типОбука во училница
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. CEH V10 (10th December 2018)

  декември 10 - декември 14
 2. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 3. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 4. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
Oracle база на податоци 12c R2 резервна копија и наплата

Oracle база на податоци 12c R2 резервна копија и обновување курс за обука и сертификација

Преглед

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

Oracle база на податоци 12c R2 резервна копија и обновување курс за обука

Во оваа Oracle Workshop 12c R2 Backup и Recovery база на податоци, учениците учат како да извршат резервна копија и обновување врз основа на сродни компоненти на Oracle Database Database. Обезбедени се разни сценарија за резервни копии, неуспеси, обновување и обновување, така што учениците ќе научат да ги оценуваат сопствените барања за обновување и да развијат соодветна стратегија за процедури за бекап и обновување. Овој курс вклучува интерактивна работилница, со сценарија кои им овозможуваат на учесниците можност за дијагностицирање и закрепнување од неколку неуспешни ситуации.

Objectives for Oracle Database 12c R2 Резервна копија и наплата обука

 • Опишете Oracle база на податоци архитектура компоненти поврзани со бекап и обновување операции
 • Планирајте ефикасни процедури за бекап и обновување
 • Опишете Oracle база на податоци резерви методи и операции за обновување кои можат да се користат за решавање на базата на податоци неуспех
 • Конфигурирајте ја базата на податоци за обновување
 • Користете Менаџер за наплата (RMAN) да креирате бекап и да извршите операции за обновување
 • Користете го советникот за наплата на податоци за да ги дијагностицирате и поправите грешките
 • Користете Oracle Flashback технологии за да закрепне од човечка грешка
 • Изведете заштитена база на податоци за бекап и обновување
 • Изврши обнова на табела во точка-во-време
 • Опишете Cloud Tooling за резервна копија и обновување

Intended Audience of Oracle Database 12c R2 Резервна копија и наплата Се разбира

 • Технички консултант
 • Технички Администратор
 • Администратор на складиште на податоци
 • Администратори на бази на податоци
 • Поддршка инженер

Prerequisites for Oracle Database 12c R2 Резервна копија и наплата сертификација

 • Познавање на Oracle база на податоци 12c
 • Познавање на SQL и PL / SQL (за користење на DBA)
 • Oracle база на податоци 12c R2: Работилница за администрација

Course Outline Duration: 5 Days

Вовед

 • Контекст на наставната програма
 • Проценете ги вашите барања за обновување
 • Категории на неуспеси
 • Oracle бекап и обновување решенија
 • Oracle Maximum Availability Architecture
 • Oracle Secure Backup
 • Предности на користење на Oracle Data Guard
 • Основна работилница Архитектура

Почнување

 • Основни концепти на Oracle база на податоци, критични за Backup и Recovery
 • Oracle DBA алатки за бекап и обновување
 • Поврзување со Oracle Recovery Manager (RMAN)
 • Брз почеток: приод за решавање проблеми

Конфигурирање за обновување

 • RMAN команди
 • Конфигурирање и управување со упорни нагодувања
 • Користење на Областа за брзо обновување (FRA)
 • Контрола на датотеката
 • Повтори лог датотека
 • Архивирање дневници

Користење на каталогот за обновување на RMAN

 • Креирање и конфигурирање на каталогот за обнова
 • Управување со записите за базата на податоци за цели во каталогот за наплата
 • Користење на RMAN зачувани скрипти
 • Одржување и заштита на каталогот за обновување
 • Виртуелни приватни каталози

Резервни стратегии и терминологија

 • Резиме на резервни копии и терминологија
 • Балансирање на резервни копии и обновување на барања
 • Резервна копија на табели за читање само за читање
 • Резервна копија и обновување на складиште на податоци: најдобри практики
 • Дополнителни терминологија за резервни копии

Вршење на бекап

 • RMAN резервни типови
 • Поединечно ажурирани резервни копии
 • Брза поединечна резервна копија
 • Блокирај проследување на промени
 • Oracle-предложена резервна копија
 • Известување за бекап
 • Управување со бекап

Подобрување на вашите резервни копии

 • Компресирање на бекап
 • Користење на медија менаџер
 • Резервна копија и враќање за многу големи датотеки
 • Креирање RMAN мултисекција бекап, прокси копии, дуплекс бекап поставува и резервни копии на резервните множества
 • Креирање и управување со архивските бекап
 • Резервни датотеки за наплата
 • Испраќање на контролната датотека во датотека за трага
 • Каталогизирање на дополнителни резервни датотеки

Користење на RMAN-шифрирани резервни копии

 • Создавање на RMAN-шифрирани бекап
 • Користење на шифрирање на транспарентен режим
 • Користење шифрирање на лозинка-режим
 • Користење на двонасочен енкрипција

