TipiKursi online
REGJISTRI
FortiWeb

Përmbledhje

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

FortiWeb

Në këtë klasë, ju do të mësoni të vendosni, konfiguroni dhe troubleshoot firewall i aplikacionit të internetit Fortinet: FortiWeb. Instruktorët shpjegojnë konceptet kyçe të sigurisë së aplikacionit të uebit dhe ushtrojnë ushtrime laboratorike ku do të eksploroni karakteristikat e mbrojtjes dhe të performancës. Përmes simulimeve të trafikut dhe sulmit me aplikacione të vërteta në internet në laborator, do të mësoni se si të shpërndani ngarkesën nga serverët virtualë te serverat e vërtetë, duke zbatuar parametrat logjik, duke kontrolluar rrjedhën dhe duke siguruar biskota të sesionit HTTP.

Audienca e synuar

Çdokush që është përgjegjës për menaxhimin e përditshëm të një aplikacioni FortiWeb.

Parakushtet:

 • Njohja e shtresave OSI dhe protokollit HTTP
 • Njohuri themelore të gjuhëve dinamike të faqes HTML, JavaScript, dhe server-side si PHP
 • Përvoja bazë me forwarding FortiGate port

Course Outline Duration: 2 Days

 • Konceptet WAF
 • Setup bazë
 • Integrimi i SIEM jashtme
 • Integrimi i Front-End SNAT & Balancers Load
 • DoS & Defacement
 • Nënshkrime, Sanitizim dhe Auto-mësim
 • SSL / TLS
 • Authentication & Access Control
 • Pajtueshmëria PCI DSS 3.0
 • Caching & Compression
 • Rishqyrtimi dhe ridrejtimet
 • Troubleshooting

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com dhe na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Për më shumë informacion me mirësi Na kontaktoni.

FortiWeb Training in Gurgaon | FortiWeb Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on FortiWeb as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and FortiWeb Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on FortiWeb from our FortiWeb Training. Our FortiWeb Trajnimi në Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on FortiWeb.

Innovative technology solutions is well-equipped FortiWeb Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known FortiWeb Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. FortiWeb labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on FortiWeb Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best FortiWeb Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

FortiWeb Training Introduction

FortiWeb is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using FortiWeb services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on FortiWeb. After visualizing the demand of FortiWeb, Innovative Technology solutions started offering FortiWeb training in Gurgaon for individual and FortiWeb training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on FortiWeb in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for FortiWeb Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for FortiWeb training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • FortiWeb training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on FortiWeb, Corporate trainer for FortiWeb , Bootcamp for FortiWeb training. Best FortiWeb training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on FortiWeb training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online FortiWeb training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online FortiWeb training programme. Taking online or classroom FortiWeb training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for FortiWeb Certification training in India


✓ FortiWeb training in Gurgaon


✓ FortiWeb training from India


✓ FortiWeb online training


✓ FortiWeb training


✓ FortiWeb classroom training


✓ FortiWeb certification

✓ FortiWeb video tutorial


✓ FortiWeb training in India


✓ Enterprise training on FortiWeb


✓ Use FortiWeb efficiently


✓ FortiWeb guide


✓ best FortiWeb training institutes in delhi ncr