типОбука во училница
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. CEH V10 (10th December 2018)

  декември 10 - декември 14
 2. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 3. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 4. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
ISO-IEC 20000 FOUNDATION

ISO / IEC 20000 фондација за обука и сертификација

Опис

Публика и предуслови

сертификација

ISO / IEC 20000 Преглед на курсеви за обука

Овој акредитиран курс ISO / IEC 20000 Foundation подготвува кандидати за квалификација на фондацијата. Ги обезбедува потребните знаења за разбирање на содржината и барањата на ISO / IEC 20000-1: 2011 меѓународен стандард за управување со ИТ услуги (ITSM). Дознајте како практиката може да биде прифатена од страна на една организација за да се испорачаат управувани услуги, постојано да се подобруваат овие услуги и да се постигне сертификација на ISO / IEC 20000-1. ISO / IEC 20000 е меѓународен стандард за управување со ИТ услуги (ITSM). Ги дефинира барањата и дава детали за системот за управување со ИТ услуги (СМС) потребни за да се испорачаат управувани услуги со прифатлив квалитет, заедно со упатства за тоа како да се демонстрира усогласеност со стандардот

Овој 3-ден курс е наменет за оние кои сакаат да покажат знаење на ниво на Фондацијата во врска со ISO / IEC 20000 и неговото користење во типична организација за ИТ услуги. Оваа квалификација не обезбедува напредно ниво на знаење за надворешни ревизори, консултанти или оние кои се одговорни за управување со имплементација на стандардот во организација на давател на услуги. Ревизорите, консултантите и имплементаторите можеби ќе сакаат да ги разгледаат курсевите на APMG Practiceer или Auditor кои обезбедуваат повеќе детали за употребата на стандардот. Испитот за сертификација APMG, кој претставува испит за повеќекратен избор, може да се спроведе на крајот на курсот.

Objectives of ISO/IEC 20000 Foundation Training

На крајот на овој предмет студентот ќе може да ги разбере опсегот, целите и барањата на високо ниво на стандардот ISO / IEC 20000, како се користи во типична организација на ИТ услуги, заедно со главните елементи на процесот на сертификација . Поточно, ученикот ќе разбере:

 • The background to ISO IEC 20000
 • The scope and purpose of Parts 1, 2, 3 and 5 of ISO IEC 20000 and how these can be used
 • Клучните термини и дефиниции што се користат
 • Основните барања за СМС и потребата за континуирано подобрување
 • Процесите, нивните цели и барањата на високо ниво во типично сценарио на давател на ИТ услуги
 • Барања за дефинирање на применливост и опсег
 • Целта на внатрешните и надворешните ревизии, нивното работење и поврзаната терминологија
 • Работата на шемата за сертификација на APMG
 • Односот со најдобрите практики и сродни стандарди

Intended Audience for ISO/IEC 20000 Foundation Course

Курсот е наменет за вработените во организациите за внатрешни и надворешни услуги кои бараат основно разбирање за стандардот ISO / IEC 20000 и неговата содржина. Ќе обезбеди:

 • Сопственици на услуги, сопственици на процеси и други услуги за управување вработените со свест и разбирање на управување со услуги врз основа на стандардот ISO / IEC 20000
 • Поединци со знаење за разбирање на стандардот ISO / IEC 20000 и како тоа е во рамките на нивната сопствена организација
 • Менаџери и тимски лидери со познавање на типичен ISO / IEC 20000 систем за управување со услуги (СМС)
 • Внатрешните ревизори, сопствениците на процеси, проценитерачите и оценувачите со добро познавање на стандардот ISO / IEC 20000, нејзината содржина и потребата за внатрешни прегледи, проценки и ревизии
 • Доказ дека делегатите имаат постигнато ниво на знаење за стандардот ISO / IEC 20000

Оваа квалификација не обезбедува напредно ниво на знаење за надворешни ревизори, консултанти или оние кои се одговорни за управување со имплементација на стандардот во организација на давател на услуги. Ревизорите, консултантите и имплементаторите можеби ќе сакаат да ги разгледаат курсевите на APMG Practiceer или Auditor кои обезбедуваат повеќе детали за употребата на стандардот.

