TipiTrajnimi në Klasë
kohëDitë 5
REGJISTRI
Selenium me epokat e mëparshme

Selen me Kursin e Trajnimit dhe Certifikimit të Appium

Përshkrim

Audienca dhe Parakushtet

Përshkrimi i kursit

Orari dhe Tarifa

Certifikim

Selen me Trajnimin e Appium

Kjo detaj i kursit funksionon dhe regresion Automatizimi Testimi duke përdorur Selenium. Ajo thekson në zbatimin praktik të të gjitha koncepteve Selenium. Appium mundëson automatizimin e Android dhe iOS duke përdorur Selenium WebDriver. Lidhjet e njëjta të WebDriver mund të përdoren në të gjithë celularin dhe web-in.

Objektivat e selenit me kursin e Appium

 • Open Source
  • Apache 2.0 Licenca
 • Platforma Kryqi
  • Test Android në OS X, Windows, Linux
  • Test iOS në OS X
 • Native, Web Mobile, Hybrid
 • Çdo gjuhë. Çdo kornizë.
  • Asnjë ndryshim i aplikacionit ose qasja e kodit burimor nuk kërkohet.

Audienca e synuar për Seleniumin me Certifikimin e Appium

 • Përdoruesit e rinj të Selenit të cilët kanë nevojë të automatizojnë testimin manual dhe verifikimin në një Shifër të shkurtër kohore.
 • Përdoruesit të cilët do të marrin rolet kryesore të udhëheqjes ose rolet kryesore të ekipit në përdorimin e veglave të automatizuara të testimit.
 • Përdoruesit ekzistues të selenit të cilët kanë nevojë të personalizojnë dhe të përmirësojnë testet e tyre të automatizuara përmes shkrimit.

Prerequisites for Selenium with Appium Certification

Njohja e punës së:

 • Windows dhe faqet e internetit dhe shfletuesit
 • Kuptim i mirë i koncepteve të testimit
 • Njohja e programeve bazike Java
 • Njohja e HTML
 • Të gjitha sistemet e gatshme me konfigurimin e kërkuar

Course Outline Duration: 5 Days

 • Prezantimi i Selenit
  • Nevojat mjedisore për selen
  • Browsers dhe platformat e mbështetur
 • Element Locator
  • Procesi i Identifikimit të Objektit
  • Instalimi i Firebug dhe Firepath
  • Duke punuar me Firebug dhe FirePath
  • Identifikimi i WebElements duke përdorur id, emër, linkname, klasë, xpath, tagname, CSS
  • Shprehjet e rregullta
 • Shoferi Selenium Web
  • Futja e drejtuesit të Selenium Web
  • Selenium WebDriver vs Selenium RC
  • Arkitektura e Web Driver
  • Shkarkimi dhe konfigurimi i Webdriver në eklips
  • Drivers për Firefox, IE, Chrome, Njësia HTML
  • Profili i Firefox-it
  • Selenium-WebDriver API Komandat dhe Operacionet
  • Krijimi i skripteve të testimit në WebDriver
 • Kontrollet e formës
  • Afishimi i kutisë Input
  • Përdorimi i kutive të kombinuara duke përdorur zgjedhjen dhe listën
  • Përdorimi i kutisë së kontrollit me shembull
  • Përdorimi i Send Buttons me shembull
  • Përdorimi i lidhjeve me shembull
  • Nxjerrja e të dhënave nga WebTable
  • Nxjerrja e të dhënave nga WebList
 • sinkronizim
  • Pse sinkronizimi?
  • Thread.sleep
  • Prisni të nënkuptuar
  • Prisni shprehimisht
  • Trajtimi i aplikacioneve Ajax
 • Trajtimi i objekteve dinamike
  • Gjetja e objekteve të shumëfishta
  • Kalimi nëpër tabela Web
  • Kalimi përmes Web List
  • Trajtimi i objekteve dinamike
  • Ndërtimi i xpathëve në RunTime
 • Krijimi i skripteve të testimit në WebDriver
  • Capturing screenshots me WebDriver
  • Kryen ekzekutimin e shfletuesit
  • Drivers për Firefox, IE, Chrome, Njësia HTML
  • Profili i Firefox-it
 • Verifikim
  • Verifikimi i vetive të elementit të uebit
  • Verifikimi i titujve, kutive të tekstit, butonat e klikueshëm, lidhjet
  • pohimet
 • Trajtimi i ngjarjeve në një faqe interneti
  • Ngjarjet e tastierës
  • Ngjarje Mouse
 • Trajtimi i dritareve të pop-up
  • Trajtimi i alarme JavaScript

Ju lutemi na shkruani në info@itstechschool.com dhe na kontaktoni në + 91-9870480053 për çmimin e kursit dhe koston e certifikimit, orarin dhe vendndodhjen

Na lësho një pyetje

Për më shumë informacion me mirësi Na kontaktoni.

Selenium with Appium Training in Gurgaon | Selenium with Appium Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Selenium with Appium as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Selenium with Appium Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Selenium with Appium from our Selenium with Appium Training. Our Selenium with Appium Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Selenium with Appium.

Innovative technology solutions is well-equipped Selenium with Appium Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Selenium with Appium Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Selenium with Appium labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Selenium with Appium Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Selenium with Appium Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Selenium with Appium Training Introduction

Selenium with Appium is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Selenium with Appium services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Selenium with Appium. After visualizing the demand of Selenium with Appium, Innovative Technology solutions started offering Selenium with Appium training in Gurgaon for individual and Selenium with Appium training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Selenium with Appium in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Selenium with Appium Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Selenium with Appium training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Selenium with Appium training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Selenium with Appium, Corporate trainer for Selenium with Appium , Bootcamp for Selenium with Appium training. Best Selenium with Appium training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Selenium with Appium training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Selenium with Appium training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Selenium with Appium training programme. Taking online or classroom Selenium with Appium training from India is always cost effective.


Shqyrtime



Are you looking for Selenium with Appium Certification training in India


✓ Selenium with Appium training in Gurgaon


✓ Selenium with Appium training from India


✓ Selenium with Appium online training


✓ Selenium with Appium training


✓ Selenium with Appium classroom training


✓ Selenium with Appium certification

✓ Selenium with Appium video tutorial


✓ Selenium with Appium training in India


✓ Enterprise training on Selenium with Appium


✓ Use Selenium with Appium efficiently


✓ Selenium with Appium guide


✓ best Selenium with Appium training institutes in delhi ncr