TipiTrajnimi në Klasë
REGJISTRI
BLUECAT Themelore

Kurs trajnimi themelor BlueCat & Certifikimi

Përmbledhje

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Kurs trajnimi themelor BlueCat

La Bazat BlueCat trajnimi i udhëhequr nga instruktori i përgatit studentët për të menaxhuar të gjitha aspektet e DHCP dhe DNS përmes Menaxherit të Adresave. Nxënësit fillojnë me ndërtimin e një konfigurimi të ri dhe pastaj e përdorin atë për të zhvilluar eksperiencë praktike duke krijuar IP, DNS dhe DHCP të dhëna.

Intended Audience of BlueCat Fundamental Training

Ky kurs është i dizajnuar për individë të punësuar si DNS, DHCP dhe IPAM që kanë nevojë për një kuptim gjithëpërfshirës të Address Manager.

Prerequisites for BlueCat Fundamental Certification Course

Nxënësit duhet të kenë një kuptim të përgjithshëm të koncepteve të rrjetëzimit, si dhe një zotërim të fortë të koncepteve që lidhen me të DHCP, Adresën DNS dhe IPv4.

Course Outline Duration: 4 Days

 • Moduli 1: Kuptimi i BLUECAT
 • Moduli 2: Përgatitja e Sistemit
 • Moduli 3: Lundrimi i Sistemit
 • Moduli 4: Menaxhimi i hapësirës së adresës IPV4
 • Moduli 5: Menaxhimi i hapësirës së adresës IPV6
 • Moduli 6: Konfigurimi i DHCP në Address Manager
 • Moduli 7: DHCP Features avancuar
 • Moduli 8: Konfigurimi i DHCP Failover
 • Moduli 9: Menaxhimi i DNS
 • Moduli 10: DNS rekurziv
 • Moduli 11: Dinamik DNS

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com dhe na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Hapat e Certifikimit të BFCP

 • i plotë Bazat BlueCat
 • Kaloni të përshtatshme Bazat BlueCat Provimi i Certifikuar Profesional (BFCP)

Për më shumë informacion me mirësi Na kontaktoni.

BlueCat Fundamental Training in Gurgaon | BlueCat Fundamental Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on BlueCat Fundamental as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and BlueCat Fundamental Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on BlueCat Fundamental from our BlueCat Fundamental Training. Our BlueCat Fundamental Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on BlueCat Fundamental.

Innovative technology solutions is well-equipped BlueCat Fundamental Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known BlueCat Fundamental Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. BlueCat Fundamental labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on BlueCat Fundamental Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best BlueCat Fundamental Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

BlueCat Fundamental Training Introduction

BlueCat Fundamental is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using BlueCat Fundamental services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on BlueCat Fundamental. After visualizing the demand of BlueCat Fundamental, Innovative Technology solutions started offering BlueCat Fundamental training in Gurgaon for individual and BlueCat Fundamental training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on BlueCat Fundamental in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for BlueCat Fundamental Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for BlueCat Fundamental training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • BlueCat Fundamental training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on BlueCat Fundamental, Corporate trainer for BlueCat Fundamental , Bootcamp for BlueCat Fundamental training. Best BlueCat Fundamental training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on BlueCat Fundamental training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online BlueCat Fundamental training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online BlueCat Fundamental training programme. Taking online or classroom BlueCat Fundamental training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for BlueCat Fundamental Certification training in India


✓ BlueCat Fundamental training in Gurgaon


✓ BlueCat Fundamental training from India


✓ BlueCat Fundamental online training


✓ BlueCat Fundamental training


✓ BlueCat Fundamental classroom training


✓ BlueCat Fundamental certification

✓ BlueCat Fundamental video tutorial


✓ BlueCat Fundamental training in India


✓ Enterprise training on BlueCat Fundamental


✓ Use BlueCat Fundamental efficiently


✓ BlueCat Fundamental guide


✓ best BlueCat Fundamental training institutes in delhi ncr