типОбука во училница
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. CEH V10 (10th December 2018)

  декември 10 - декември 14
 2. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 3. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 4. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
Oracle база на податоци 11g RAC администрација

Oracle база на податоци 11g RAC администрација обука курс и сертификација

Преглед

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

Oracle база на податоци 11g RAC администрација обука

Оваа Oracle база на податоци 11g RAC администрација Објавување на 2 NEW обука Администрација на базата на RAC во околината на Oracle Grid Infrastructure. Експерт Oracle Универзитетот инструктори ќе ви помогнат да ги развиете вештините за администрирање на бази на податоци од кластери користејќи Enterprise Manager и командната линија, како што се SRVCTL, CRSCTL и SQL * Plus.

Objectives of Oracle Database 11g RAC Administration Training Course

 • Инсталирајте, креирајте, администрирајте и следете ја базата на податоци на Real Application Clusters
 • Користете алатки за конфигурација и за управување со бази на податоци за реални примени кластери
 • Услуги за поставување за управување со оптоварувања и апликации со висока достапност
 • Развивање на стратегија за бекап и обновување на бази на податоци за реални апликации
 • Конфигурирање и следење на ресурсите на Oracle Clusterware
 • Преглед на најдобрите достапни практики
 • Идентификувајте ги компонентите на реалните примени кластери

Intended Audience of Oracle Database 11g RAC Administration Course

 • Администратори на бази на податоци
 • Поддршка инженер
 • Технички Администратор
 • Администратор на складиште на податоци

Prerequisites Oracle Database 11g RAC Administration Certification Course

 • Општо разбирање на администрацијата на бази на податоци
 • Oracle грид инфраструктура 11g: Управување со Clusterware и ASM - Отпуштете го 2

Course Outline Duration: 4 Days

Мрежна инфраструктура: Преглед

 • Oracle грид инфраструктура
 • Што е кластер?
 • Што е кластерско?
 • Oracle Clusterware
 • Oracle кластерски архитектура и услуги
 • Цели за Oracle Clusterware
 • Oracle Clusterware вмрежување
 • Oracle грид инфраструктура за кластер

RAC Concepts

 • Преглед на Oracle RAC
 • RAC Еден јазол на еднократна висока достапност
 • Oracle RAC Еден јазол
 • Oracle RAC Еден јазол и Oracle Clusterware
 • Кластер-awareware решенија за складирање
 • Oracle Кластерот за датотечен систем
 • Предности на користење на RAC
 • Кластери и приспособливост

Инсталирање и конфигурирање на Oracle RAC

 • Инсталирање на софтверот на Oracle база на податоци
 • Создавање база на податоци за кластери
 • Избор на тип на база на податоци
 • Идентификација на базата
 • Опции за управување со базата на кластери
 • Лозинки за сопственици на шеми за базата на податоци
 • Локации на бази на податоци
 • Конфигурација за наплата

Oracle RAC администрација

 • Oracle RAC администрација
 • Кластерот за бази на податоци на кластерот за податоци
 • Кластерот Дома
 • Конфигурациски дел
 • Топологија Прегледувач
 • Предупредувања за менаџерот на претпријатија и RAC
 • Менаџер за претпријатија и RAC
 • Историја на предупредување за менаџерот на претпријатија и RAC

Управување со резервна копија и обновување за RAC

 • RAC и наплата на инстанца
 • Обнова на инстанца и достапност на базата
 • Обнова на случаи и RAC
 • Заштита од неуспех на медиумите
 • Обнова на медиуми во Oracle RAC
 • Паралелно закрепнување во RAC
 • Архивирани конфигурации на лог датотеки
 • RAC и Областа за брзо закрепнување

Концепти за управување со глобалните ресурси

 • Потреба за глобална контрола на конкурентноста
 • Глобален ресурсен директориум (GRD)
 • Глобален менаџмент на ресурси
 • Глобална ремастерија на ресурси
 • Глобална реконструкција на ресурси
 • Глобални процеси за позадински ресурси
 • Глобална пристап до ресурси Координација
 • Глобал Еникис

RAC база на податоци за следење и подесување

 • Димензии на процесорот и времето за чекање
 • RAC-специфично подесување
 • Анализа на влијанието на кеш фузија во RAC
 • Типични временски интервали за RAC операции
 • Почекајте настани за RAC
 • Почекајте ги прегледите на настаните
 • Глобални настани за почеток на кеш: преглед
 • Глобал Еникит чека

