TipiTrajnimi në Klasë
REGJISTRI
BlueCat IPAM Essentials

Përmbledhje

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

BlueCat IPAM Essentials

IPAM Essentials është një kurs i hershëm i e-mësimit që u jep profesionistëve të rrjeteve një kuptim funksional të menaxherit të adresës BlueCat me një fokus në navigimin e sistemit dhe sigurimin e objekteve IPAM, veçanërisht adresat IP statike, regjistrimet e burimeve të DNS-së dhe vargjet dhe rezervat e DHCP. Lënda supozon që pjesëmarrësit kanë një kuptim të përgjithshëm të koncepteve të rrjetëzimit, si dhe adresimin e DNS, DHCP dhe IPv4. Për të ofruar më shumë fleksibilitet për stafin tuaj, IPAM Essentials mund të shikohet në Learning SPACE, BlueCat's Learning Management System.

Objektivat

 • Pas përfundimit me sukses të IPAM Essentials, pjesëmarrësit janë në gjendje të:
 • Lundroni në Sistemin e Menaxhimit të Adresave
 • Përdorni funksione të ndryshme duke përfshirë funksionin e kërkimit dhe të rikthimit të të dhënave
 • Sigurimi i Adresave IPv4
 • Menaxho sferat e DHCP dhe rezervat
 • Menaxho DNS Resource Records

Audienca e synuar

Ky kurs është i dizajnuar për individët të cilët do të jenë të pajisur me të dhënat e burimeve DNS, shkon DHCP dhe rezervimet dhe adresat IP statike.

Parakushte

Lënda pret që pjesëmarrësit të kenë një kuptim të përgjithshëm të koncepteve të rrjeteve dhe protokolleve TCP / IP, si dhe të kuptuarit e adresimit të DNS, DHCP dhe IPv4.

Course Outline Duration: 1 Day

 • Moduli 1: Kuptimi i BlueCat
 • Moduli 2: Modeli IPv4
 • Moduli 3: Konfigurimi i DHCP
 • Moduli 4: Konfigurimi i DNS

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com dhe na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Për më shumë informacion me mirësi Kontakti.

BlueCat IPAM Essentials Training in Gurgaon | BlueCat IPAM Essentials Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on BlueCat IPAM Essentials as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and BlueCat IPAM Essentials Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on BlueCat IPAM Essentials from our BlueCat IPAM Essentials Training. Our Trajnimi i BlueCat IPAM Essentials në Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on BlueCat IPAM Essentials.

Innovative technology solutions is well-equipped BlueCat IPAM Essentials Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known BlueCat IPAM Essentials Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. BlueCat IPAM Essentials labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on BlueCat IPAM Essentials Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best BlueCat IPAM Essentials Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

BlueCat IPAM Essentials Training Introduction

BlueCat IPAM Essentials is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using BlueCat IPAM Essentials services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on BlueCat IPAM Essentials. After visualizing the demand of BlueCat IPAM Essentials, Innovative Technology solutions started offering BlueCat IPAM Essentials training in Gurgaon for individual and BlueCat IPAM Essentials training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on BlueCat IPAM Essentials in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for BlueCat IPAM Essentials Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for BlueCat IPAM Essentials training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • BlueCat IPAM Essentials training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on BlueCat IPAM Essentials, Corporate trainer for BlueCat IPAM Essentials , Bootcamp for BlueCat IPAM Essentials training. Best BlueCat IPAM Essentials training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on BlueCat IPAM Essentials training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online BlueCat IPAM Essentials training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online BlueCat IPAM Essentials training programme. Taking online or classroom BlueCat IPAM Essentials training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for BlueCat IPAM Essentials Certification training in India


✓ BlueCat IPAM Essentials training in Gurgaon


✓ BlueCat IPAM Essentials training from India


✓ BlueCat IPAM Essentials online training


✓ BlueCat IPAM Essentials training


✓ BlueCat IPAM Essentials classroom training


✓ BlueCat IPAM Essentials certification

✓ BlueCat IPAM Essentials video tutorial


✓ BlueCat IPAM Essentials training in India


✓ Enterprise training on BlueCat IPAM Essentials


✓ Use BlueCat IPAM Essentials efficiently


✓ BlueCat IPAM Essentials guide


✓ best BlueCat IPAM Essentials training institutes in delhi ncr