microsoft_learning_logo2

Microsoft Windows Server 2016
Certifikim

Përshkrimi i Microsoft Windows Server 2016

Windows Server 2016 është sistemi operativ operativ i cili mbështet ngarkesat e tanishme të punës duke prezantuar teknologjitë e reja që e bëjnë të lehtë kalimin në cloud-computing me ritmin tuaj. Ai siguron shtresa të fuqishme të reja të sigurisë së bashku me inovacionin e frymëzuar nga Azure për aplikimet dhe infrastrukturën që janë thelbësore për biznesin tuaj.

Objektivat

 • Kuptojnë opsionet e ndryshme për ruajtje si disqe bazë dhe dinamikë, formatet e tabelave të ndarjes, disqet virtuale virtuale, sistemet e skedarëve, hardujt e harduerit dhe të mësojnë për të menaxhuar në mënyrë efikase disqet dhe vëllimet e ruajtjes.
 • Zbatimi dhe menaxhimi i zgjidhjeve të ruajtjes së ndërmarrjeve dhe identifikimi i zgjidhjes më të përshtatshme të ruajtjes për një skenar të caktuar.
 • Aplikoni dhe mbani Deduplikimin e të Dhënave dhe Hapësirat e Ruajtjes.
 • Konfiguroni dhe instaloni Microsoft Hyper-V.
 • Instaloni dhe menaxhoni kontejnerët në Windows dhe Hyper-V.
 • Kuptojnë dhe zbatojnë shërimin e fatkeqësive dhe disponueshmërinë e lartë në Windows Server 2016.
 • Planifikoni, zbatoni dhe menaxhoni grumbullimin e fakseve.
 • Zbatimi i grumbullimit të fakseve për makinat virtuale Hyper-V.

Window Server 2016 Training in Gurgaon | Window Server 2016 Training Institute in Gurgaon

Innovative Technology solutions provides and the only training company in Gurgaon who provides class room training on Window Server 2016 as per the customer requirement. Our training programs is specially designed for professionals or fresher’s to get placements in MNCs. Innovative Technology solutions is delivering major of IT trainings in Gurgaon and Window Server 2016 Training is one of the most demanded training. ITS offers hands on practical knowledge / practical implementation on live projects and will ensure to understand or learn the in-depth knowledge on Window Server 2016 from our Window Server 2016 Training. Our Window Server 2016 Training in Gurgaon is conducted by specialist working certified corporate trainers and professionals having real time implementation experience on Window Server 2016.

Innovative technology solutions is well-equipped Window Server 2016 Training Center in Gurgaon. Innovative Technnology solutions is the well-known Window Server 2016 Training Center in Gurgaon with appropriate infrastructure and lab facilities. Window Server 2016 labs are online, so candidate can access the labs from home as well. Innovative Technology solutions in Gurgaon mentored more than 50000+ candidates on different IT skills and we have public batches on Window Server 2016 Certification Training in Gurgaon at very reasonable fee. We have in house trainer and course curriculum can be customized as per your requirement.

Our training labs are well equipped with Projector, computers, LAN with high speed internet to work on cloud. We also serve lunch for corporate.

Innovative Technology solutions is one of the best Window Server 2016 Training Institutes in Gurgaon with placement support.

Innovative Technology solution is corporate delivery training company and provide training to organizations like HCL, Colt, Kronos, BCG etc. working with MNC’s makes us capable to place our students in top MNCs across the globe.

Window Server 2016 Training Introduction

Window Server 2016 is one of the finest, economical and widely used Technology. Major of IT or non IT companies are using Window Server 2016 services for their cloud hosting solutions. Major of companies required the employees who are hands on Window Server 2016. After visualizing the demand of Window Server 2016, Innovative Technology solutions started offering Window Server 2016 training in Gurgaon for individual and Window Server 2016 training for corporates. Innovative Technology solutions do offers trainings on Window Server 2016 in classroom or online mode. Our trainers goes to Customer location and deliver training.

Why you should join Innovative Technology solutions for Window Server 2016 Training in Gurgaon

Top Reasons which makes us best among all others:

 • Best corporate trainers are delivering training.
 • 100% hands on.
 • Trainer discuss the real time challenges of industry and solutions to them.
 • Corporate trainers for Window Server 2016 training
 • Standard training curriculum as suggested by Principle.
 • Window Server 2016 training in Gurgaon available on weekend or weekday basis
 • Preparation for JOB interview or placement
 • Different payment modes are available like – online, cash, bank transfer or EMI.

Corporate training on Window Server 2016, Corporate trainer for Window Server 2016 , Bootcamp for Window Server 2016 training. Best Window Server 2016 training in India

Innovative technology solutions is Corporate training delivery company, since 2010 and delivered 5000+ corporate batches. Innovative is one of the best trainers in India on Window Server 2016 training. Our trainers are well versed with online training solutions. Our trainer’s everyday delivers online Window Server 2016 training. Professionals from USA, UK and other countries also enrol themselves for our Online Window Server 2016 training programme. Taking online or classroom Window Server 2016 training from India is always cost effective.


ShqyrtimeAre you looking for Window Server 2016 Certification training in India


✓ Window Server 2016 training in Gurgaon


✓ Window Server 2016 training from India


✓ Window Server 2016 online training


✓ Window Server 2016 training


✓ Window Server 2016 classroom training


✓ Window Server 2016 certification

✓ Window Server 2016 video tutorial


✓ Window Server 2016 training in India


✓ Enterprise training on Window Server 2016


✓ Use Window Server 2016 efficiently


✓ Window Server 2016 guide


✓ best Window Server 2016 training institutes in delhi ncr


GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!