TipiTrajnimi në Klasë
REGJISTRI
Administrimi i RAC-it nga Oracle Database 11g

Oracle Database 11g RAC Trajnimi i Administrimit të Kursit & Certifikimi

Përmbledhje

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Oracle Database 11g Trajnim për Administrimin e RAC

kjo Administrimi i RAC-it nga Oracle Database 11g Lëvizja 2 Trajnimi i ri shqyrton Administrimi i bazës së të dhënave RAC në mjedisin e Oracle Grid Infrastructure. ekspert Universiteti Oracle instruktorët do t'ju ndihmojnë të zhvilloni aftësitë për administrimin e bazave të të dhënave të grupeve duke përdorur Enterprise Manager dhe shërbimet e komandës së linjës si SRVCTL, CRSCTL dhe SQL * Plus.

Objectives of Oracle Database 11g RAC Administration Training Course

 • Instaloni, krijoni, administoni dhe monitoroni një bazë të dhënash të Klasterëve të Aplikimit Real
 • Përdorni konfigurimin dhe mjetet e menaxhimit për bazat e të dhënave të Clusters Real Application
 • Shërbimet e konfigurimit për menaxhimin e ngarkesave të punës dhe aplikacionet në dispozicion të lartë
 • Zhvilloni një strategji rezervë dhe rimëkëmbje për bazat e të dhënave të Clusters Real Application
 • Konfiguro dhe monitoro burimet e Oracle Clusterware
 • Rishikoni praktikat më të mira në dispozicion të disponueshme
 • Identifikoni komponentët e Grupeve të Aplikimit Real

Intended Audience of Oracle Database 11g RAC Administration Course

 • Administratorët e bazës së të dhënave
 • Mbështetje Engineer
 • Administrator Teknik
 • Administratori i Depove te të Dhënave

Prerequisites Oracle Database 11g RAC Administration Certification Course

Course Outline Duration: 4 Days

Infrastruktura e Rrjetit: Përmbledhje

 • Oracle Grid Infrastruktura
 • Cili është grupi?
 • Çfarë është Clusterware?
 • Oracle Clusterware
 • Oracle Clusterware Arkitektura dhe Shërbimet
 • Qëllimet për Oracle Clusterware
 • Oracle Clusterware Networking
 • Oracle Grid Infrastruktura për një Grup

Konceptet e RAC

 • Përmbledhje e Oracle RAC
 • Disponueshmëria e Lartë e Shkallës së Parë të RAC One Node
 • Oracle RAC One Node
 • Oracle RAC One Node dhe Oracle Clusterware
 • Zgjidhjet e magazinimit të Cluster-Aware
 • Oracle Cluster File System
 • Përfitimet e përdorimit të RAC
 • Grupimet dhe shkallëzueshmëria

Instalimi dhe Konfigurimi i Oracle RAC

 • Instalimi i Oracle Database Software
 • Krijimi i bazës së të dhënave të grupit
 • Zgjedhja e tipit të bazës së të dhënave
 • Identifikimi i bazës së të dhënave
 • Opsionet e Menaxhimit të Grupit të Grupit
 • Fjalëkalimet për pronarët e skemave të bazës së të dhënave
 • Vendet e skedarëve të bazës së të dhënave
 • Konfigurimi i Rimëkëmbjes

Oracle RAC Administrata

 • Oracle RAC Administrata
 • Faqja e shkallës së të dhënave të Cluster-it
 • Faqja e Grupit
 • Seksioni i Konfigurimit
 • Viewer topologji
 • Administrimi i Ndërmarrjeve dhe RAC
 • Menaxheri i Ndërmarrjeve Metrics dhe RAC
 • Historiku i Menaxhimit të Ndërmarrjeve dhe RAC

Menaxhimi i Rikthimit dhe Rimëkëmbjes për RAC

 • RAC dhe Shkalla e Rimëkëmbjes
 • Rimëkëmbjes së shkallës dhe disponueshmërisë së të dhënave
 • Shkalla e Rimëkëmbjes dhe RAC
 • Mbrojtja kundër Dështimit të Medias
 • Rimëkëmbjes Media në Oracle RAC
 • Rimëkëmbje paralele në RAC
 • Konfigurimet e arkivuara të dosjeve të regjistrit
 • RAC dhe Fast Recovery Area

Konceptet e Menaxhimit të Burimeve Globale

 • Nevoja për Kontrollin e Konkurrencës Globale
 • Drejtoria e Burimeve Globale (GRD)
 • Menaxhimi i Burimeve Globale
 • Remasterizimi i Burimeve Globale
 • Rimëkëmbja e resurseve globale
 • Proceset e Sfondit të Burimeve Globale
 • Koordinimi i aksesit të resurseve globale
 • Global Enqueues

Monitorimi dhe akordimi i bazës së të dhënave në RAC

 • CPU dhe Pritni Kohëzgjatjen e Dimensioneve
 • RAC-Tuning Specifik
 • Analizimi i Ndikimit të Fusion Cache në RAC
 • Latente tipike për operacionet e RAC
 • Prisni Ngjarje për RAC
 • Prisni pikëpamjet e ngjarjeve
 • Cache Global Prisni Events: Overview
 • Enqueue globale pret

