TipiTrajnimi në Klasë
REGJISTRI

Ngjarjet e ardhshme

 1. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 2. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
EDRP-Portofoli

Përshkrim

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Training

EDRP u siguron profesionistëve një kuptim të fortë të parimeve të vazhdimësisë së biznesit dhe rimëkëmbjes së fatkeqësive, përfshirë kryerjen e analizave të ndikimit të biznesit, vlerësimin e rreziqeve, zhvillimin e politikave dhe procedurave dhe zbatimin e një plani. Gjithashtu u mëson profesionistëve se si të sigurojnë të dhëna duke vënë politikat dhe procedurat në vend dhe si të rimarrin dhe të rivendosin të dhënat kritike të organizatës së tyre pas një katastrofe.

Audienca e synuar e trajnimit EDRP

 • IT Professionals në BC / DR ose domenin e Administratës së Sistemit
 • Vazhdimësia e Biznesit dhe Konsulentët e Rimëkëmbjes nga Disaster
 • Individët që dëshirojnë të vendosin veten në fushën e IT Business
  Vazhdimësia dhe Rimëkëmbja e Disastereve
 • IT Menaxherët e Rrezikut dhe Konsulentët
 • CISOs dhe IT Directors

Course Outline Duration: 5 Days

Moduli 01: Hyrje në Rimëkëmbjen e Fatkeqësive dhe Vazhdimësinë e Biznesit
Moduli 02: Menaxhimi i Vazhdimësisë së Biznesit (BCM)
Moduli 03: Vlerësimi i rrezikut
Moduli 04: Analiza e Impaktit të Biznesit (BIA)
Moduli 05: Planifikimi i Vazhdimit të Biznesit (BCP)
Moduli 06: Strategjitë e Ruajtjes së të Dhënave
Moduli 07: Strategjitë e rimëkëmbjes së të dhënave
Moduli 08: Rimëkëmbja e katastrofave me bazë virtualizimi
Moduli 09: Rimëkëmbjes së sistemit
Moduli 10: Rimëkëmbja e centralizuar dhe e decentralizuar e sistemit
Moduli 11: Procesi i Planifikimit të Shërimit të Fatkeqësive
Moduli 12: Testimi, Mirëmbajtja dhe Trajnimi i PKK

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com & na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Detajet e provimit:

 • Numri i pyetjeve: 150
 • Kalimi Vota: 70%
 • Kohëzgjatja e testimit: orë 4
 • Formati i testimit: MCQ
 • Dorëzimi i Testit: ECC Exam Portal

Për më shumë informacion me mirësi na kontaktoni.

EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Training in Gurgaon | EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP from our EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Training. Our EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP.

Innovative technology solutions is well-equipped EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. EC-Council Disaster Recovery Professional XCHARX EDRP labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Training Introduction

EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP. After visualizing the demand of EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP, Innovative Technology solutions started offering EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training in Gurgaon for individual and EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP, Corporate trainer for EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP , Bootcamp for EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training. Best EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on EC-Council Disaster Recovery Professional XCHARX EDRP training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online EC-Council Disaster Recovery Professional XCHARX EDRP training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training programme. Taking online or classroom EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP Certification training in India


✓ EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training in Gurgaon


✓ EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training from India


✓ EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP online training


✓ EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training


✓ EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP classroom training


✓ EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP certification

✓ EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP video tutorial


✓ EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training in India


✓ Enterprise training on EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP


✓ Use EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP efficiently


✓ EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP guide


✓ best EC-Council Disaster Recovery Professional – EDRP training institutes in delhi ncr