TipiTrajnimi në Klasë
kohëDitë 4
REGJISTRI

Ngjarjet e ardhshme

 1. 20533 Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions (15th December 2018)

  December 15 @ 9:00 am - December 29 @ 6:00 pm
 2. ITIL Intermediate Service Transition (ST – 22nd December 2018)

  December 22 @ 9:00 am - December 23 @ 6:00 pm
Kursi i trajnimit dhe Certifikimi i MySQL

Kursi i trajnimit dhe Certifikimi i MySQL

Përshkrim

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Përmbledhje e kursit të trajnimit të MySQL

Kursi i vetë-studimit i bazave të MySQL Quickstart do t'ju mësojë rreth MySQL Server Technologies bazë. Do të mësosh se si të kryesh instalimin bazë, të lundrosh në vendndodhjet e skedarëve të sistemit dhe të të dhënave, të përdorësh administrimin dhe mjetet e menaxhimit të performancës dhe më shumë.

 • Instalo dhe fillo MySQL.
 • Identifikoni arkitekturën MySQL.
 • Zhvilloni një kuptim bazë të bazave të të dhënave relacionale.
 • Gjeni njohuri me mjetet administrative për MySQL

Objektivat e trajnimit MySQL

 • Kuptojnë motorët e magazinimit MySQL, transaksionet dhe tiparet e motorëve të përbashkët
 • Kuptojnë karakteristikat dhe përfitimet e MySQL
 • Fitoni përvojën për të instaluar dhe filluar serverin MySQL
 • Kuptoni bazat e bazave të të dhënave relacionale
 • Fitoni aftësinë për të përdorur të dhënat / llojet e shtyllave në lidhje me dizajnimin efikas të bazës së të dhënave
 • Shikoni një strukturë / përmbajtje të dizajnit të bazës së të dhënave
 • Gjeni familjaritet me Tools Administrimi për MySQL
 • Fitoni kuptimin e koncepteve të Rimëkëmbjes së Rikthimit
 • Hyrje në Disponueshmërinë e Lartë

Parakushtet për MySQL Certification

 • Nënshkrim themelor kompjuterik është i nevojshëm.
 • Përvoja e mëparshme me ndonjë program komandues.
 • Njohja e koncepteve të bazës së të dhënave

Audienca e synuar e kursit MySQL

Course Outline Duration: 4 Days

 1. Hyrje në MySQL
  • Përmbledhje e kursit MySQL
  • Produktet dhe Shërbimet e MySQL
  • MySQL Komuniteti Edition vs MySQL Enterprise Edition
  • Shtypjet e produktit 4MySQL
 2. MySQL Arkitektura
  • Përmbledhja e arkitekturës sime SQL
  • Koncepti i motorit të ruajtjes
  • Flokët
  • Përmbledhje MySQL Architecure
 3. MySQL Server
  • Shpërndarjet Binary të SQL
  • Shpërndarjet e Burimeve MySQL
  • Duke ngarkuar tabelat e kohës
  • MySQL dhe Windows
  • MySQL dhe Linux
  • Përmirëso sigurinë e instalimit të MySQL
 4. Konfigurimi i MySQL Server
  • Konfigurimi i MySQL
  • Opsionet e skedarëve
  • Variablat Dinamik të Serverit
  • Modaliteti SQL
  • Regjistri dhe skedat e statusit
  • Binary Log
 5. Skema e Dizajnit
  • Modelimi i bazës së të dhënave
  • normalizim
  • Denormalization
  • Llojet e të dhënave
  • ndarje
 6. Të dhënat e meta të dhënave dhe skema NEW_PERFORMANCE
  • Metodat e qasjes
  • INFORMACION_SCHEMA dhe MySQLDatabases
  • New PERFORMANCE_Schema
  • Duke përdorur SHOW dhe DESCRIBE
  • Klienti mysqlshow
 7. Hyrje në motorët e magazinimit
  • Përmbledhje e motorrit të ruajtjes
  • MyISAM, InnoDB dhe MEMORY Storage Engines
  • Makinat tjera të magazinimit
  • Zgjedhja e motorëve të përshtatshëm të magazinimit
  • Përdorimi i motorëve të shumëfishtë të ruajtjes
  • Grafiku Krahasimi i Motorit të Ruajtjes
 8. Klientët MySQL dhe mjetet administrative për MySQL
  • Përmbledhje e Klientëve Administrativë
  • Thirrja e programeve të klientit MySQL
  • Përdorimi i Klientit Mysql
  • Klienti mysqladmin
  • Mjetet e Administratës MySQL
 9. Konceptet dhe mjetet e ruajtjes dhe rimëkëmbjes
  • Koncepti i Rimëkëmbjes së Rezervës
  • Rreshti dhe niveli i Deklarimit Logging
  • Llojet e Backups
  • Veglat e Ruajtjes
  • Rikuperimi i të dhënave
 10. Përsëritje
  • Replication MySQL në Veprim në Web
  • Projektimi për Disponueshmëri të Lartë
  • Përmbledhje e replikimit të MySQL
  • Veçoritë e MySQL Replication
  • Fillimi me Replication

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com dhe na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Për më shumë informacion me mirësi Na kontaktoni.

MySQL Training in Gurgaon | MySQL Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on MySQL as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and MySQL Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on MySQL from our MySQL Training. Our MySQL Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on MySQL.

Innovative technology solutions is well-equipped MySQL Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known MySQL Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. MySQL labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on MySQL Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best MySQL Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

MySQL Training Introduction

MySQL is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using MySQL services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on MySQL. After visualizing the demand of MySQL, Innovative Technology solutions started offering MySQL training in Gurgaon for individual and MySQL training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on MySQL in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for MySQL Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for MySQL training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • MySQL training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on MySQL, Corporate trainer for MySQL , Bootcamp for MySQL training. Best MySQL training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on MySQL training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online MySQL training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online MySQL training programme. Taking online or classroom MySQL training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for MySQL Certification training in India


✓ MySQL training in Gurgaon


✓ MySQL training from India


✓ MySQL online training


✓ MySQL training


✓ MySQL classroom training


✓ MySQL certification

✓ MySQL video tutorial


✓ MySQL training in India


✓ Enterprise training on MySQL


✓ Use MySQL efficiently


✓ MySQL guide


✓ best MySQL training institutes in delhi ncr