TipiTrajnimi në Klasë
REGJISTRI
ECIH-Portofoli

Përshkrim

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Trajneri i Certifikuar i Incidentit të Këshillit të KE-së (ECIH)

Trajneri i incidentit është një term që përdoret për të përshkruar aktivitetet e një organizate për të identifikuar, analizuar dhe korrigjuar rreziqet për të parandaluar një përsëritje të ardhshme. Këto incidente brenda një organizate të strukturuar normalisht trajtohen nga një ekip i reagimit të incidenteve (IRT) ose një ekipi për menaxhimin e incidenteve (IMT). Këto grupe shpesh janë të përcaktuara paraprakisht, ose gjatë ngjarjes dhe janë vendosur nën kontrollin e organizatës, ndërkohë që incidenti është trajtuar, me qëllim që të mbahen proceset e biznesit.

Audienca e synuar

Ky kurs do të përfitojë në mënyrë të konsiderueshme përdoruesit e incidenteve, administratorët e vlerësimit të rrezikut, testuesit e penetrimit, hetuesit e sistemit mjeko-ligjor, auditorët e vlerësimit të venerabilitetit, administratorët e sistemit, inxhinierët e sistemeve, administratorët e firewall, menaxherët e rrjetit, menaxherët e IT-së, profesionistët e IT-së dhe të gjithë ata që janë të interesuar për trajtimin e incidenteve. përgjigje.

Course Outline Duration: 2 Days

 • Hyrje në përgjigjen dhe trajtimin e incidenteve
 • Vlerësimi i rrezikut
 • Përgjigjja e Incidentit dhe Hapat e Trajtimit
 • CSIRT
 • Trajtimi i Incidenteve të Sigurisë në Rrjet
 • Trajtimi i Incidenteve me Kod të Dëmshëm
 • Trajtimi i brendshëm
 • Analiza Ligjore & Përgjigjja e Incidentit
 • Raportimi i Incidentit
 • Rimëkëmbja e incidentit
 • Politikat dhe ligjet e sigurisë

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com & na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Certifikim

Provimi ECIH 212-89 do të zhvillohet në ditën e fundit të trajnimit. Studentët duhet të kalojnë provimin e qendrës së provimeve ECC për të marrë certifikimin ECIH.

Detajet e provimit ECIH

 • Kohëzgjatja: Orari 2
 • Pyetje: 50

Për më shumë informacion me mirësi na kontaktoni.

EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Training in Gurgaon | EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on EC-Council Certified Incident Handler – ECIH as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on EC-Council Certified Incident Handler – ECIH from our EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Training. Our EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on EC-Council Certified Incident Handler – ECIH.

Innovative technology solutions is well-equipped EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. EC-Council Certified Incident Handler XCHARX ECIH labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Training Introduction

EC-Council Certified Incident Handler – ECIH is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using EC-Council Certified Incident Handler – ECIH services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on EC-Council Certified Incident Handler – ECIH. After visualizing the demand of EC-Council Certified Incident Handler – ECIH, Innovative Technology solutions started offering EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training in Gurgaon for individual and EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on EC-Council Certified Incident Handler – ECIH in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on EC-Council Certified Incident Handler – ECIH, Corporate trainer for EC-Council Certified Incident Handler – ECIH , Bootcamp for EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training. Best EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on EC-Council Certified Incident Handler XCHARX ECIH training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online EC-Council Certified Incident Handler XCHARX ECIH training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training programme. Taking online or classroom EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for EC-Council Certified Incident Handler – ECIH Certification training in India


✓ EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training in Gurgaon


✓ EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training from India


✓ EC-Council Certified Incident Handler – ECIH online training


✓ EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training


✓ EC-Council Certified Incident Handler – ECIH classroom training


✓ EC-Council Certified Incident Handler – ECIH certification

✓ EC-Council Certified Incident Handler – ECIH video tutorial


✓ EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training in India


✓ Enterprise training on EC-Council Certified Incident Handler – ECIH


✓ Use EC-Council Certified Incident Handler – ECIH efficiently


✓ EC-Council Certified Incident Handler – ECIH guide


✓ best EC-Council Certified Incident Handler – ECIH training institutes in delhi ncr