TipiTrajnimi në Klasë
REGJISTRI
CCISO-Portofoli

Përshkrim

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Zyrtari i Certifikuar i Sigurisë së Informacionit i Këshillit të KE-së - Trajnimi CCISO

Programi CCISO i Këshillit të KE-së ka certifikuar profesionistët kryesorë të sigurisë së informacionit në mbarë botën. Një grup thelbësor i drejtuesve të nivelit të lartë të sigurisë së informacionit, Bordi Këshillëdhënës i CCISO, kontribuoi duke formuar themelin e programit dhe duke përshkruar përmbajtjen që do të mbulonte provimin, trupin e njohurive dhe trajnimin. Disa anëtarë të Bordit kontribuan si autorë, të tjerë si shkrimtarë të provimeve, të tjerë si kontrolle të sigurimit të cilësisë dhe ende të tjerë si trajnerë. Secili segment i programit u zhvillua me CISO-n aspirante në mendje dhe duket për të transferuar njohuritë e profesionistëve të kalitur në gjeneratën e ardhshme në fushat që janë më kritike në zhvillimin dhe mirëmbajtjen e një programi të suksesshëm të sigurisë së informacionit. CISO Certified (CCISO ) është programi i parë i trajnimit dhe çertifikimit që synon prodhimin e drejtuesve të nivelit më të lartë të sigurisë së informacionit. CCISO nuk përqendrohet vetëm në njohuritë teknike, por në zbatimin e parimeve të menaxhimit të sigurisë së informacionit nga një pikë ekzekutive e menaxhimit. Programi u zhvillua nga CISO-të e ulëta për CISO-t aktuale dhe aspiruese. Me qëllim që të ulen për provimin CCISO dhe të fitojnë certifikimin, kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat bazë të CCISO. Kandidatët të cilët ende nuk i përmbushin kërkesat e CCISO por janë të interesuar në menaxhimin e sigurisë së informacionit mund të ndjekin certifikimin e Këshillit të KE-së për Menaxhimin e Informacionit të Sigurisë (EISM).

Audienca e synuar

CCISO-të janë të certifikuara në njohuritë dhe përvojën në Fushat e mëposhtme të CISO-s:

 • Qeverisja (Politika, Ligjshmëria dhe Pajtueshmëria)
 • IS Menaxhimi i Kontrollit dhe Menaxhimi i Auditimit (Projekte, Teknologji & Operacione)
 • Menaxhimi - Projektet dhe Operacionet
 • Kompetencat kryesore të sigurisë së informacionit
 • Planifikimi Strategjik dhe Financat

Course Outline Duration: 5 Days

Domain 1: Qeverisja (Politika, Ligjshmëria dhe Pajtueshmëria)

 • Programi i Menaxhimit të Sigurisë së Informacionit
 • Përcaktimi i Programit të Qeverisjes së Sigurisë së Informacionit
 • Pajtueshmëria Rregullatore dhe Ligjore
 • Menaxhimi i rrezikut

Domain 2: IS Kontrollet e Menaxhimit dhe Menaxhimi i Auditimit

 • Projektimi, vendosja dhe menaxhimi i kontrolleve të sigurisë
 • Kuptimi i tipeve dhe objektivave të kontrollit të sigurisë
 • Zbatimi i kornizave të sigurimit të kontrollit
 • Kuptimi i procesit të menaxhimit të auditimit

Domain 3: Menaxhimi i Programit të Sigurisë dhe Operacionet

 • Roli i CISO
 • Projektet e Sigurisë së Informacionit
 • Integrimi i kërkesave të sigurisë në proceset e tjera operacionale (menaxhimi i ndryshimeve, kontrolli i versioneve, rikuperimi i fatkeqësive etj.)

Domain 4: Konceptet kryesore të sigurisë së informacionit

 • Kontrollet e Kontakteve
 • Siguria fizike
 • Rimëkëmbja e katastrofave dhe planifikimi i vazhdimësisë së biznesit
 • Network Security
 • Kërcënimi dhe Menaxhimi i Vulnerabilitetit
 • Siguria e Aplikimit
 • Siguria e Sistemit
 • Encryption
 • Vlerësimet e Vulnerabilitetit dhe Testimi i Penetrimit
 • Mjekësia Ligjore Kompjuterike dhe Përgjigja e Incidentit

Domain 5: Planifikimi Strategjik, Financimi, & Menaxhimi Vendor

 • Planifikimi Strategjik i Sigurisë
 • Përafrimi me qëllimet e biznesit dhe tolerancën ndaj rrezikut
 • Trendet e sigurisë në zhvillim
 • Treguesit kryesorë të performancës (KPI)
 • Planifikimi Financiar
 • Zhvillimi i rasteve të biznesit për sigurinë
 • Analizimi, parashikimi dhe zhvillimi i buxhetit të shpenzimeve kapitale
 • Analizimi, parashikimi dhe zhvillimi i buxhetit të shpenzimeve operative
 • Kthimi i investimeve (ROI) dhe analiza kosto-përfitim
 • Menaxhimi i shitësit
 • Integrimi i kërkesave të sigurisë në marrëveshjen kontraktuale dhe procesin e prokurimit

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com & na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Certifikim

 • In order to sit the exam, you must have five years of IS management experience in each of the 5 CCISO domains verified via the Exam Eligibility Application
 • Sapo të jetë aprovuar aplikacioni, do të lëshohen udhëzime për blerjen e kuponit Pearson VUE. Aplikantët që nuk i plotësojnë këto kërkesa kanë mundësinë të ulen për provimin e Menaxherit të Sigurisë së Informacionit të Këshillit të KE-së (E | ISM) si pjesë e Programit Associate CCISO.
 • Arsimi i kursit përfshin një kupon provimi nga Këshilli i KE-së

Për më shumë informacion me mirësi na kontaktoni.

EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training in Gurgaon | EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO from our EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training. Our EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO.

Innovative technology solutions is well-equipped EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer XCHARX CCISO labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training Introduction

EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO. After visualizing the demand of EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO, Innovative Technology solutions started offering EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training in Gurgaon for individual and EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO, Corporate trainer for EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO , Bootcamp for EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training. Best EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer XCHARX CCISO training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer XCHARX CCISO training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training programme. Taking online or classroom EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO Certification training in India


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training in Gurgaon


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training from India


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO online training


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO classroom training


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO certification

✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO video tutorial


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training in India


✓ Enterprise training on EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO


✓ Use EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO efficiently


✓ EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO guide


✓ best EC-Council’s Certified Chief Information Security Officer – CCISO training institutes in delhi ncr