TipiTrajnimi në Klasë
REGJISTRI

Ngjarjet e ardhshme

 1. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 2. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
Trajnimi CPTP në Gurgaon

Përshkrimi i kursit

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Certified Psychometric Test Professional - Trajnimi CPTP

Programi i Certified Psychometric Test Professional, i Institutit të Menaxhimit të Avancuar të Carlton, SHBA, i bërë në Indi në bashkëpunim me Konsulentët e Tokës së Mesme. Në një botë të karakterizuar nga një konkurrencë e pamëshirshme, duke e ditur aftësinë dhe sjelljen e një punonjësi janë të dorës së parë. Organizatat po përdorin gjithnjë e më shumë teste psikometrike kur zgjedhin midis aplikantëve të punës për të matur nivelin e tyre të aftësive, sjelljen etj. Përdorimi i testeve dhe instrumenteve të tilla jo vetëm që kërkon ekspertizë në përzgjedhjen, administrimin, interpretimin e rezultateve, por edhe në dijen se si të integrohet informacion të ndërlikuar dhe t'i paraqesë rezultatet tek marrësi i testit dhe vendimmarrësi njësoj.

Objektivat

 • Merrni një kurs të plotë dhe informativ të mbushur gjatë programit dhe për përdorim në shtëpi
 • Learn from the industry experts who have a specialist experience in the area of psychometric testing
 • Rrjeti me profesionistë të tjerë me të njëjtin background dhe interes
 • Bëni veten si një testim i certifikuar psikometrik
 • Rritni potencialin tuaj të fituar si profesionist i pavarur duke u bërë një profesionist i testimit psikometrik të certifikuar

Audienca e synuar

 • Drejtuesit e burimeve njerëzore dhe menaxherët
 • Profesionistët e nivelit të lartë të BNJ-së, të cilët krijojnë politikat organizative të burimeve njerëzore

Course Outline Duration: 2 Days

MODUL 1: Përmbledhje e Psikologjisë

 • Bazat e Psikologjisë
 • Sigmund Freud
 • Carl Gustav Jung
 • Alfred Adler
 • Burrhus Fredric Skinner

MODULI 2: Vështrim i vlerësimit psikometrik

Vlerësimi psikometrik

 • Kuptimi i Psikës / Mendjes
 • Kuptimi i Kompetencës
 • Çfarë duhet të vlerësojmë
 • Pse të vlerësohet
 • Themelimi i vlerësimit të drejtë psikometrike duke përdorur besueshmërinë e riregjistrimit, besueshmërinë ndërvepruese, vlefshmërinë parashikuese, testet konstruktive të vlefshmërisë
 • Drejtësia - A do të krijojë vlerësimi një ndikim negativ

MODULI 3: Kategoritë e testeve

 • Kategoritë e Testimit, duke përfshirë testet projektive, të bazuara në inventar
 • Provat e zakonshme projektive si provë Rorschach, TAT, person i Shtëpisë së Pemës, shoqata e lirë, shoqata e fjalëve, vizatimi i flluskave etj.
 • Vetë-Raportimi ose Testet e Inventarit si MBTI, Pyetësori i Preferencës në Punë, Profili i Modalit të Roleve të Ekipit të Belbin, profili i Thomas-it etj.

MODULI 4: Test për Tiparet - PSI

 • PSI- Një histori e shkurtër
 • Si të Analizoni Testin e PSI
 • Dimensionet e Tipologjisë
 • Llojet e ndryshme të personalitetit
 • Përdorimet e PSI

MODUL 5: Test për motivet - TAT Test

 • Historia e testit
 • Kuptimi i TAT
 • Administrimi i testit
 • Shënimi i Kartelave TAT

MODULI 6: Analiza Motivuese duke përdorur ankorat e karrierës - Test RSI

 • Kuptimi i motivuesve

MODULI 7: Testimi i Aftësive

 • Testet e Aftësive
 • Testet Specifike Kognitive
 • Testet e mostrës të përdorura në organizata

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com & na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Certifikim

Procesi i certifikimit 40 Hr: Punëtoria 16 Hr pasuar nga puna e drejtuar nga projekti i 24 Hr

Për më shumë informacion me mirësi na kontaktoni.

Certified Psychometric Test Professional – CPTP Training in Gurgaon | Certified Psychometric Test Professional – CPTP Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Certified Psychometric Test Professional – CPTP as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Certified Psychometric Test Professional – CPTP Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Certified Psychometric Test Professional – CPTP from our Certified Psychometric Test Professional – CPTP Training. Our Certified Psychometric Test Professional – CPTP Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Certified Psychometric Test Professional – CPTP.

Innovative technology solutions is well-equipped Certified Psychometric Test Professional – CPTP Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Certified Psychometric Test Professional – CPTP Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Certified Psychometric Test Professional XCHARX CPTP labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Certified Psychometric Test Professional – CPTP Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Certified Psychometric Test Professional – CPTP Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Certified Psychometric Test Professional – CPTP Training Introduction

Certified Psychometric Test Professional – CPTP is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Certified Psychometric Test Professional – CPTP services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Certified Psychometric Test Professional – CPTP. After visualizing the demand of Certified Psychometric Test Professional – CPTP, Innovative Technology solutions started offering Certified Psychometric Test Professional – CPTP training in Gurgaon for individual and Certified Psychometric Test Professional – CPTP training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Certified Psychometric Test Professional – CPTP in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Certified Psychometric Test Professional – CPTP Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Certified Psychometric Test Professional – CPTP training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Certified Psychometric Test Professional – CPTP training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Certified Psychometric Test Professional – CPTP, Corporate trainer for Certified Psychometric Test Professional – CPTP , Bootcamp for Certified Psychometric Test Professional – CPTP training. Best Certified Psychometric Test Professional – CPTP training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Certified Psychometric Test Professional XCHARX CPTP training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Certified Psychometric Test Professional XCHARX CPTP training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Certified Psychometric Test Professional – CPTP training programme. Taking online or classroom Certified Psychometric Test Professional – CPTP training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for Certified Psychometric Test Professional – CPTP Certification training in India


✓ Certified Psychometric Test Professional – CPTP training in Gurgaon


✓ Certified Psychometric Test Professional – CPTP training from India


✓ Certified Psychometric Test Professional – CPTP online training


✓ Certified Psychometric Test Professional – CPTP training


✓ Certified Psychometric Test Professional – CPTP classroom training


✓ Certified Psychometric Test Professional – CPTP certification

✓ Certified Psychometric Test Professional – CPTP video tutorial


✓ Certified Psychometric Test Professional – CPTP training in India


✓ Enterprise training on Certified Psychometric Test Professional – CPTP


✓ Use Certified Psychometric Test Professional – CPTP efficiently


✓ Certified Psychometric Test Professional – CPTP guide


✓ best Certified Psychometric Test Professional – CPTP training institutes in delhi ncr