TipiTrajnimi në Klasë
kohëDitë 3
REGJISTRI
Kursi i Trajnimit të Fondacionit Cobit & Certifikimi

Kursi i Trajnimit të Fondacionit Cobit & Certifikimi

Përshkrim

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Përmbledhje e kursit të trajnimit të fondacionit Cobit

This Cobit Foundation course is a three day, PEOPLECERT-accredited course, which looks at the drivers for this latest version of COBIT. The five basic principles on which COBIT 5 is founded and the enablers for governance and management of enterprise IT which support the integration between the goals, objectives, controls and processes of the business and IT. The course includes an introduction to COBIT 5 implementation and the concepts relating to the Process Assessment Model.

This Cobit Foundation course comprises lectures, group discussion, assignments, a sample examination paper and other guidance to prepare attendees for the PEOPLECERTnjë provim të akredituar. Aktivitetet e kursit të Fondacionit Cobit janë përforcuar përmes procesit të provuar të trajnimit të trajnuesit. Përmbajtja e kursit bazohet në COBIT 5, duke përfshirë kuadrin dhe dokumentacionin tjetër mbështetës.

Objektivat e Trajnimit të Fondacionit Cobit

Në përfundim të kursit pjesëmarrësit do të kuptojnë:

 • Drejtuesit kryesorë për zhvillimin e një Kuadri
 • Përfitimet e biznesit të përdorimit COBIT® 5
 • Arkitektura COBIT® 5 e Produktit.
 • Çështjet e menaxhimit të TI-së dhe sfidat që prekin ndërmarrjet.
 • Parimet kryesore të 5 të COBIT® 5 për qeverisjen dhe menaxhimin e ndërmarrjes IT
 • Si COBIT® 5 mundëson IT të qeveriset dhe menaxhohet në mënyrë holistike për të gjithë ndërmarrjen.
 • Konceptet kryesore në një Vlerësim të Aftësive të Proçesit dhe atributet kryesore të COBIT® 5 PAM (Model i Vlerësimit të Procesit)
 • Si COBIT® 5 proceset dhe Modeli i Referimit të Procesit (PRM) ndihmojnë në krijimin e Parimeve 5 dhe 7 Qeverisja dhe Menaxhuesit e Menaxhimit.

The COBIT® 5 Foundation certificate is to confirm that a candidate has sufficient knowledge and understanding of the COBIT® 5 guidance to:

 • Të jetë në gjendje të kuptojë ndërmarrjen Qeverisja dhe Menaxhimi i Ndërmarrjeve IT
 • Krijo vetëdijen me drejtuesit e tyre të biznesit dhe menaxhimin e lartë të IT
 • Vlerësoni gjendjen aktuale të Ndërmarrjes së tyre të TI-së me qëllim të gjetjes së aspekteve të COBIT® 5, që do të ishte e përshtatshme për t'u zbatuar.

Intended Audience for Cobit Foundation Course

COBIT® 5 is aimed at organizations of all sizes and all sectors. It is ideal for professionals involved in assurance, security, risk, privacy/compliance and business leaders and stakeholders involved in or affected by governance and management of information and IT systems, such as:

 • IT Menaxherët
 • IT Profesionistë të Cilësisë
 • Auditorët e IT
 • IT Consultants
 • Zhvilluesit e TI
 • Menaxhimi Operacional i TI
 • IT Menaxhimi i Lidershipit të Biznesit
 • Menaxherët në Shërbimin e Sigurimit të IT-së

Prerequisites for Cobit Foundation Certification

Nuk ka parakushte formale. Megjithatë, rekomandohet që të keni përvojë në fushën e qeverisjes së IT.

Course Outline Duration: 3 Days

1. Përmbledhje dhe Karakteristikat Kryesore të COBIT 5
 • Çështja e biznesit për COBIT 5
 • Dallimet kryesore midis COBIT 4.1 dhe COBIT 5
2. Parimet e COBIT 5
 • Përmbushja e nevojave të palëve të interesuara
 • Mbulimi i Ndërmarrjes për t'i dhënë fund
 • Aplikimi i një Kuadri të Integruar të Integruar
 • Mundësimi i një qasjeje holistike
 • Ndarja e qeverisjes nga menaxhmenti
3.The Enablers COBIT 5
 • Parimet, Politikat dhe Kornizat
 • proceset
 • Strukturat Organizative
 • Kultura, Etika dhe Sjellja
 • informacion
 • Shërbimet, Infrastruktura dhe Aplikacionet
 • Njerëzit, Aftësitë dhe Kompetencat
4.Introduction tek COBIT 5
 • Zbatimi
 • Cilat janë shoferët?
 • Ku jemi tani?
 • Ku duam të jemi?
 • Çfarë duhet të bëhet?
 • Si mund të arrijmë atje?
 • A kemi arritur atje?
 • Si e mbajmë momentin?
Modeli i vlerësimit të aftësive të procesit 5
 • Elementet thelbësore të modelit
 • Dallimet ndërmjet modelit të maturimit COBIT 4.1 dhe modelit të aftësive të procesit COBIT 5
 • Kryerja e një vlerësimi të aftësisë
6.Representative Studimi i rastit

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com dhe na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Për më shumë informacion lutemi të na kontaktoni.

Cobit Foundation Training in Gurgaon | Cobit Foundation Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Cobit Foundation as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Cobit Foundation Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Cobit Foundation from our Cobit Foundation Training. Our Cobit Foundation Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Cobit Foundation.

Innovative technology solutions is well-equipped Cobit Foundation Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Cobit Foundation Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Cobit Foundation labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Cobit Foundation Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Cobit Foundation Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Cobit Foundation Training Introduction

Cobit Foundation is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Cobit Foundation services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Cobit Foundation. After visualizing the demand of Cobit Foundation, Innovative Technology solutions started offering Cobit Foundation training in Gurgaon for individual and Cobit Foundation training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Cobit Foundation in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Cobit Foundation Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Cobit Foundation training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Cobit Foundation training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Cobit Foundation, Corporate trainer for Cobit Foundation , Bootcamp for Cobit Foundation training. Best Cobit Foundation training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Cobit Foundation training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Cobit Foundation training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Cobit Foundation training programme. Taking online or classroom Cobit Foundation training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for Cobit Foundation Certification training in India


✓ Cobit Foundation training in Gurgaon


✓ Cobit Foundation training from India


✓ Cobit Foundation online training


✓ Cobit Foundation training


✓ Cobit Foundation classroom training


✓ Cobit Foundation certification

✓ Cobit Foundation video tutorial


✓ Cobit Foundation training in India


✓ Enterprise training on Cobit Foundation


✓ Use Cobit Foundation efficiently


✓ Cobit Foundation guide


✓ best Cobit Foundation training institutes in delhi ncr