува и заменува првото издание (ISO / IEC 20000-1: 2005).

Некои од главните разлики се следните:

 • поблиску усогласување со ISO 9001
 • поблиска усогласеност со ISO / IEC 27001
 • промена на терминологијата за да ја одрази меѓународната употреба
 • појаснување на барањата за управување со процеси што ги работат други партии
 • појаснување на условите за дефинирање на обемот на СМС
 • појаснување дека PDCA методологијата се применува на СМС, вклучувајќи ги процесите за управување со услугите и услугите
 • воведување на нови барања за дизајн и транзиција на нови или изменети услуги

Студентите кои присуствуваа на овој курс се соодветно подготвени за успешно да го придружуваат придружниот тест за сертификација ISO / IEC 20000 Practitioner.

Цели на ISO 20000 тренинг за лекари

На крајот на овој предмет, ученикот ќе може да ја разбере и да ја анализира и примени содржината на ISO / IEC 20000 во рамките на организациите кои се сертифицирани во моментов или оние кои сакаат да имплементираат СМС во подготовка за првична сертификација.

Поточно, ученикот ќе може:

 • Разбирање на целта, користењето и примената на Делови 1, 2, 3 и 5 на стандардот
 • Помагање и советување на организациите во постигнувањето на усогласеност со ISO / IEC 20000-1 и сертификација
 • Разбирање, објаснување и советување за прашања во врска со применливост, подобност и дефиниција на опсегот
 • Разбирање и објаснување на односот помеѓу најдобрите практики на ISO / IEC 20000 и ITSM во општа употреба и поврзани стандарди
 • Објаснете ги и примени ги барањата од Дел 1
 • Објаснете ја употребата на технологија и алатки за поддршка на имплементација и подобрување на СМС, постигнување на сертификација и тековната демонстрација на усогласеноста со Дел 1
 • Советува и помага во оценките за подготвеност за сертификација на ISO / IEC 20000
 • Да се ​​произведе анализа на јазот поддржана со план за подобрување и имплементација
 • Разбирање, создавање и примена на план за управување со услуги
 • Помагање и советување на организациите за спроведување на континуирани процеси за подобрување
 • Подгответе организации за ревизија на сертификати за ISO / IEC 20000 со користење на прописите на шемата за сертификација на APMG.

Intended Audience for of ISO 20000 Practitioner Course

Оваа квалификација е насочена кон професионалци, менаџери и консултанти кои имаат клучна улога во производството и / или оперативното управување со системот за управување со услуги базиран на ISO / IEC 20000.

Prerequisites for of ISO 20000 Practitioner Certification

Учесниците мора да имаат основно познавање на принципите и процесите на управување со ИТ услугите.
The knowledge base in this area are such as those acquired in a course ITIL® Foundation or Фондацијата ISO / IEC 20000.

За повеќе информации љубезно Контактирајте не.

ISO 20000 Practitioner Training in Gurgaon | ISO 20000 Practitioner Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on ISO 20000 Practitioner as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and ISO 20000 Practitioner Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on ISO 20000 Practitioner from our ISO 20000 Practitioner Training. Our ISO 20000 Practitioner Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on ISO 20000 Practitioner.

Innovative technology solutions is well-equipped ISO 20000 Practitioner Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known ISO 20000 Practitioner Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. ISO 20000 Practitioner labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on ISO 20000 Practitioner Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best ISO 20000 Practitioner Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

ISO 20000 Practitioner Training Introduction

ISO 20000 Practitioner is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using ISO 20000 Practitioner services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on ISO 20000 Practitioner. After visualizing the demand of ISO 20000 Practitioner, Innovative Technology solutions started offering ISO 20000 Practitioner training in Gurgaon for individual and ISO 20000 Practitioner training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on ISO 20000 Practitioner in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for ISO 20000 Practitioner Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for ISO 20000 Practitioner training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • ISO 20000 Practitioner training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on ISO 20000 Practitioner, Corporate trainer for ISO 20000 Practitioner , Bootcamp for ISO 20000 Practitioner training. Best ISO 20000 Practitioner training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on ISO 20000 Practitioner training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online ISO 20000 Practitioner training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online ISO 20000 Practitioner training programme. Taking online or classroom ISO 20000 Practitioner training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for ISO 20000 Practitioner Certification training in India


✓ ISO 20000 Practitioner training in Gurgaon


✓ ISO 20000 Practitioner training from India


✓ ISO 20000 Practitioner online training


✓ ISO 20000 Practitioner training


✓ ISO 20000 Practitioner classroom training


✓ ISO 20000 Practitioner certification

✓ ISO 20000 Practitioner video tutorial


✓ ISO 20000 Practitioner training in India


✓ Enterprise training on ISO 20000 Practitioner


✓ Use ISO 20000 Practitioner efficiently


✓ ISO 20000 Practitioner guide


✓ best ISO 20000 Practitioner training institutes in delhi ncr


Дел 1Вовед и позадина на стандардот ISO / IEC 20000
Дел 2ISOIEC 20000 сертификација шема
Дел 3Принципи на управување со ИТ услуги
Дел 4ISO / IEC 20000-1 (дел 1) Барања за систем за управување со услуги
Дел 5ISO / IEC 20000-2 Упатство за примена на Дел 1
Дел 6Постигнување на сертификат за ISO / IEC 20000
Дел 7Применливост, опфат и подобност според ISO / IEC 20000-3
Дел 8Подготовка за формално сертифицирање, целосни и надзорни ревизии
Дел 9Испитна практика и подготовка