TipiTrajnimi në Klasë
kohëDitë 3
REGJISTRI
Kursi i trajnimit të bazës së kukullave dhe Certifikimi

Kursi i trajnimit të bazës së kukullave dhe Certifikimi

Përmbledhje

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Puppet Fundamentals Course

Në Bazat e Puppetit studentët do të mësojnë mënyrën e duhur për të menaxhuar një infrastrukturë. Ju do të mësoni konceptet themelore dhe praktikat më të mira për menaxhimin e infrastrukturës tuaj me Ndërmarrjen e Kukullave. Studentët do të fillojnë me instalimin e Ndërmarrjes së Kukullave, më pas mësojnë praktikat më të mira të Kukullave dhe përdorin Puppet për të shkruar klasa të thjeshta dhe përditësojnë dhe zgjerojnë modulet ekzistuese. Bazat e kukullave mësohen përmes një kombinimi të leksioneve dhe praktikave relevante, praktike në botë.

Objektivat Trajnimi i Bazat e Kukullave

Nxënësit do të jenë në gjendje të vendosin konfigurimet bazë të sistemit duke përdorur praktikat më të mira për Kukulla në një konfigurim Master-Agent.

Publiku i synuar i kursit themelor të kukullave

Di linjën e komandave, të tilla si Bash ose PowerShell, dhe të njihen me konceptet e sistemit operativ siç janë shërbimet, paketat dhe skedarët e konfigurimit. Nëse dëshironi të punoni me VM-në e trajnimit të ofruar dhe dëshironi një mundësi për të rifreskuar aftësitë tuaja Unix para se të futeni, mund të punoni përmes materialit në vijim:

 • Unix tutorial për fillestarët
 • Kursi i Rrjedhës së Komandës

  Jini të njohur me një redaktues teksti. Trajnerët e Puppet Labs zakonisht përdorin Vim, por ju mund të përdorni ndonjë editor teksti me të cilin jeni të kënaqur. VM-ja e trajnimit të ofruar përfshin vim, emacs dhe nano.

Parakushtet për Certifikimin Thelbësor të Kukullave

Në këtë kurs, ne presim që studentët të kenë pak ose asnjë përvojë me Ndërmarrjen e Kukullave (ose Puppet Open Source) dhe po kërkojnë të ndërtojnë një themel për rritjen, përvojën dhe njohuritë e ardhshme.

Nxënësit duhet ta njohin linjën e komandës, siç është Bash ose PowerShell, dhe njihen me konceptet e sistemit operativ siç janë shërbimet, paketat dhe skedarët e konfigurimit. Jini të njohur me një redaktues teksti. Trajnerët e Puppet Labs zakonisht përdorin Vim, por ju mund të përdorni ndonjë editor teksti me të cilin jeni të kënaqur. VM-ja e trajnimit të ofruar përfshin vim, emacs dhe nano.

Studentët patjetër kanë nevojë për aftësi të nivelit të ulët të sistemit. Për shembull:

 • si ta rinisni një shërbim
 • çfarë do të thotë hyrja në dosjen e hosts
 • çfarë është një hostname
 • si të troubleshoot probleme themelore të rrjeteve të tilla si lookups emrin, lookups DNS, dhe lidhjes bazë

Jeni në gjendje të konfiguroni një makinë virtuale (ose të VMware ose VirtualBox) për të përdorur rrjetëzimin e tejkaluar ose NAT.

Nëse dëshironi një mundësi për të rifreskuar aftësitë tuaja Unix para se të futeni, mund të punoni përmes materialit në vijim:

 • Unix tutorial për fillestarët
 • Kursi i Rrjedhës së Komandës

Course Outline Duration: 3 Days

Rolet kryesore të komponentëve që përbëjnë Ndërmarrjen e Kukullave (dhe Puppet Open Source). Konceptet kryesore për DSL-në e Kukullave, duke përfshirë:

 • Modulet dhe klasat
 • Klasifikim
 • burime
 • Marrëdhëniet
 • Ndërtimet e gjuhës

Ndarja e logjikës nga prezantimi duke përdorur Templates. Modelimi i pjesëve të përsëritshme të konfigurimit tuaj duke përdorur Tipet e Përcaktuara të Burimeve. Ndërtimi i një themeli për ndërtimin e konfigurimeve më komplekse duke përdorur Klasat e Avancuara:

 • Klasat e Parametruara
 • Hyrje në Trashëgimi
 • Hyrje në ndarjen e të dhënave duke përdorur Hiera
 • Rishikimi i Klasifikimit duke përdorur klasa të parametrizuara dhe ADB

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com dhe na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Për më shumë informacion me mirësi Na kontaktoni.

Puppet Fundamentals Training in Gurgaon | Puppet Fundamentals Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Puppet Fundamentals as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Puppet Fundamentals Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Puppet Fundamentals from our Puppet Fundamentals Training. Our Puppet Fundamentals Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Puppet Fundamentals.

Innovative technology solutions is well-equipped Puppet Fundamentals Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Puppet Fundamentals Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Puppet Fundamentals labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Puppet Fundamentals Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Puppet Fundamentals Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Puppet Fundamentals Training Introduction

Puppet Fundamentals is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Puppet Fundamentals services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Puppet Fundamentals. After visualizing the demand of Puppet Fundamentals, Innovative Technology solutions started offering Puppet Fundamentals training in Gurgaon for individual and Puppet Fundamentals training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Puppet Fundamentals in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Puppet Fundamentals Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Puppet Fundamentals training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Puppet Fundamentals training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Puppet Fundamentals, Corporate trainer for Puppet Fundamentals , Bootcamp for Puppet Fundamentals training. Best Puppet Fundamentals training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Puppet Fundamentals training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Puppet Fundamentals training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Puppet Fundamentals training programme. Taking online or classroom Puppet Fundamentals training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for Puppet Fundamentals Certification training in India


✓ Puppet Fundamentals training in Gurgaon


✓ Puppet Fundamentals training from India


✓ Puppet Fundamentals online training


✓ Puppet Fundamentals training


✓ Puppet Fundamentals classroom training


✓ Puppet Fundamentals certification

✓ Puppet Fundamentals video tutorial


✓ Puppet Fundamentals training in India


✓ Enterprise training on Puppet Fundamentals


✓ Use Puppet Fundamentals efficiently


✓ Puppet Fundamentals guide


✓ best Puppet Fundamentals training institutes in delhi ncr