типОбука во училница
време4 денови
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. CEH V10 (10th December 2018)

  декември 10 - декември 14
 2. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 3. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 4. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
Виртуелизација на KVM

KVM виртуелизација обука курс и сертификација

Опис

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

KVM курс за виртуелизација

KVM (за виртуелната машина базирана на јадрото) е целосно решение за виртуелизација за Linux на x86 хардвер кој содржи екстензии за виртуелизација (Intel VT или AMD-V). Се состои од модул кој може да се полнат, кVm.ko, кој ја обезбедува основната инфраструктура за виртуелизација и модул специфичен за процесорот, kvm-intel.ko или kvm-amd.ko

Intended Audience of KVM Virtualization Training

Системски администратори и Девојки кои сакаат да го разберат и да го користат KVM како едноставно решение за виртуелизација на Линукс или како дел од опкружувањата на OpenStack

Prerequisites for KVM Virtualization Certification

Линукс систем администрација и вмрежување знаење

Course Outline Duration: 4 Days

 1. Вовед во управување со хипервизорот на KVM
  • Вовед - KVM - Карактеристики
  • Разговараат за можностите и придобивките
  • Објаснете различни хипервизорни нивоа
  • Споредете и поддржате ги поддржаните GUEST модели
  • Објаснете апстракции: DOM0 и DOMUs
  • Покријте поддржани платформи, карактеристики и ограничувања
  • Разговараат за важноста на VNC во Ксенов модел
  • Истражете ја околината во училницата
 2. Инсталација на KVM
  • Разговарајте за KVM архитектура
  • Идентификувајте ги клучните компоненти
  • Проверете ја основната конфигурација
  • Обезбедете соодветни ресурси
  • Инсталирајте KVM компоненти
  • Погледни го KVM стапало
  • Инсталирајте дополнителни компоненти за управување
  • Конфигурирање на премостување на мрежа за автономни пристап
  • Подгответе се да распоредите GUESTs (VMs)
 3. Debian | Ubuntu GUESTs
  • Идентификување и обезбедување на извори
  • Дефинирајте нови VM контејнери
  • Провери ги својствата на GUEST и Defaults
  • Стартувајте ги операторите на оперативниот систем
  • Обезбедете мрежни комуникации
  • Повторете ги распоредувањата колку што е потребно
  • Откажи како што е потребно
 4. CentOS | RedHat GUESTs
  • Обезбедување извори преку Apache HTTPD
  • Дефинирајте VM контејнери
  • Инсталирајте користејќи мрежна поддршка
  • Обезбедете мрежни комуникации
  • Повторете ги распоредувањата колку што е потребно
  • Откажи каде што е можно
 5. Windows GUESTs
  • Пронајдете ги и референтните извори
  • Дефинирајте ги новите GUEST контејнери
  • Инсталирајте Windows со користење на заеднички образец
  • Изведете задачи по инсталацијата
  • Обезбеди комуникација
  • Идентификувајте ја употребата на ресурсите на VM
  • Разговарајте за наодите
 6. VM Deployments | CLI
  • Разговарајте за користа
  • Идентификувајте ги клучните алатки
  • Примени ги општите опции за VM дефиниција
  • Обезбедување на виртуелни машини од CLI
  • Откажи како што се бара
  • Поправете ги прашањата колку што е потребно
  • Идентификуваат нови VM распоредувања
  • Потврди мрежни комуникации
 7. В.М. Клонирање
  • Разговарајте за користа
  • Идентификувајте ги клучните алатки
  • Клон постоечки виртуелни машини со различни алатки
  • Поправете пост-клонирање
  • Осигурајте ја функционалноста на клоновите
  • Откажи каде што е потребно

Ве молиме да ни пишете на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

За повеќе информации љубезно Контактирајте не.

KVM Virtualization Training in Gurgaon | KVM Virtualization Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on KVM Virtualization as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and KVM Virtualization Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on KVM Virtualization from our KVM Virtualization Training. Our KVM Virtualization Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on KVM Virtualization.

Innovative technology solutions is well-equipped KVM Virtualization Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known KVM Virtualization Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. KVM Virtualization labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on KVM Virtualization Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best KVM Virtualization Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

KVM Virtualization Training Introduction

KVM Virtualization is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using KVM Virtualization services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on KVM Virtualization. After visualizing the demand of KVM Virtualization, Innovative Technology solutions started offering KVM Virtualization training in Gurgaon for individual and KVM Virtualization training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on KVM Virtualization in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for KVM Virtualization Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for KVM Virtualization training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • KVM Virtualization training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on KVM Virtualization, Corporate trainer for KVM Virtualization , Bootcamp for KVM Virtualization training. Best KVM Virtualization training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on KVM Virtualization training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online KVM Virtualization training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online KVM Virtualization training programme. Taking online or classroom KVM Virtualization training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for KVM Virtualization Certification training in India


✓ KVM Virtualization training in Gurgaon


✓ KVM Virtualization training from India


✓ KVM Virtualization online training


✓ KVM Virtualization training


✓ KVM Virtualization classroom training


✓ KVM Virtualization certification

✓ KVM Virtualization video tutorial


✓ KVM Virtualization training in India


✓ Enterprise training on KVM Virtualization


✓ Use KVM Virtualization efficiently


✓ KVM Virtualization guide


✓ best KVM Virtualization training institutes in delhi ncr