TipiTrajnimi në Klasë
REGJISTRI
Konfigurimi i BIG-IP LTM v13 - Menaxheri i trafikut lokal

Përmbledhje

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Konfigurimi i BIG-IP LTM v13: Menaxheri i trafikut lokal

Ky kurs u jep profesionistëve të rrjetit një kuptim funksional të BIG-IP Menaxheri i Trafikut Lokal, duke futur studentët në të dy tiparet e përdorura dhe të përparuara BIG-IP LTM dhe funksionalitetin. Përfshirja e leksioneve, laboratorëve të gjera në duart dhe diskutimeve në klasë, kurset ndihmojnë nxënësit të ndërtojnë një set të aftësive të harmonizuara të nevojshme për të menaxhuar sistemet BIG-IP LTM si pjesë e një rrjeti fleksibël dhe të lartë të shpërndarjes së aplikacioneve.

Audienca e synuar

 • Administratorët e Sistemit dhe të Rrjetit që kujdesen për instalimin, konfigurimin, konfigurimin dhe administrimin e sistemit BIG-IP LTM.

Parakushte

 • Inkapsulimi i modelit OSI
 • Drejtimi dhe kalimi
 • Ethernet dhe ARP
 • Koncepte TCP / IP
 • Adresimi IP dhe subnetting
 • NAT dhe adresimi IP privat
 • Porta e paracaktuar
 • Firewalls të rrjetit
 • LAN vs WAN

Course Outline Duration: 5 Days

 • BIG-IP setup fillestar
 • Një përmbledhje e objekteve të konfigurimit të trafikut lokal BIG-IP
 • Përdorimi i metodave të balancimit dinamik të ngarkesës
 • Ndryshimi i sjelljes së trafikut me këmbëngulje
 • Monitorimi i shëndetit të aplikacionit me Layer 3, Layer 4, dhe monitorët e Layer 7
 • Përpunimi i trafikut me serverët virtuale
 • Përpunimi i trafikut me SNAT
 • Konfigurimi i disponueshmërisë së lartë
 • Ndryshimi i sjelljes së trafikut me profile
 • Opsionet e konfigurimit të avancuar BIG-IP LTM
 • Vendosja e shërbimeve të aplikacionit me iApps
 • Përshtatja e ofrimit të aplikacioneve me iRules dhe politikat e trafikut lokal

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com dhe na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Për më shumë informacion me mirësi Na kontaktoni.

Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager Training in Gurgaon | Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager from our Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager Training. Our Konfigurimi i BIG-IP LTM v13: Trajnimi i trafikut lokal në Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager.

Innovative technology solutions is well-equipped Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager Training Introduction

Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager. After visualizing the demand of Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager, Innovative Technology solutions started offering Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training in Gurgaon for individual and Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager, Corporate trainer for Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager , Bootcamp for Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training. Best Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training programme. Taking online or classroom Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager Certification training in India


✓ Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training in Gurgaon


✓ Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training from India


✓ Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager online training


✓ Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training


✓ Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager classroom training


✓ Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager certification

✓ Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager video tutorial


✓ Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training in India


✓ Enterprise training on Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager


✓ Use Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager efficiently


✓ Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager guide


✓ best Configuring BIG-IP LTM v13 : Local Traffic Manager training institutes in delhi ncr