TipiTrajnimi në Klasë
REGJISTRI
Microsoft Advanced Automated Administrata me Windows powershell m10962

** Redeem Your Microsoft Vouchers (SATV) for 10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Training Course & Certification **

Përmbledhje

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

M10962 - Administrimi i avancuar automatik me Trajnimin e Windows PowerShell

Mësoni si të automatizoni dhe përditësoni detyrat dhe funksionet e përditshme të menaxhimit dhe administratës në infrastrukturën tuaj Windows Server. Mësoni rreth fushave të tilla si krijimi i funksioneve të avancuara, moduleve të shkrimit, atributeve të parametrave të avancuar dhe skriptave të kontrollorëve. Gjithashtu mësoni se si t'i bëni skriptet tuaja më të fuqishme duke mësuar për trajtimin e gabimeve të skripteve dhe analizimin dhe debugimin e skripteve të Windows PowerShell. Kursi gjithashtu do të mbulojë përdorimin e cmdletave të Windows PowerShell me .NET Framework si dhe sigurimin e të kuptuarit të punës së Windows PowerShell.

Objektivat e Administrimi i avancuar automatik me Windows PowerShell Training

 • Funksione të avancuara
 • Cmdlets dhe Microsoft .NET Framework në Windows PowerShell
 • Skriptat e kontrolluesit
 • Trajto gabimet e shkrimit
 • Përdorni skedarë të dhënash XML
 • Menaxhoni konfigurimin e serverit duke përdorur konfigurimin e dëshiruar të shtetit
 • Analizo dhe zgjidh debugging scripts
 • Workflow Windows PowerShell

Publiku i synuar i Administrimi i avancuar automatik me kursin Windows PowerShell

Profesionistë të TI-së të cilët dëshirojnë të mësojnë se si t'i ndërtojnë mjetet e tyre për përdorim të përgjithshëm të përgjithshëm në organizatën e tyre, duke përdorur çdo produkt të Microsoft që mbështet menaxhimin e Windows PowerShell

Parakushtet për Administrimi i avancuar automatik me Certifikimin e Windows PowerShell

Kandidatët duhet të kenë bërë " Automatizimi i administratës me Windows PowerShell "Trajnimi.

Course Outline Duration: 5 Days

1. Krijimi i funksioneve të avancuara

 • Konvertimi i një komande në një funksion të avancuar
 • Krijimi i një Moduli të Skriptit
 • Përcaktimi i Atributeve të Parametrave dhe Validimit të Inputeve
 • Funksionet e shkrimit që përdorin objekte të shumëfishta
 • Funksionet e shkrimit që pranojnë hyrjen e tubacionit
 • Prodhimi i funksionit kompleks të prodhimit
 • Funksionet e Dokumentimit duke përdorur Ndihmën e Bazuar në Përmbajtje

2. Përdorimi i Cmdlets dhe Microsoft .NET Framework në Windows PowerShell

 • Kryen komandat e Windows PowerShell
 • Përdorimi i Microsoft .NET Framework në Windows PowerShell

3. Shkrimi i Skriptave të Kontrolluesit

 • Kuptimi i skripteve të kontrolluesit
 • Shkrimi i skripteve të kontrolluesit që tregojnë një ndërfaqe të përdoruesit

4. Trajtimi i gabimeve të skriptit

 • Kuptimi i trajtimit të gabimeve
 • Trajtimi i gabimeve në një skript

5. Përdorimi i skedarëve të të dhënave XML

 • Leximi, përpunimi dhe shkrimi i të dhënave në XML

6. Menaxhimi i konfigurimeve të serverëve duke përdorur konfigurimin e dëshiruar të shtetit

 • Kuptimi i konfigurimit të dëshiruar të shtetit
 • Krijimi dhe Vendosja e një Konfigurimi DSC

7. Analiza dhe Debugging Scripts

 • Debugging në Windows PowerShell
 • Analiza dhe Debugging dhe skript ekzistues

8. Kuptimi i Workflow i Windows PowerShell

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com & na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Për më shumë informacion me mirësi Na kontaktoni.

M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Training in Gurgaon | M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell from our M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Training. Our M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell.

Innovative technology solutions is well-equipped M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Training Introduction

M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell. After visualizing the demand of M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell, Innovative Technology solutions started offering M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training in Gurgaon for individual and M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell, Corporate trainer for M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell , Bootcamp for M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training. Best M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training programme. Taking online or classroom M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell Certification training in India


✓ M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training in Gurgaon


✓ M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training from India


✓ M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell online training


✓ M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training


✓ M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell classroom training


✓ M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell certification

✓ M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell video tutorial


✓ M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training in India


✓ Enterprise training on M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell


✓ Use M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell efficiently


✓ M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell guide


✓ best M10962 XCHARX Advanced Automated Administration with Windows PowerShell training institutes in delhi ncr