Prerequisites for ISO/IEC 20000 Foundation Certification

Нема предуслови за овој курс како таков, иако Фондацијата ITIL® V3 Сертификатот се препорачува.

За повеќе информации љубезно Контактирајте не.

ISO/IEC 20000 Foundation Training in Gurgaon | ISO/IEC 20000 Foundation Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on ISO/IEC 20000 Foundation as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and ISO/IEC 20000 Foundation Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on ISO/IEC 20000 Foundation from our ISO/IEC 20000 Foundation Training. Our ISO/IEC 20000 Foundation Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on ISO/IEC 20000 Foundation.

Innovative technology solutions is well-equipped ISO/IEC 20000 Foundation Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known ISO/IEC 20000 Foundation Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. ISO/IEC 20000 Foundation labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on ISO/IEC 20000 Foundation Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best ISO/IEC 20000 Foundation Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

ISO/IEC 20000 Foundation Training Introduction

ISO/IEC 20000 Foundation is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using ISO/IEC 20000 Foundation services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on ISO/IEC 20000 Foundation. After visualizing the demand of ISO/IEC 20000 Foundation, Innovative Technology solutions started offering ISO/IEC 20000 Foundation training in Gurgaon for individual and ISO/IEC 20000 Foundation training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on ISO/IEC 20000 Foundation in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for ISO/IEC 20000 Foundation Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for ISO/IEC 20000 Foundation training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • ISO/IEC 20000 Foundation training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on ISO/IEC 20000 Foundation, Corporate trainer for ISO/IEC 20000 Foundation , Bootcamp for ISO/IEC 20000 Foundation training. Best ISO/IEC 20000 Foundation training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on ISO/IEC 20000 Foundation training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online ISO/IEC 20000 Foundation training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online ISO/IEC 20000 Foundation training programme. Taking online or classroom ISO/IEC 20000 Foundation training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for ISO/IEC 20000 Foundation Certification training in India


✓ ISO/IEC 20000 Foundation training in Gurgaon


✓ ISO/IEC 20000 Foundation training from India


✓ ISO/IEC 20000 Foundation online training


✓ ISO/IEC 20000 Foundation training


✓ ISO/IEC 20000 Foundation classroom training


✓ ISO/IEC 20000 Foundation certification

✓ ISO/IEC 20000 Foundation video tutorial


✓ ISO/IEC 20000 Foundation training in India


✓ Enterprise training on ISO/IEC 20000 Foundation


✓ Use ISO/IEC 20000 Foundation efficiently


✓ ISO/IEC 20000 Foundation guide


✓ best ISO/IEC 20000 Foundation training institutes in delhi ncr


Дел 1Разбирање на обемот, намената и употребата на ISO / IEC 20000
Читање на 1"Shall" и "Should" изјави
Читање на 2Принципи на систем за управување со услуги
Читање на 3ISO / IEC 20000 односи со ITIL и други стандарди и пристапи
Дел 2Разбирање на ISO / IEC 20000 барања за систем за управување
Читање на 4Цели на системот за управување
Читање на 5Одговорности на менаџментот
Читање на 6Барања за документи
Читање на 7Персонална компетентност, свесност и обука
Дел 3Разбирање на ISO / IEC 20000 барања за процесот на управување со услуги
Читање на 8Планирање и имплементирање на нови или изменети услуги
Читање на 9Процеси за испорака на услуги
Читање на 10Процеси на врска
Читање на 11Резолуциони процеси
Читање на 12Контрола и објавување процеси
Дел 4Усвојување на Планот, Да, Провери, Акција циклус за да се подобри услугата
Читање на 13Планирање, имплементирање и подобрување на управувањето со ИТ услугите за да се исполнат стандардите ISO / IEC 20000
Читање на 14Применливост, барања за опсег и извештаи за опсегот
Читање на 15Методологија на план-да-провери-акт и нејзина примена за управување со услуги
Дел 5Преглед, проценка и ревизија на активностите на ISO / IEC 20000
Читање на 16Видови осврти, проценки и ревизии што се бараат со стандардот
Читање на 17Техники и пристапи кои можат да се користат за нив
Читање на 18Што е вклучено во надворешната ревизија