Blog

5 Janar 2017

I befasuar për të gjetur të rinjtë që kanë IIM në mendje: Sundar Pichai

Kharagpur: Duke pranuar se ai përdorte klasa të ulur në mes të ditëve të ndërtimit në IIT Kharagpur, CEO i Google Sundar Pichai të enjten komunikuar amaze për të zbuluar IITians rinore kuptim për të marrë në IIMs edhe pse ai shqetësuar në rëndësinë e përvojës së vërtetë.

Hash Tag: #news #tech

"Ka shumë peshë për të marrë pas një rregullimi të parimeve përmes profesionit tuaj (në Indi). Kur jeni në shkollë të mesme ju e konsideroni shkollën. Jam shumë e tronditur që individët të hyjnë në IIT dhe menjëherë po mendojnë për IIM-të etj. Është kaq e rëndësishme për të marrë përvojë të certifikuar, "tha Pichai në një seancë intuitive me IIT-të këtu sot.

Kthehu në bazat 23 vite pas përfundimit të B.Tech në 1993, ai tha se studiuesit investojnë shumë energji në libra dhe përshtaten në mënyrë skolastike.

Në një shëtitje nostalgjike për të kujtuar ditët e tij, ai shkoi në dhomën e tij të hotelit, u takua me edukatorët dhe u lidh me prindërit.

"Natyrisht," ishte përgjigjja e tij kur u pyetën nëse ai bunked classes.

"Kishim mbetur deri në orët e vona të mbrëmjes dhe në orët e paradokohshme të humbura," rishikoi ai.

Pichai tha se ai habitet kur e dëgjon se disa nxënës të klasës së tetë kanë filluar të përgatiten për IIT-të.

"Mes kohës sime, pjesa e individëve tha se ky individ nuk hyri në këtë shkollë dhe ky është fundi i rrugës për të," ai rishikoi.

Ai i arsimoi skuadrat për vendndodhjen e tij të diplomimit për të eksperimentuar me gjëra të ndryshme, për të dalë në gjymtyrë, për t'u balancuar dhe për të marrë pas entuziazmit të tyre.

India, të jetë ajo, siç mund, tha ai, ka një themel të fortë në mësim, ndërsa kujdestarët e diskutojnë vazhdimisht.

Në Amerikë, Pichai tha, në Stanford, për shembull, studentët e diplomave pranojnë vetëm kur janë në vitin e tyre të fundit.

Pas përfundimit të B.Tech tij në metalurgjik dhe ndërtimin e materialeve nga IIT, Pichai bëri MS në Inxhinieri dhe Materiale Shkencës nga Stanford University dhe një MBA nga Shkolla Wharton dhe iu bashkua Google në 2004.

Ishte në mes të kësaj kohe në arsyetimin se ai u bë i pashpresë dashuruar me shokun e tij të shkollës Anjali dhe e lidhi atë më vonë.

Ai rishikoi se si shkonte në hotelin e vajzave të reja për ta takuar dhe u turpërua kur dikush do të bërtiste me zhurmë, duke thënë "Anjali Sundar po të thërret".

Pas zjarrit gjatë katër viteve të jashtëzakonshme në terren, tha ai, ai ndjeu mjerim kur koha kërkoi ngritjen.

"Është e pabesueshme të ktheheni 23 vite pas faktit", tha një entuziast Pichai.

&bsp

GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!