TipiTrajnimi në Klasë
kohëDitë 4
REGJISTRI
CL210 - Administrimi i Red Hat OpenStack II

Red Hat OpenStack Administration II XCHARX CL210 Training Course & Certification

Përshkrimi i kursit

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Red Hat OpenStack Administration II Training

Red Hat OpenStack Administrimi II (CL210) has started transition from administering OpenStack using Horizon to using the unified CLI command-line interface.
This course includes : Configuration of Red Hat OpenStack Platform using OpenStack Director, manage users, flavors, projects, roles, images, networking & block storage, automation (scale-back& scale-out) & build a customized image.

Objektivat

 • Nxjerr instancat
 • Menaxhoni shërbimet kryesore të OpenStack (Red Hat) duke përdorur ndërfaqen e unifikuar CL (command-line)
 • Migrojnë instancat midis nyjave llogaritëse
 • Ndërtoni një imazh të përshtatur JEOS
 • Aplikime automatikisht të shkallëzuara dhe të prapambetura

Audienca e synuar

Red Hat OpenStack Administrimi II kurs është projektuar për administratorët e sistemit Linux, administratorët e reve dhe operatorët e cloud.

kusht parapraks

Course Outline 4 Days

Prezantimi i kursit
Prezantoni dhe rishikoni kursin.
Menaxho një vendosje të ndërmarrjes OpenStack
Menaxho undercloud, overcloud, dhe shërbimet e lidhura.
Menaxhoni komunikimin e brendshëm OpenStack
Administroni shërbimin e identitetit Keystone dhe shërbimin e mesazheve të protokollit të avancuar të mesazhit (AMQP).
Ndërtoni dhe përshtasni imazhet
Ndërtoni dhe përshtasni imazhet.
Menaxho ruajtjen
Menaxhoni ruajtjen Ceph dhe Swift për OpenStack.
Menaxho burimet fleksibile të llogaritjes
Shto nyjet e llogaritjes, menaxhimin e ruajtjes së përbashkët dhe kryerjen e migrimit të instancës së drejtpërdrejtë.
Menaxho dhe zgjidh troubleshoot
Menaxhimi dhe zgjidhja e problemeve të infrastrukturës virtuale të rrjetit.
Menaxho burimet fleksibile të llogaritjes
Shto nyjet e llogaritjes, menaxhimin e ruajtjes së përbashkët dhe kryerjen e migrimit të instancës së drejtpërdrejtë.
Zgjidh Troubleshoot Issues OpenStack
Diagnoza dhe zgjidhja e problemeve dhe shërbimeve të OpenStack.
Monitoroni metrics cloud për autoscaling
Monitoroni dhe analizoni metrics cloud për përdorim në autoscaling orkestrimit.
Vendosni orkestrat
Vendosni grumbujt e nxehtësisë që automatikisht shkallëzohen.

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com & na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Provimi apo kurs i rekomanduar i ardhshëm

Red Hat Administrator i Sistemit të Certifikuar në provimin Red Hat OpenStack (EX210)
 • Tregoni aftësinë tuaj për të ndërtuar dhe menaxhuar retë private duke përdorur Red Hat OpenStack Platform.
Red Hat OpenStack Administrimi III (CL310)
 • Mësoni të vendosni, menaxhoni dhe konfiguroni Red Hat Ceph® Storage dhe Red Hat OpenStack Platform.
Red Hat OpenStack Administrimi III me provim (CL311)
 • Mësoni të vendosni, menaxhoni dhe konfiguroni Red Hat Ceph Storage dhe Red Hat OpenStack Platform dhe demonstroni aftësitë dhe njohuritë tuaja për t'u bërë Red Hat Certified Engineer në Red Hat OpenStack.

CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Training in Gurgaon | CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II from our CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Training. Our CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II.

Innovative technology solutions is well-equipped CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Training Introduction

CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II. After visualizing the demand of CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II, Innovative Technology solutions started offering CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training in Gurgaon for individual and CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II, Corporate trainer for CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II , Bootcamp for CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training. Best CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training programme. Taking online or classroom CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II Certification training in India


✓ CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training in Gurgaon


✓ CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training from India


✓ CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II online training


✓ CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training


✓ CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II classroom training


✓ CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II certification

✓ CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II video tutorial


✓ CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training in India


✓ Enterprise training on CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II


✓ Use CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II efficiently


✓ CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II guide


✓ best CL210 XCHARX Red Hat OpenStack Administration II training institutes in delhi ncr