TipiTrajnimi në Klasë
REGJISTRI

Ngjarjet e ardhshme

 1. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 2. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
CND-banner

Përshkrimi i kursit

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Certified Network Defender - CND

Certified Network Defender (CND) është një program i trajnimit të çertifikimit të sigurimit të rrjetit të udhëhequr nga instruktorët, neutral, praktik. Është një program i bazuar në shkathtësi, i cili bazohet në një analizë të detyrave të punës dhe kuadrit të edukimit në fushën e sigurisë kibernetike të paraqitur nga Iniciativa Kombëtare e Edukimit të Sigurisë në Cybersecurity (NICE). Lënda gjithashtu është hartuar për rolet dhe përgjegjësitë globale të punës dhe rolet e Departamentit të Mbrojtjes (DoD) për administratorët e sistemit / rrjetit. Kursi është dizajnuar dhe zhvilluar pas hulumtimeve dhe hulumtimeve të gjera të tregut. Programi përgatit administratorët e rrjetit në teknologjitë dhe operacionet e sigurisë së rrjetit për të arritur përgatitjen e sigurisë së rrjetit në mbrojtje. Ai mbulon mbrojtjen, zbulimin dhe përgjigjen ndaj qasjes në sigurinë e rrjetit. Kursi përmban laboratorë praktikë, të bazuar në mjete dhe teknika të rëndësishme të sigurisë së rrjetit, të cilat do t'u ofrojnë administratorëve të rrjetit ekspertizë reale në teknologjitë dhe operacionet aktuale të sigurisë në rrjet. Kit-studimi ju siguron me mbi 10 GB praktikat më të mira të sigurisë në rrjet, vlerësimet dhe mjetet e mbrojtjes. Kit gjithashtu përmban shabllone për politika të ndryshme të rrjetit dhe një numër të madh letrash të bardha për mësim shtesë.

Objektivat

 • Mësoni bazat e teknikave të rrjetëzimit dhe të mbrojtjes
 • Kuptojnë kërcënimet dhe dobësitë e sigurisë së rrjetit
 • Zbatoni Kontrollet dhe Protokollet e Sigurisë së Rrjetit
 • Hartimi dhe zbatimi i Politikave të Sigurisë së Rrjetit
 • Përcaktoni Kontrollet e Sigurisë Fizike dhe teknikat e legalizimit
 • Konfiguro Sigurinë e Hostit dhe enkriptimin e sistemit të skedarëve
 • Implementimi dhe menaxhimi i zjarrit
 • Konfiguro dhe menaxho IDPS (Sistemet e zbulimit dhe parandalimit të ndërhyrjeve)
 • Sigurimi dhe menaxhimi i sigurisë VPN
 • Rrjetet e sigurta pa tel
 • Monitorimi dhe analiza e trafikut të rrjetit
 • Kuptoni rreziqet dhe dobësitë e rrjetit
 • Përgjigjja dhe menaxhimi i incidenteve në rrjet

Audienca e synuar

 • Administratorët e Rrjetit
 • Administratorët e rrjetit të sigurisë
 • Inxhinier Network Security
 • Teknikë të Mbrojtjes së Rrjetit
 • Analist i CND
 • Analist i Sigurisë
 • Operatori i Sigurisë
 • Çdokush që përfshin në operacionet e rrjetit

Parakushte

Ju duhet të jeni të përgatitur mirë në bazat e sigurisë kibernetike.

Course Outline Duration: 5 Days

Moduli 01: Rrjetet kompjuterike dhe bazat e mbrojtjes.
Moduli 02: Kërcënimet e Sigurisë së Rrjetit, Rreziqet dhe Sulmet.
Moduli 03: Kontrollet, Protokollet dhe Pajisjet e Sigurisë së Rrjetit.
Moduli 04: Dizajnimi dhe Implementimi i Politikave të Sigurisë së Rrjetit.
Moduli 05: Siguria fizike.
Moduli 06: Siguria e Hostit.
Moduli 07: Konfigurimi i Sigurt Firewall dhe Menaxhimi.
Moduli 08: Siguri IDS Konfigurimi dhe Menaxhimi.
Moduli 09: Siguri VPN Konfigurimi dhe Menaxhimi.
Moduli 10: Mbrojtja e Rrjetit Wireless.
Moduli 11: Monitorimi dhe analiza e trafikut të rrjetit.
Moduli 12: Rreziku i Rrjetit dhe Menaxhimi i Vulnerabilitetit.
Moduli 13: Ruajtja dhe Rimëkëmbja e të Dhënave.
Moduli 14: Përgjigjja dhe Menaxhimi i Incidentit të Rrjetit.

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com & na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

detajet e provimit

 • Titulli i provimit: CND
 • Kodi i provimit: 312-38
 • Numri i pyetjeve: 100
 • Duration: Orari 4
 • Disponueshmëria: ECC Exam
 • Formati i testimit: Interactive Multiple Choice Questions

Certified Network Defender – CND Training in Gurgaon | Certified Network Defender – CND Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Certified Network Defender – CND as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Certified Network Defender – CND Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Certified Network Defender – CND from our Certified Network Defender – CND Training. Our Certified Network Defender – CND Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Certified Network Defender – CND.

Innovative technology solutions is well-equipped Certified Network Defender – CND Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Certified Network Defender – CND Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Certified Network Defender XCHARX CND labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Certified Network Defender – CND Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Certified Network Defender – CND Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Certified Network Defender – CND Training Introduction

Certified Network Defender – CND is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Certified Network Defender – CND services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Certified Network Defender – CND. After visualizing the demand of Certified Network Defender – CND, Innovative Technology solutions started offering Certified Network Defender – CND training in Gurgaon for individual and Certified Network Defender – CND training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Certified Network Defender – CND in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Certified Network Defender – CND Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Certified Network Defender – CND training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Certified Network Defender – CND training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Certified Network Defender – CND, Corporate trainer for Certified Network Defender – CND , Bootcamp for Certified Network Defender – CND training. Best Certified Network Defender – CND training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Certified Network Defender XCHARX CND training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Certified Network Defender XCHARX CND training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Certified Network Defender – CND training programme. Taking online or classroom Certified Network Defender – CND training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for Certified Network Defender – CND Certification training in India


✓ Certified Network Defender – CND training in Gurgaon


✓ Certified Network Defender – CND training from India


✓ Certified Network Defender – CND online training


✓ Certified Network Defender – CND training


✓ Certified Network Defender – CND classroom training


✓ Certified Network Defender – CND certification

✓ Certified Network Defender – CND video tutorial


✓ Certified Network Defender – CND training in India


✓ Enterprise training on Certified Network Defender – CND


✓ Use Certified Network Defender – CND efficiently


✓ Certified Network Defender – CND guide


✓ best Certified Network Defender – CND training institutes in delhi ncr