TipiTrajnimi në Klasë
kohëDitë 5
REGJISTRI

Ngjarjet e ardhshme

 1. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 2. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
ArcSight ESM 6.9 Analist i Avancuar

ArcSight ESM 6.9 Kurs i avancuar i trajnimit të analistit dhe certifikimit

Përmbledhje

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Training Course

Ky kurs mbulon metodologjinë e zgjidhjes së problemeve të HP ArcSight për zgjidhjen e problemeve duke përdorur përmbajtje të avancuar HP ArcSight ESM për të gjetur, gjetur dhe përmirësuar incidentet e sigurisë. Gjatë trajnimit, do të mësosh të përdorësh variabla dhe aktivitete korrelacioni, të rregulloje modelet e raportit për përmbajtjen dinamike dhe të personalizosh modelet e njoftimit për të dërguar njoftimin e duhur bazuar në atributet specifike të një ngjarjeje.

Objektivat e ArcSight ESM 6.9 Trajnim i Avancuar Analist

 • Lundroni HP ArcSight ESM Console dhe Qendrën e Komandës për të ndërlidhur, hetuar, analizuar dhe riparuar kërcënimet e ekspozuara dhe të paqarta
 • Ndërtimi i vargjeve të HP ArcSight për të siguruar analizë të avancuar të rrjedhës së ngjarjes
 • Zhvilloni Listat dhe Rregullat e HP ArcSight për të lejuar aktivitete të avancuara të korrelacionit
 • Optimizo monitoruesit e të dhënave të bazuara në ngjarje për të siguruar shikimin në kohë reale të trafikut të ngjarjeve dhe anomalive
 • Hartoni shabllone të reja të raportit dhe krijoni raporte funksionale
 • Gjeni ngjarje përmes mjeteve të kërkimit

Audienca e synuar of ArcSight ESM 6.9 Kursi i Avancuar Analist

 • Ky kurs bazë ka për qëllim operatorët / analistët, të cilët duhet të: Përcaktoni objektivat e sigurisë së organizatës së tyre.
 • Ndërtoni ose përdorni përmbajtje të avancuar për të lidhur, parë dhe përgjigjur atyre objektivave të sigurisë.

Parakushtet për Certifikimi i Advanced Analyst ArcSight ESM 6.9

 • Përfundoi trajnimi i HP ArcSight ESM Security Analyst (AESA) Njohuritë e:
 • Funksionet e zakonshme të pajisjeve të sigurisë, siç janë IDS / IPS, Firewalls të rrjetit dhe të bazuara në host, etj.
 • Funksionet e zakonshme të rrjetit të rrjetit, siç janë routerët, çelsat, shpërndarësit etj.
 • TCP / IP funksionet, të tilla si blloqe CIDR, subnets, adresim, komunikime, etj Windows
 • detyrat e sistemit operativ, siç janë instalimet, shërbimet, ndarja, lundrimi etj.
 • Aktivitetet e mundshme të sulmeve, siç janë skanimet, njeriu në mes, nuhatje, DOS, DDoS, etj dhe aktivitetet e mundshme jonormale, siç janë krimbat, trojanë, viruset etj. Terminologjia SIEM, siç janë kërcënimi, ndjeshmëria, rreziku, mbrojtje, etj.
 • Direktivat e sigurisë, si Konfidencialiteti, Integriteti, Disponueshmëria

Course Outline Duration: 5 Days

 • Moduli 1 - Rishikimi i ArcSight Console
 • Rishikimi i Modulit 2 - Kanalet dhe Filtrat Aktive
 • Moduli 3 - Dashboards dhe Monitorimi i të Dhënave Optimizimi
 • Moduli 4 - Përshtatja e variablave
 • Moduli 5 - Listat dhe rregullat ArcSight
 • Moduli 6 - Projektimi i Raporteve ESM
 • Moduli 7 - Autorët e shikuesve të pyetjeve
 • Moduli 8 - Mjetet e Kërkimit të Ngjarjes së Unifikuar

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com dhe na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Për më shumë informacion me mirësi kontakt na.

ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Training in Gurgaon | ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst from our ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Training. Our ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst.

Innovative technology solutions is well-equipped ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Training Introduction

ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst. After visualizing the demand of ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst, Innovative Technology solutions started offering ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training in Gurgaon for individual and ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst, Corporate trainer for ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst , Bootcamp for ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training. Best ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training programme. Taking online or classroom ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst Certification training in India


✓ ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training in Gurgaon


✓ ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training from India


✓ ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst online training


✓ ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training


✓ ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst classroom training


✓ ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst certification

✓ ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst video tutorial


✓ ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training in India


✓ Enterprise training on ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst


✓ Use ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst efficiently


✓ ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst guide


✓ best ArcSight ESM 6.9 Advanced Analyst training institutes in delhi ncr