типонлајн курс
РЕГИСТАР

Престојни настани

 1. ITIL Intermediate Service Operations (SO XCHARX 15th December 2018)

  декември 15 - декември 16
 2. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 3. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
Ранорекс v8.x обука во Гургаон

Опис

Публика и предуслови

Преглед на курсот

Распоред и такси

сертификација

Ranorex v8.x (основно за напредно) обука

Ранорекс Студио is a GUI test automation framework provided by Ranorex GmbH, a software development company. The framework is used for the testing of desktop, web-based and mobile applications.Ranorex Studio supports development of automated test modules using standard programming languages such as C# and VB.NET

Цели

 • Идентификација на објект со користење на RanoreXpath
 • Автоматско тестирање на апликациите на прозорец
 • Автоматизирање на веб апликација за тестирање
 • Тестирање на податоци
 • Креирање и извршување на тест користејќи рачно C # скриптирање
 • Креирање скрипти со користење на описно програмирање
 • Хибриден модел со заштитен модул и Код модул
 • Далечинско извршување користејќи далечински агент на Ranorex
 • Далечинско извршување на веб-тест со интеграција на селенот

Предуслови

 • Концепти за софтверско тестирање
 • Xpath & CSS Concepts
 • C # Јазични основи

Преглед на курсот Duration: 3 Days

Ден 1

 • Вовед во алатката Ranorex
 • Компоненти на алатката Ranorex
 • Ранорекс Студио IDE Толкување
 • Работа со алатката Ranorex Spy
 • Техники на идентификација на објекти на Ranorex
 • Следење на објекти на прозорец апликација
 • Разбирање на RanoreXpath
 • Рачно пишување RanoreXpath
 • Работа со Волшебникот Инструментација Ранорекс
 • Инсталирање на додаток на Ranorex во Firefox и Chrome
 • Следење на објекти на веб апликации во IE, Firefox и Chrome
 • Користење на CSS во RanoreXpath
 • Користење на регуларниот израз во RanoreXpath
 • Различни видови на режими за генерирање на RanoreXpath
 • Разбирање на разликата помеѓу Simple, Reduce & StepCostReduce модел
 • Прилагодување на RanoreXpath со квантилни / брачни фактори
 • Креирање на проект Ranorex C #
 • Толкување на проектот Ranorex & решение
 • Разбирање на датотечниот систем на проектот Ranorex
 • Разбирање на референци користени во проектот
 • Работа со прозорец апликација
  • Снимање на тест за примена на прозорец
  • Интерпретирање на снимени податоци за клучни зборови
  • Толкување на C # кодот зад податоците за клучни зборови
  • Вклучување и анализирање на резултатите од логото Ranorex
 • Работа со веб апликација
  • Снимање на тест за веб апликација
  • Интерпретирање на снимени податоци за клучни зборови
  • Толкување на C # кодот зад податоците за клучни зборови
  • Вклучување и анализирање на резултатите од логото Ranorex
 • Ранорекс Архитектура
 • Работа со складиштето Ranorex
  • Додавање ставки во складиштето користејќи Следење
  • Додавање ставки на отворено складиште со кратенка <Ctrl> + <LWin>
  • Рачно додавање на ставките во складиштето и дефинирање на патеката
  • Создавање дополнително складиште и додавање на објекти
  • Чистење Репозиториум со неискористени предмети
  • Мапирање одреден репозиториум на модулот за снимање
  • Мапирање и вметнување складиште во модул за снимање
  • Користење на едно складиште како Споделено складиште
 • Рачно креирање и извршување на модул
 • Инсталирање на далечински агент на Ranorex
 • Додавање на повеќе конфигурации на TestRun за далечинско егзекуции
 • Вклучување на Ranorex diff. TestRun Конфигурации на Тест Suite на еден или повеќе Далечински Агент