Управување со високата достапност на услугите

 • Услуги на Oracle
 • Услуги за бази на податоци за политики и администратори
 • Стандардни сервисни поврзувања
 • Креирање на услуга со Enterprise Manager
 • Создавање услуги со SRVCTL
 • Управување со услуги со Enterprise Manager
 • Управување со услуги со ЕМ
 • Управување со услуги со srvctl

Висока достапност на врски

 • Видови дистрибуција на обемот на работа
 • Балансирање на Load-Time Load-Side од страна на клиентот
 • Неуспешно поврзување на време од страна на клиентот
 • Балансирање на Load-Side Load-Side Side Side Load
 • Брза апликација Известување: Преглед
 • Брза апликација Известување: Предности
 • Видови на настани поддржани од FAN
 • Статус на навивач на навивачи

Надградба и дополнување на Oracle RAC

 • Видови на закрпи
 • Својства на печ
 • Конфигурирање на софтверската библиотека
 • Поставување на амандман
 • Добивање Oracle RAC закрпи
 • Преземање на закрпи
 • Намалување на одредување на одреден период за клистерни околини
 • Ролинг закрпи

Oracle RAC Еден јазол

 • Потврдување на постоечка база на податоци за еден јазол на RAC
 • Oracle RAC Еден јазол онлајн миграција
 • Онлајн размислувања за миграција
 • Вршење онлајн миграција
 • Онлајн илустрација за миграција
 • Онлајн Одржување: Ролинг Патчи
 • Додавање база на Oracle RAC One Node на постоечки кластер
 • Конвертирање на RAC Еден јазол база на податоци за RAC

Квалитет на управување со услуги

 • QoS менаџмент позадина
 • Преглед за управување со QoS
 • QoS менаџмент и Exadata база на податоци машина
 • Фокус за управување со QoS
 • Придобивки за управување со QoS
 • Функционален преглед на QoS менаџмент
 • QoS Управување со политики
 • Серверски базени

Дизајн за висока достапност

 • Причини за непланирано намалување на времето
 • Причини за планираното намалување на времето
 • Решението на Оракл на времето надолу
 • RAC и Комплементарност на податоци на стража
 • Максимална достапност на архитектурата
 • RAC и топологии на податоците
 • RAC и архитект на податоци

Ве молиме пишете ни на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

За повеќе информации ве молиме контактирајте не.

Oracle Database 11g RAC Administration Training in Gurgaon | Oracle Database 11g RAC Administration Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Oracle Database 11g RAC Administration as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Oracle Database 11g RAC Administration Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Oracle Database 11g RAC Administration from our Oracle Database 11g RAC Administration Training. Our Oracle Database 11g RAC Administration Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Oracle Database 11g RAC Administration.

Innovative technology solutions is well-equipped Oracle Database 11g RAC Administration Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Oracle Database 11g RAC Administration Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Oracle Database 11g RAC Administration labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Oracle Database 11g RAC Administration Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Oracle Database 11g RAC Administration Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Oracle Database 11g RAC Administration Training Introduction

Oracle Database 11g RAC Administration is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Oracle Database 11g RAC Administration services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Oracle Database 11g RAC Administration. After visualizing the demand of Oracle Database 11g RAC Administration, Innovative Technology solutions started offering Oracle Database 11g RAC Administration training in Gurgaon for individual and Oracle Database 11g RAC Administration training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Oracle Database 11g RAC Administration in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Oracle Database 11g RAC Administration Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Oracle Database 11g RAC Administration training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Oracle Database 11g RAC Administration training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Oracle Database 11g RAC Administration, Corporate trainer for Oracle Database 11g RAC Administration , Bootcamp for Oracle Database 11g RAC Administration training. Best Oracle Database 11g RAC Administration training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Oracle Database 11g RAC Administration training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Oracle Database 11g RAC Administration training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Oracle Database 11g RAC Administration training programme. Taking online or classroom Oracle Database 11g RAC Administration training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for Oracle Database 11g RAC Administration Certification training in India


✓ Oracle Database 11g RAC Administration training in Gurgaon


✓ Oracle Database 11g RAC Administration training from India


✓ Oracle Database 11g RAC Administration online training


✓ Oracle Database 11g RAC Administration training


✓ Oracle Database 11g RAC Administration classroom training


✓ Oracle Database 11g RAC Administration certification

✓ Oracle Database 11g RAC Administration video tutorial


✓ Oracle Database 11g RAC Administration training in India


✓ Enterprise training on Oracle Database 11g RAC Administration


✓ Use Oracle Database 11g RAC Administration efficiently


✓ Oracle Database 11g RAC Administration guide


✓ best Oracle Database 11g RAC Administration training institutes in delhi ncr