Menaxhimi i Disponueshmërisë së Lartë të Shërbimeve

 • Oracle Services
 • Shërbimet për bazat e të dhënave të menaxhuara nga administratorët dhe administratorët
 • Lidhja e Shërbimit Default
 • Krijimi i Shërbimit me Menaxhuesin e Ndërmarrjeve
 • Krijimi i Shërbimeve me SRVCTL
 • Menaxhimi i Shërbimeve me Menaxhuesin e Ndërmarrjeve
 • Menaxhimi i Shërbimeve me EM
 • Menaxhimi i Shërbimeve me srvctl

Disponueshmëria e Lartë e Lidhjeve

 • Llojet e shpërndarjes së ngarkesës së punës
 • Bilanci i ngarkesës me anë të lidhjes së klientit
 • Klienti-Side Lidhu-Time Failover
 • Bilanci i ngarkesës me server-anë të lidhjes-kohë
 • Njoftimi i aplikimit të shpejtë: Përmbledhje
 • Njoftimi i aplikimit të shpejtë: Përfitimet
 • Llojet e ngjarjeve të mbështetura nga FAN
 • Statusi i ngjarjes së FAN-it

Përmirësimi dhe Patching Oracle RAC

 • Llojet e Patches
 • Properties Patch
 • Konfigurimi i Bibliotekës së Softuerit
 • Vendosja e Patching
 • Marrja e Patch Oracle RAC
 • Shkarko Patches
 • Ulja e reduktimit të kohës për mjediset e klasterit
 • Rolling Patches

Oracle RAC One Node

 • Verifikimi i një baze ekzistuese të RAC One Node
 • Oracle RAC One Node Online Migrimi
 • Konsideratat e Migracionit Online
 • Kryerja e një Migrimi Online
 • Ilustrimi i Migracionit Online
 • Mirëmbajtja Online: Patching Rolling
 • Shtimi i një Database Oracle RAC One Node në një Grup Cluster ekzistues
 • Konvertimi i një baze të dhënash RAC një në RAC

Cilësia e Menaxhimit të Shërbimit

 • Sfondi i Menaxhimit të QoS
 • Vështrim i Menaxhimit të QoS
 • QoS Management dhe Exadata Database Machine
 • QoS Management Focus
 • Përfitimet e menaxhimit të QoS
 • Përmbledhje funksionale e menaxhimit të QoS
 • Politikat e Menaxhimit të QoS vendosen
 • Pishinat e serverit

Dizajn për Disponueshmëri të Lartë

 • Shkaqet e kohës së paplanifikuar
 • Shkaqet e kohës së planifikuar
 • Zgjidhja e Oracle-it në kohë poshtë
 • RAC dhe Complementarity e Gardës së të Dhënave
 • Arkitektura Maksimale e Disponibilitetit
 • RAC dhe Topologji të Gardës së të Dhënave
 • RAC dhe Arkitektura e Gardës së të Dhënave

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com & na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Për më shumë informacion lutemi të na kontaktoni.

Oracle Database 11g RAC Administration Training in Gurgaon | Oracle Database 11g RAC Administration Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Oracle Database 11g RAC Administration as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Oracle Database 11g RAC Administration Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Oracle Database 11g RAC Administration from our Oracle Database 11g RAC Administration Training. Our Oracle Database 11g RAC Administration Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Oracle Database 11g RAC Administration.

Innovative technology solutions is well-equipped Oracle Database 11g RAC Administration Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Oracle Database 11g RAC Administration Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Oracle Database 11g RAC Administration labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Oracle Database 11g RAC Administration Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Oracle Database 11g RAC Administration Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Oracle Database 11g RAC Administration Training Introduction

Oracle Database 11g RAC Administration is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Oracle Database 11g RAC Administration services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Oracle Database 11g RAC Administration. After visualizing the demand of Oracle Database 11g RAC Administration, Innovative Technology solutions started offering Oracle Database 11g RAC Administration training in Gurgaon for individual and Oracle Database 11g RAC Administration training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Oracle Database 11g RAC Administration in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Oracle Database 11g RAC Administration Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Oracle Database 11g RAC Administration training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Oracle Database 11g RAC Administration training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Oracle Database 11g RAC Administration, Corporate trainer for Oracle Database 11g RAC Administration , Bootcamp for Oracle Database 11g RAC Administration training. Best Oracle Database 11g RAC Administration training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Oracle Database 11g RAC Administration training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Oracle Database 11g RAC Administration training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Oracle Database 11g RAC Administration training programme. Taking online or classroom Oracle Database 11g RAC Administration training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for Oracle Database 11g RAC Administration Certification training in India


✓ Oracle Database 11g RAC Administration training in Gurgaon


✓ Oracle Database 11g RAC Administration training from India


✓ Oracle Database 11g RAC Administration online training


✓ Oracle Database 11g RAC Administration training


✓ Oracle Database 11g RAC Administration classroom training


✓ Oracle Database 11g RAC Administration certification

✓ Oracle Database 11g RAC Administration video tutorial


✓ Oracle Database 11g RAC Administration training in India


✓ Enterprise training on Oracle Database 11g RAC Administration


✓ Use Oracle Database 11g RAC Administration efficiently


✓ Oracle Database 11g RAC Administration guide


✓ best Oracle Database 11g RAC Administration training institutes in delhi ncr