TipiTrajnimi në Klasë
REGJISTRI
Analiza e të dhënave të Microsoft me PowerBI (M20778)

** Redeem Your Microsoft Vouchers(SATV) for 20778 - Duke analizuar të dhënat me trajnimin e PowerBI Course & Certification**

Përmbledhje

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Training Course

Në këtë kurs, ju do të njiheni me konceptet kyçe në inteligjencën e biznesit (BI), analizën e të dhënave dhe vizualizimin e të dhënave. Ju do të zbuloni aftësitë e një zgjidhje BI të vetë-shërbimit dhe të mësoni të krijoni një pult dhe Power BI Desktop pyetje.

Objektivat

 • Kryen transformimin e të dhënave desktop të energjisë BI
 • Përshkruani modelimin e fuqisë BI të energjisë
 • Krijo një vizualizim desktop BI BI
 • Zbatoni shërbimin BI
 • Përshkruani si të lidheni me të dhënat e Excel
 • Përshkruani si të bashkëpunoni me të dhënat e BI-së
 • Lidhu direkt me dyqanet e të dhënave
 • Përshkruani API-në e Zhvillimit të BI të energjisë
 • Përshkruani aplikacionin mobil Power BI

Audienca e synuar

 • Analistët e biznesit
 • Zhvilluesit e inteligjencës së biznesit
 • Profesionistë SQL

Parakushte

 • Njohuri themelore të sistemit operativ Microsoft Windows dhe funksionaliteti i tij kryesor
 • Njohja bazë e topologjisë së skemës së skemave të të dhënave (duke përfshirë skemat e yllit dhe të flokut të dëborës)
 • Disa ekspozim ndaj bazës konceptet e programimit (të tilla si looping dhe bronkial)
 • Një ndërgjegjësim për përparësitë kryesore të biznesit si të ardhurat, rentabilitetin dhe kontabilitetin financiar është e dëshirueshme
 • Njohja me aplikacionet e Microsoft Office (veçanërisht Excel)

Course Outline Duration: 5 Days

1. Hyrje në Zgjidhjet e vetë-shërbimit BI

 • Hyrje në inteligjencën e biznesit
 • Hyrje në analizën e të dhënave
 • Hyrje në vizualizimin e të dhënave
 • Përmbledhje e vetë-shërbimit BI
 • Konsideratat e vetë-shërbimit BI
 • Mjetet e Microsoft-it për vetë-shërbimin BI

2. Prezantimi i Power BI

 • Power BI
 • Shërbimi i BI-së

3. Të dhënat BI të energjisë

 • Përdorimi i Excel si një burim të dhënash BI
 • Modeli i të dhënave BI
 • Përdorimi i bazave të të dhënave si burim i të dhënave të Power BI
 • Shërbimi i BI-së

4. Formimi dhe kombinimi i të dhënave

 • Pyetjet e punës në BI
 • Formimi i të dhënave
 • Kombinimi i të dhënave

5. Të dhënat e modelimit

 • Marrëdhëniet
 • Pyetje DAX
 • Llogaritjet dhe masat

6. Vizualizimi Interaktiv i të Dhënave

 • Krijimi i raporteve të fuqisë BI
 • Menaxhimi i një zgjidhje të BI-së

7. Lidhja direkte

 • Të dhënat e cloud
 • Lidhur me shërbimet e analizës

8. API për zhvillues

 • Pamje të personalizuara

9. Aplikacionin mobil Power BI

 • Përdorimi i aplikacionit celular Power BI
 • Fuqia BI ngulitur

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com & na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Për më shumë informacion me mirësi Na kontaktoni.

M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Training in Gurgaon | M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI from our M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Training. Our M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI.

Innovative technology solutions is well-equipped M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Training Introduction

M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI. After visualizing the demand of M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI, Innovative Technology solutions started offering M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training in Gurgaon for individual and M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI, Corporate trainer for M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI , Bootcamp for M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training. Best M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training programme. Taking online or classroom M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI Certification training in India


✓ M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training in Gurgaon


✓ M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training from India


✓ M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI online training


✓ M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training


✓ M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI classroom training


✓ M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI certification

✓ M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI video tutorial


✓ M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training in India


✓ Enterprise training on M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI


✓ Use M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI efficiently


✓ M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI guide


✓ best M20778 XCHARX Analyzing Data with PowerBI training institutes in delhi ncr