Дијагностицирање на грешки

 • Намалување на проблемот со дијагностицирање на проблемот
 • Автоматско дијагностичко складиште
 • Советник за наплата на податоци
 • Ракување со блок корупцијата

Конверти за враќање и враќање

 • Враќање и обновување
 • Неисправност на случајот и инстанца / пад на наплата
 • Неуспех на медиумите
 • Целосно обновување (преглед)
 • Точка во времето Обнова (Преглед)
 • Обнова со опцијата RESETLOGS

Вршење на наплата, дел I

 • Обнова на RMAN во режим NOARCHIVELOG
 • Вршење на комплетна наплата (на критични и некритични податоци датотеки)
 • Враќање на ASM групи на дискови
 • Обнова со датотеки со слики
 • Вршење точка-во-Време (PITR) или Нецелосно закрепнување

Вршење на наплата, дел II

 • Обнова на датотеката со параметри на серверот, контролна датотека (еден и сите)
 • Повтори лог датотеката загуба и обновување
 • Повторно креирање на датотека за автентикација на лозинка
 • Индекс, табела за само за читање и Обнова на Tempfile
 • Враќање на базата на податоци на нов домаќин
 • Катастрофи
 • Враќање на RMAN шифрираните бекап

RMAN и Oracle Secure Backup

 • Oracle Secure Backup преглед и опции за интерфејс
 • RMAN и OSB: Преглед и проток на основниот процес
 • Почнувајќи со Oracle Secure Backup
 • Конфигурирање на Oracle Secure Backup за RMAN
 • Операции за резервна копија и обновување на RMAN
 • Oracle Secure Backup Jobs
 • Прикажување на OSB лог датотеки и транскрипти за RMAN активности

Користење на технологии за ретровизија

 • Технологија на ретровизија: преглед и подесување
 • Користење на ретроспективи технологија за пребарување на податоци
 • Табела за ретроспективи
 • Трансакција со ретроспективи (пребарување и резервна копија)
 • Ретровизор за пад и корпа за отпадоци
 • Архива на ретроспективи

Користење на базата на податоци за ретроспективи

 • Архитектура на бази на ретроспективи
 • Конфигурирање на базата на податоци од ретроспективи
 • Вршење на базата на податоци за ретроспективи
 • Најдобри практики за база на повратни информации

Пренесување на податоци

 • Пренесување на податоци преку платформи
 • Пренесување на податоци со резервни копии
 • Пренос на бази на податоци: Користење на податочни датотеки

Спроведување на точка-во-времето Обнова

 • Кога да се користи TSPITR
 • TSPITR Архитектура
 • Вршење RMAN TS Точка-во-времето Обнова
 • Пронаоѓање на табели од резервни копии

Удвојување на база на податоци

 • Користење на дупликат база на податоци
 • Удвојување на база на податоци со "притисни" техники за "повлекување"
 • Избирање техники за умножување на база на податоци
 • Создавање резервна копија базирана на резервна копија
 • Разбирање на операцијата за умножување на RMAN

RMAN суспендирање и подесување

 • Толкување на RMAN Излез за пораки
 • Принципи за подесување
 • Дијагностицирање на тесни грла
 • RMAN мултиплекс
 • Вратете се на најдобрите најдобри практики за обновување и наплата

Облак алатки за бекап и обновување

 • Резервни дестинации
 • Прилагодете ја конфигурацијата за бекап
 • Резервна копија и обновување по потреба
 • Oracle Backup Cloud Service
 • Инсталирање на Backup Module

Работилница за резервни копии и наплата

 • Структура и пристап на работилницата
 • Бизнис барања за достапност на базата на податоци и процедури
 • Дијагностицирање на неуспесите

Ве молиме пишете ни на info@itstechschool.com и контактирајте не на + 91-9870480053 за цената на курсот и трошоците за сертификација, распоредот и локацијата

Испушти го барањето

За повеќе информации ве молиме контактирајте не.

Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Training in Gurgaon | Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery from our Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Training. Our Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery.

Innovative technology solutions is well-equipped Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Training Introduction

Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery. After visualizing the demand of Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery, Innovative Technology solutions started offering Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training in Gurgaon for individual and Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery, Corporate trainer for Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery , Bootcamp for Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training. Best Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training programme. Taking online or classroom Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery Certification training in India


✓ Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training in Gurgaon


✓ Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training from India


✓ Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery online training


✓ Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training


✓ Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery classroom training


✓ Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery certification

✓ Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery video tutorial


✓ Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training in India


✓ Enterprise training on Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery


✓ Use Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery efficiently


✓ Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery guide


✓ best Oracle Database 12c R2: Backup and Recovery training institutes in delhi ncr