Ден II

 • Креирање на индивидуални папки за управување со разни предмети
 • Создавање на индивидуална складиште
 • Креирање на еднократно под-модули за автоматизација од крај-до-крај
 • Создавање на тест-тест во Suite Suite со под-модули
 • Вклучување и анализирање на резултатите од тестот Suite
 • Креирање на податоци за тестирање во надворешна датотека на Excel
 • Додавање надворешна датотека на Excel како извор на податоци
 • Создавање променлива на модули во модулот
 • Параметрирање на чекорот на модулот / складиштето RanorexPath
 • Додавање на врзани податоци за тестирање и поврзување на Excel колона до модулен параметар
 • Вклучување на тест на случај на тестирање и анализирање на податоци
 • Додавање на валидација во модул за да се проверат параметризирани податоци
 • Пријавување на слика за пријавување
 • Задача: Создаде модуларен DDDT-скрипта за крај-до-крај за веб апликации
 • Работа со тест тела
  • Додавање блок за подесување и надзор за тестирање на случаи и тестирање апартмани
  • Додавање на модули за подесување и следење на блокови
  • Тест за тестирање / Тест Suite со тест тела
 • Работа со валидации
  • Додавање чекор за проверка преку снимање
  • Валидација на постоењето на предмет
  • Текст, големина, валидација на локацијата на изведувачот
  • Вршење на валидација на содржината на сликата
 • Работа со препознавање предмети врз основа на слики
  • Тест за снимање со препознавање врз основа на слики
  • Вклучување и анализирање на резултатите
  • Прилагодување на особините за препознавање на слики
 • Работа со Код модули
  • Додавање модул за код на проект
  • Разбирање на C # кодот структура
  • Додавање на MessageBox код
  • Вклучување и анализирање на резултатите
  • Додавање порака на извештај за извештај
  • Вклучување и анализирање на резултатите
 • Работа со крај-до-крај Код модули (за Win апликација)
  • Креирање на поединечни модули користејќи складиште за:
   • Отворање апликација
   • Потврдување на апликација
   • Завршна апликација
  • Креирање и извршување на тест-тест со модулски модули
  • Додавање на параметар на модуларниот код
  • Додавање валидација во кодот модул
  • Извештај за снимање на екранот од коделен модул
  • Креирање и извршување на ДДТ Тест случај со користење на Код модули
 • Задача:
  • Креирање и извршување на ДДТ Тест случај користејќи Код модули (C # скриптирање) за веб апликација

Ден III

 • Работа со библиотеки
  • Додавање колекција на кориснички код во проект
  • Разбирање на структурата на класата на колекција од C #
  • Додавање на кориснички дефинирани статички методи
  • Повикувајќи кориснички дефинирани методи од коделен модул
  • Вклучување и анализирање на резултатите
 • Работа со описно програмирање
 • Работа со класа на модели за објект
  • Креирање и извршување на POM часови за Win апликација
  • Креирање и извршување POM часови за веб-апликација
 • Работа со Опција за динамичко наоѓање
 • Работа со хибридни тест модели
  • Креирање на нов тест-тест во Suite Suite
  • Додавање редефиниран модул
  • Додавање модул за код
  • Вклучување и анализирање на резултатите
 • Ракување со скокачки прозорци со помош на PopupWatcher
  • Креирање на PopupWatcher класа
  • Додавање Конфигурација за часовници
  • Ракување со скокачки прозорци на ниво на код
  • Ракување со скокачки прозорци на ниво на Suite користејќи Setup & TearDown
 • помеѓу Ranorex далечински агент и крајните точки на Selenium WebDriver
 • Ранорекс и Селениум WebDriver интеграција
  • Конфигурирање на центар на мрежи и јазол на Селен со тајмаут
  • Додавање на Selenium Grid EndPoint
  • Вклучување на Ranorex Web TestCase на оддалечената селенска крајна точка
  • Анализа на резултатите од далечинското извршување

Please write to us at info@localhost & contact us at +91-9870480053 for the course price & certification cost, schedule & location

Испушти го барањето

сертификација

За повеќе информации љубезно контактирајте со нас.

Ranorex Training in Gurgaon | Ranorex Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Ranorex as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Ranorex Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Ranorex from our Ranorex Training. Our Ranorex Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Ranorex.

Innovative technology solutions is well-equipped Ranorex Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Ranorex Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Ranorex labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Ranorex Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Ranorex Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Ranorex Training Introduction

Ranorex is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Ranorex services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Ranorex. After visualizing the demand of Ranorex, Innovative Technology solutions started offering Ranorex training in Gurgaon for individual and Ranorex training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Ranorex in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Ranorex Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Ranorex training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Ranorex training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Ranorex, Corporate trainer for Ranorex , Bootcamp for Ranorex training. Best Ranorex training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Ranorex training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Ranorex training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Ranorex training programme. Taking online or classroom Ranorex training from India is always cost effective.


ОсвртиAre you looking for Ranorex Certification training in India


✓ Ranorex training in Gurgaon


✓ Ranorex training from India


✓ Ranorex online training


✓ Ranorex training


✓ Ranorex classroom training


✓ Ranorex certification

✓ Ranorex video tutorial


✓ Ranorex training in India


✓ Enterprise training on Ranorex


✓ Use Ranorex efficiently


✓ Ranorex guide


✓ best Ranorex training institutes in delhi ncr